Horúčavy sú nebezpečné aj pre domácich miláčikov. Viete, ako sa o nich v lete správne starať?
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Horúčavy sú nebezpečné aj pre domácich miláčikov. Viete, ako sa o nich v lete správne starať?

V letných dňoch je potrebné dať pozor napríklad na popáleniny labiek. Asfalt na chodníkoch sa môže rozpáliť tak, že ich zvieratám spáli.

Ilustračná fotografia — Foto: Pexels; Hepper blog

Počas letných horúčav môže zvieratá zabiť už pár minút v zatvorenom aute, či pobyt na slnku bez možnosti úkrytu a celodenného prístupu k vode. Mimovládna organizácia Sloboda zvierat ponúka chovateľom viacero rád, ako sa o svojich miláčikov v lete poriadne postarať.

Štvrťhodina v aute môže zviera stáť život

„Najzraniteľnejšou skupinou sú teraz psy na reťaziach. Bez vody a tieňa je ich život ohrozený,“ povedala členka organizácie Silvia Čaňová. Pripomína, že v lete je nevyhnutnosťou čerstvá voda po celý deň i v noci. Počas horúčav by sa mala vymieňať častejšie ako bežne, pretože sa rýchlejšie prehreje a hrozí tiež premnoženie baktérií. „Misku raz denne poumývajte,“ radila.

Majitelia by svoje zvieratá nemali v žiadnom prípade nechávať na parkovisku. „Ani pootvorené okno, či miesto pod stromom, nezabránia extrémnym teplotám vo vnútri vozidla,“ vysvetlila na svojej webstránke Sloboda zviera. Niekedy stačí pár minút, aby teplota v aute vystúpila na viac ako 60 stupňov Celzia.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/SlobodaZvierat.sk/photos/a.58086402041/10160356517832042/

Úpal či prehriatie organizmu sú pre psa či mačku nebezpečné. Prejavujú sa zrýchleným a namáhavým dýchaním, neistou chôdzou a slabosťou. Bez prvej pomoci sa môžu dostaviť kŕče a zástava srdca. Keďže tieto zvieratá sa nepotia, ochladzujú sa len cez labky a zrýchleným dýchaním.

„V takomto prípade zviera urýchlene odsunieme do tieňa, na hlavu a hrudník mu prikladáme vrecká s ľadom alebo studené obklady, aby sa čo najrýchlejšie ochladilo. Potom ho odvezieme k veterinárovi,“ radila Čaňová.

Postrachom sú rozpálené chodníky

Podľa odborníčky si v horúcich dňoch treba dať pozor aj na popáleniny labiek. Asfalt na chodníkoch sa môže rozpáliť tak, že ich zvieratám spáli. Na prechádzky sú preto momentálne vhodnejšie skoré ranné a neskoré večerné hodiny, keď sú ulice chladnejšie. Na tento čas je vhodné plánovať chlpáčom namáhavejšie aktivity, ako napríklad beh.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/psiaakademiakosice/photos/bc.Abr66aA7dhZBVXnQgOFgKye4Szp2PW5PpmHYssCrMoN4AHnSmE1zRZYqTl7Oy4B62_HFECKxUOieq3xJ7AN4kK6N0EI_Rf_nyjY5UbQGKE_AeDZtpO6FTk1SIvOinLjES86z-tTaOZrbImodXx64BSNQ/930379414093428/?opaqueCursor=Abp6JwBJAX9RTVb-r7UnDagtdhEGHz6pKQDbwdJl2zmLSGGURItOHy5--C-bE44MsNEbK_yZ0-PjtZt_KRX_scYug3R86BbtVHd7vjvWANklR9IRiiY6mpH9V1wqVXmoKuuHikHnPGGI8_AGD5_wZ9hVPQx7NZgSYdFKgJxK_w49a2LFmDrjNEsYe-5J9Le1FHT_4wZd3_XjBNHWV1kOnNdEkbIluSHzg-S8GbI8PlyB0O6st5rI2obwEYb6A7c5LPlOJryST1nyhqET5X1qawKXaMKSWzUpwK-2nwMpYfZ4wz7nGvk2NQ22LKsWZrQepkYfSX-TE8chg9rn3Q8v3yYFJuOSxNAreoPDXSMA0AlyGpR9luUkUuTuJg8G_DTup9eb9iHxamauFO_vA0cprRkYryiHr3V7eCZghgYLcVqwXdMxZA_3Gz5JE4ybkJLK6LU9RhV_Nf60Ujzf0NskD8ci_l5XmyScVt96yKb27zeXKAWhFz6_C0BOXFipMdUzgcO2Xi6Pc3jUBQtrzy8QTuAcNksIU9ZDnolsCIZbyKGeiVOe6Bn_PFATChjK4viSakuNin3z7F7ei4mbeeSW-2rQ

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…