Dobré noviny
V Chorvátsku vám aj tento rok pomôžu slovenskí policajti. Pre dovolenkujúcich krajanov spísali dôležité rady
Romana Mináriková
Romana Mináriková

V Chorvátsku vám aj tento rok pomôžu slovenskí policajti. Pre dovolenkujúcich krajanov spísali dôležité rady

Aj tento rok sú slovenskí policajti nápomocní v Chorvátsku
Aj tento rok sú slovenskí policajti nápomocní v Chorvátsku — Foto: Polícia Slovenskej republiky / TASR

Jadranské pobrežie každoročne počas letnej sezóny láka tisícky dovolenkárov. Priamo v najnavštevovanejších oblastiach tejto prímorskej destinácie sú im k dispozícii naši strážcovia zákona.

Slovenskí policajti už odišli pomáhať turistom do Chorvátska, kde zostanú v dvoch turnusoch až do 15. septembra. Keďže sa už po pár dňoch stretli s prípadmi, kedy sa na nich krajania obrátili s prosbou o pomoc, rozhodli sa spísať rady pre tých, ktorí sa do obľúbenej destinácie ešte len chystajú. 

Dopravná nehoda

V chorvátskom Tučepi sa naši strážcovia zákona stretli s prípadom slovenských turistov, do ktorých zozadu narazil chorvátsky vodič. Keďže boli bezradní, požiadali o pomoc. „V takýchto prípadoch treba v prvom rade zavolať na miesto policajtov, ktorí po spísaní potrebných dokumentov, vydajú protokol o dopravnej nehode. To sa spravidla vykoná na policajnej stanici," radia každému, kto by v Chorvátsku zažil podobnú nepríjemnú udalosť. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1522428691120681/5679245695438939/

„Tiež je dôležité požiadať o vydanie potvrdenia o poškodení vozidla. Vďaka tomu sa bez problémov dostanete cez hranice domov," dodávajú. Odporúčajú tiež odfotiť poškodenia na vozidlách či zelenú kartu vinníka. Nezabudnite si s previnilcom vymeniť kontakt a o udalosti informovať svoju poisťovňu.

Parkovanie a diaľničné mýto

Policajti tiež Slovákov upozorňujú, kam zaparkujú svoje auto. Nechať ho mimo miest na to vyhradených sa nevypláca a v prípade spoplatneného parkovania netreba podceňovať časovú rezervu. V opačnom prípade sa vystavujú finančnému postihu alebo odtiahnutiu vozidla, čo len skomplikuje dovolenku.

Ďalšou novinkou v obľúbenej destinácii je aj platenie diaľničného mýta. „Na niektorých mýtnych staniciach sa od decembra 2021 zaviedla len bezhotovostná úhrada platobnými kartami Diners, Maestro, Master Card, Visa, alebo priamo ENC/ETC zariadením (elektronické platenie mýta)," uvádzajú policajti.

Pozor na občiansky preukaz

„Občiansky preukaz bez fotky (bez podobizne tváre) vydávaný na Slovensku nie je možné použiť ako cestovný doklad. Je určený na účely použitia u lekára  a v lekárni," zdôrazňujú. Na cestovanie je potrebný platný občiansky preukaz s fotografiou, alebo cestovný doklad, čiže cestovný pas.

Policajti v Chorvátsku

Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Trogire, Splitsko – Dalmatínske policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Trogir, Split, Podgora, Brela, Makarska a Tučepi. V prípade núdze budú občanom k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 526.

Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Crikvenici, Prímorsko – Goranské policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Baška, Malinska, Mošćenička Draga. Okrem toho budú spoločne s miestnou políciou aj na policajných lodiach na ostrovoch Krk, Cres, Rab a Lošinj. V prípade núdze budú verejnosti k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 525.

 

 

 

 

 

Už ste čítali?