FOTO: Optická ilúzia alebo život zachraňujúca lekcia? Na farbe plaviek záleží viac, ako si myslíte, varujú odborníci
Romana Mináriková
Romana Mináriková

FOTO: Optická ilúzia alebo život zachraňujúca lekcia? Na farbe plaviek záleží viac, ako si myslíte, varujú odborníci

Topenie sa detí nevyzerá tak ako vo filmoch. Nejde o špliechanie či kričanie o pomoc, väčšinou je to klamlivo tichá udalosť. Farba plaviek preto môže byť detailom, ktorý zachráni život.

Ilustračná fotografia. — Foto: Unsplash / Facebook CPR Kids

S príchodom teplých dní trávia rodiny s deťmi čoraz viac času pri bazénoch, prírodných kúpaliskách či jazerách. Pri precenení síl po celodennom pobyte na priamom slnku alebo pri neodhadnutí hĺbky vody môže prísť najmenším nevoľno, prípadne sa im stane úraz a môžu sa začať topiť. Práve pre takéto prípady treba mať na pamäti doteraz menej známy faktor - farbu plaviek.

Facebookovská skupina CPR Kids, ktorú spravuje kolektív sestričiek a odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, zverejnila pred rokom fotografiu bazéna a ľuďom zadala zaujímavú úlohu. Do komentárov mali napísať, čo vidia pod hladinou. Hoci sa bazén zdal úplne prázdny, naoko nepodarená optická ilúzia v sebe ukrývala dôležité posolstvo.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/CPRKids/photos/p.3593359677450494/3593359677450494/?type=3

V bazéne sa totiž nachádzalo dieťa, ktoré malo na sebe modré plavky, a tak dokonale splynulo s prostredím. Jednoduchou kampaňou teda poukázali na to, že výber letného oblečenia pre najmenších je veľmi dôležitý. Keď sa im totiž niečo stane, vo vode ľahko zaniknú a nikto im už nedokáže pomôcť.

Pozoruhodný test

Spoločnosť Alive Solutions, ktorá sa špecializuje na bezpečnosť vody, posunula výskum ešte ďalej a otestovala, ako viditeľné budú rôzne farebné plavky v bazénoch so svetlým a tmavým dnom. Firma pozorovala, ako vyzerajú jednotlivé plavky pod vodou (horný rad) a v nej navyše s miernym premiešaním vodnej hladiny (spodný rad) z pohľadu osoby stojacej pri bazéne. Následne test zopakovali aj v jazere. Zamerali sa na pohľad na vodnej hladine (horný rad), potom z brehu (stredný rad) a následnej z vyvýšenej strany (spodný rad), aby simulovali, ako by to vyzeralo, ak by rodič stál na lodi alebo v prístave.

Test farieb v bazénoch so svetlým dnom. Foto: Alive Solutions

„Riešime utopenia a vieme, že viditeľnosť je pri ich rozpoznávaní veľmi dôležitá,“ povedala Natalie Livingstonová, spoluzakladateľka Alive Solutions. Ako plavčíci a profesionáli vieme, že existujú určité faktory, ktoré môžu niekomu uľahčiť, alebo sťažiť videnie vo vode. Začali sme sa pozerať na plavky pre naše deti a uvedomili sme si, že množstvo rodičov ich vyberá podľa toho, či sú roztomilé a módne. Ale ich ratolesti by rýchlo zmizli pod vodou,“ dodala.

Nie každá farba je vhodná do každého prostredia

Test farieb v jazerách. Foto: Alive Solutions

V teste najlepšie obstáli neónové farby, ktoré poskytujú kontrast. Pri bazénoch so svetlým dnom zas najviac vynikla neónovo ružová a neónovo oranžová, naopak, najmenej biele a svetlomodré plavky. Tmavé farby, ako fialová a čierna, sú zas dobre viditeľné, ale neodporúčajú sa, pretože by si ich mohli pomýliť so špinou, lístím alebo tieňom.

Test farieb v bazénoch s tmavým dnom. Foto: Alive Solutions

Pri jazerách a bazénoch s tmavým dnom bola najviditeľnejšia neónovo oranžová, neónovo zelená a neónovo žltáPozoruhodné je, že neónovo ružová sa v jazere neosvedčila. Biela bola v tomto prostredí viditeľná, no mohla by sa ľahko zameniť za odraz svetla na hladine vody, takže sa neodporúča.

„Cieľom bolo ukázať ostatným, ako zostať viditeľnejší a ako je náročné cez vodu hľadieť. Nie je to ako pozerať sa vzduchom,“ povedala Natalie a dodala: Celkovo sa neóny dostali na prvé miesto vo všetkých kategóriách."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…