Dobré noviny
Lekári transplantovali pacientovi poškodenú pečeň. Prelomový objav by mohol zachrániť tisícky životov
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Lekári transplantovali pacientovi poškodenú pečeň. Prelomový objav by mohol zachrániť tisícky životov

Chirurg prof. Pierre-Alain Clavien a zachránený pacient po úspešnej transplantácii
Chirurg prof. Pierre-Alain Clavien a zachránený pacient po úspešnej transplantácii — Foto: USZ

Pacient sa po operácii rýchlo zotavil, pričom jeho telo prijalo nový orgán  bez komplikácií.

Nedostatok orgánov vhodných na transplantáciu na Slovensku i vo svete je jedným z hlavných problémov v tejto oblasti medicíny. Výskumnému tímu v Zürichu sa však počas pokusu o liečbu podarilo niečo, čo by tento problém mohlo aspoň čiastočne vyriešiť. Ošetrili poškodenú ľudskú pečeň a uchovali ju v prístroji tri dni predtým, ako bola úspešne transplantovaná pacientovi. Tomu sa aj rok po operácii darí a zatiaľ je zdravý.

Zotavenie bolo bezproblémové a rýchle

Hoci konkrétne táto pečeň pôvodne vôbec nebola schválená na transplantáciu, odborníkov to neodradilo. Vyskúšali ju udržať 72 hodín mimo tela. Podarilo sa im to pomocou prístroja, ktorý napodobňuje ľudské telo, a tak poskytuje ideálne podmienky pre orgány. Vďaka tomu, že stroj spomínanú veľkú žľazu zásoboval krvnou náhradou pri normálnej telesnej teplote, kým bola mimo tela, tím profesionálov získal čas potrebný na jej ošetrenie pomocou rôznych liekov. Výsledok bol prekvapujúci - pečeň je vhodná na transplantáciu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/uzh.ch/photos/a.453088664767089/5113084802100762

Ošetrený orgán transplantovali pacientovi, ktorý trpel niekoľkými vážnymi diagnózami vrátane konečného štádia ochorenia pečene a taktiež jej rakoviny​​„Som veľmi vďačný za život zachraňujúci orgán. Pre môj rýchlo postupujúci nádor som mal malú šancu dostať pečeň z čakacej listiny v primeranom čase,“ povedal pacient, ktorý zákrok podstúpil ešte v máji minulého roka. Po transplantácii sa rýchlo zotavil, a to bez akýchkoľvek známok poškodenia nového orgánu v tele alebo jeho odmietnutia. Aj rok po operácii sa mu naďalej darí.

Zachránia viac životov

Prevratná svetová novinka v oblasti medicíny by podľa lekárov mohla zvýšiť počet orgánov dostupných na transplantáciu a zároveň umožniť naplánovať tento náročný zákrok aj niekoľko dní vopred. V súčasnosti je totiž možné uchovávať pečeň darcu pred transplantáciou v chlade nie dlhšie ako 12 hodín. Po ich uplynutí sa ľudský orgán znehodnocuje.

„Naša terapia ukazuje, že ošetrením pečene v perfúznom prístroji je možné zmierniť nedostatok funkčných ľudských orgánov a zachrániť životy,“ dodal na záver Pierre-Alain Clavien, riaditeľ Kliniky viscerálnej chirurgie a transplantácie Univerzitnej nemocnice v Zürichu. Ďalším krokom v projekte Liver4Life je zhodnotenie postupu na iných pacientoch a preukázanie jeho účinnosti i bezpečnosti.

Už ste čítali?