Dobré noviny
Lekári z Bystrice a Martina spojili sily, mužovi s infarktom zachránili život: Podaril sa nám hotový zázrak
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Lekári z Bystrice a Martina spojili sily, mužovi s infarktom zachránili život: Podaril sa nám hotový zázrak

— Foto: Facebook Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica

Odborníci z Banskej Bystrice a Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb ako prví na Slovensku zrealizovali prevoz pacienta s akútnym zlyhávaním srdca.

Rozhodujúcim faktorom pri liečbe akútneho srdcového infarktu je nepochybne čas. Práve s ním bojovali odborníci z banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice, ktorým sa podarilo zrealizovať unikátny prevoz pacienta s akútnym zlyhávaním srdca. V spolupráci s kolegami z ústavu srdcových a cievnych chorôb mu zachránili život.

Ako uviedla Rooseveltova nemocnica, aby 57-ročného muža po infarkte zachránili, potrebovali ho previezť z nemocnice v Martine do špecializovaného ústavu v Banskej Bystrici. Napriek tomu, že ide o riskantný krok, vďaka tomu, že spojili sily a vedomosti s kolegami zo stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH) sa im podaril hotový zázrak. 

„Na pôde martinskej nemocnice bol pacient transportným tímom z Banskej Bystrice zakanylovaný, napojený na VA ECMO podporu a následne transportovaný do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici," opísala postup nemocnica s tým, že špeciálny prístroj, ktorý pracuje na báze mimotelového krvného obehu, pracoval za srdce a pľúca pacienta počas celej 60-kilometrovej cesty.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/fnspfdr/posts/pfbid02GFZrZCo9AScKBSai9rhRvBijWA2PHU9fYbtRmqqAD8vsxYia8f7nBFNPUFBMLZuml

„Takéto transporty sú extrémne náročné, keďže ide o prevoz kriticky chorých pacientov. Je nutné dôsledné plánovanie a komunikácia medzi jednotlivými nemocnicami, záchrannou službou a krajským operačným strediskom,“ vysvetlil pre Nový Čas anestéziológ Vladimír Fedorák zo SÚSCCH, ktorý spolu s anestéziológom Marekom Smoleňákom z NFDR pacienta napojil na mimotelový krvný obeh. „Pre organizmus pacienta je to veľký zásah a hrozia viaceré komplikácie, napr. krvácanie z veľkých ciev,“ dodal.

Klinika vytvorila transportný ECMO tím počas pandémie, kedy bolo potrebné vycestovať pre pacientov zo zlyhaním pľúc, napojením na ECMO prístroj a následným prevezením do centra v Rooseveltovej nemocnici, ktorá sa touto metodikou zaoberá. Hoci majú za sebou niekoľko prevozov, toto bola prvá spolupráca na záchranu pacienta kardiocentra. Anestéziológ Smoleňák verí, že tento transport je začiatkom spolupráce pre pomoc ďalším pacientom.

Na komplikovanom procese transportu sa podieľal spojený tím Rooseveltovej nemocnice a kardiocentra MUDr. Fedorák (OAIM SUSCCH BB), MUDr. Smoleňák, sestry Mgr. Budová a Mgr. Harajbičová (FNsP FDR BB).

Už ste čítali?