Naši hokejbalisti sú stále najlepší na svete. V Montreale chcú preto získať piatu zlatú medailu v rade
TASR
TASR

Naši hokejbalisti sú stále najlepší na svete. V Montreale chcú preto získať piatu zlatú medailu v rade

Už zajtra (21. - 27. jún) štartuje v kanadskom Montreale svetový šampionát v hokejbale mužov i žien.

— Foto: TASR

Len málokto tuší, že v slovenská hokejbalová reprezentácia patrí dlhé roky k svetovej špičke. Už zajtra, 21. júna začína v kanadskom Montreale svetový šampionát, na ktorom sa slovenskí tím pokúsi obhájiť štyri zlaté medaily v rade (2013, 2015, 2017 i 2019), čo je svetový unikát. Zverenci trénera Mojmíra Hojera sú odhodlaní pridať do zbierky piate zlato po sebe.

Slovenskí reprezentanti majú pred 14. majstrovstvami sveta v hokejbale najvyššie ambície a na dosah rekordný zápis. Ešte nikomu sa nepodarilo získať päť majstrovských titulov za sebou, Slováci sa chcú v Montreale o to pokúsiť. Štyri tituly v sérii získali okrem nich aj Kanaďania, obaja majú na konte celkovo päť zlatých medailí. Uspieť chcú aj ženy, Slovenky sa naposledy tešili z cenného kovu v roku 2015.

Slovenskí hokejbalisti získali svoj prvý titul v roku 1999 vo Zvolene, potom nasledovala hegemónia Kanaďanov. Zámorskí hráči získali štyri triumfy v rokoch 2001 až 2007. Ďalšie roky patrili Čechom, no od MS 2013 sa tešili z titulu iba Slováci. Naposledy na domácom šampionáte v Košiciach.

Svetová špička sa čoraz viac vyrovnáva, svedčí o tom aj fakt, že vo finále mali hráči SR počas uplynulých deviatich rokov zakaždým iného súpera. V roku 2013 v kanadskom St. John´s v ňom zdolali Čechov, o dva roky neskôr vo švajčiarskom Zugu triumfovali po predĺžení nad výberom USA, v Pardubiciach 2017 uspeli proti Kanade a pred tromi rokmi v Košiciach sa tešili z víťazstva nad Fínskom. „Svedčí to o tom, že rozhodujú maličkosti, napríklad nasadenie do skupín," povedal tréner SR Mojmír Hojer.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/Hokejbalsk/posts/pfbid02yQgVu7nwTuJWCmTS9kGtJRSnfCAiytGa3vZ1oEHzdKLSL1jxpuUR3PuZYZJdGwQQl

MS v hokejbale sa konajú každé dva roky, vlani sa šampionát nehral pre pandémiu koronavírusu. Tohtoročný šampionát sa odohrá v Montreale v hale Place Bell na predmestí v Lavale. Na Slovákov čakajú v A-skupine postupne Veľká Británia, Haiti, Taliansko a Česko. V B-skupine sú domáca Kanada, ďalej USA, Fínsko, Grécko a Arménsko. Prvé štyri tímy z každej skupiny postúpia do štvrťfinále, zvyšné budú bojovať o záchranu.

Okrem mužov budú o titul na šampionáte bojovať aj ženy, Slovenky sa stretnú postupne s Kanadou, USA, Českom, Veľkou Britániou a Libanonom. Po týchto zápasoch si prvý tím tabuľky zahrá semifinále so štvrtým, druhý nastúpi proti tretiemu. Nasledovať budú zápasy o medaily.

Muži úvodný zápas šampionátu odohrajú už zajtra, 21. júna o 3:40 hod. nášho času, ženy sa v rovnakom čase predstavia proti tímu z Česka.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…