FOTO: Revolúcia v nízkonákladovkách? Tento návrh mladej vysokoškoláčky ohúril letecké spoločnosti
V budúcnosti možno dôjde k revolúcii. Sedenie v ekonomickej triede či v nízkonákladových letoch môže vyzerať úplne inak.

Nepohodlie počas dlhých letov či v stiesnených miestach na sedenie v lietadlách nízkonákladových spoločností sme považovali za úplnú samozrejmosť a niečo, čo skrátka treba len vydržať. Úľava z vystretých kolien mala doraziť až po prílete. Mladá dizajnérka však svojim vynoveným návrhom toho, ako by mohlo vyzerať vo vnútri lietadiel, celkom vyrazila dych leteckým spoločnostiam. Svoj nápad pritom vymyslela ako 21-ročná v rámci projektu na vysokej škole. Dnes je zaň nominovaná na jednu z najprestížnejších cien v leteckom priemysle Crystal Cabin Awards, píše CNN.
Double decker plane ! ✈️
— Bhavya Ho ! (@MeBhavya) June 15, 2022
Chaise Longue: Airplane seat designer Alejandro Núñez Vicente reckons his double-decker airplane seat could revolutionize budget air travel. pic.twitter.com/pSJGK6FR0K
Alejandra Núñez Vicenteová musela dokonca prerušiť svoje štúdium, aby sa naplno mohla venovať svojmu projektu. Rokuje s leteckými spoločnosťami, s výrobcami sedadiel, a aj investori jej nápadu veria. „Mojim cieľom je zmeniť usporiadanie miest v ekonomickej triede v prospech všetkých, ktorí si nemôžu dovoliť zakúpiť drahšie letenky,“ vysvetľuje inovátorka.
Podstatou jej návrhu je to, aby bol vždy jeden rad sedadiel umiestnený vyššie, čím by vznikol priestor na nohy pre tých, ktorí sedia dole, ale aj pre tých, ktorí sedia hore. Ako pri každom nápade, aj tento si okrem fanúšikov získal aj svojich odporcov, ktorí sú presvedčení, že návrh je klaustrofobický a lepšie je zanechať súčasné sedenie.
„Počúvam aj svojich kritikov, pretože počúvanie len dobrých komentárov ma neposunie vpred,“ hovorí Alejandra. Uznáva, že cestujúci, ktorí by sedeli v spodnom rade, by sa mohli cítiť stiesnení, keď nad ich hlavami by boli ďalšie sedadlá. Na druhej strane je presvedčená, že sú ľudia, ktorým to nevadí a aj tak chcú celý let prespať a ocenia práve možnosť pohodlne si vystrieť nohy. „Pred časom by som povedala, že je to len univerzitný projekt. Dnes po všetkej tej tvrdej práci a úsilí mnohých ľudí môžem povedať, že to vidím celkom reálne. Uvidíme, aká je budúcnosť ekonomickej triedy,“ dodala mladá dizajnérka.