Unikátny zákrok zachránil deväťročnej Dianke nohu. Bude si môcť konečne kúpiť vysnívané ružové korčule?
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Unikátny zákrok zachránil deväťročnej Dianke nohu. Bude si môcť konečne kúpiť vysnívané ružové korčule?

Ihlica nemá v podstate žiadnu nosnú funkciu pre dolnú končatinu, takže ňou lekári mohli nahradiť napadnutú píšťalu. Tú museli vzhľadom na progresiu ochorenia počas zákroku takmer celú odstrániť.

— Foto: NÚDCH

Lekári Národného ústavu detských chorôb sa môžu opäť pochváliť unikátnym zákrokom. Deväťročnej Dianke z Oravy nahradili kosť na ľavej nohe, ktorú jej napadol benígny nádor, zdravou kosťou. Tú počas operácie vybrali z druhej, zdravej nožičky.

Dcérka mala asi sedem mesiacov, keď sme si všimli hrčku na ľavej nožičke. Najskôr sme si mysleli, že sa niekde udrela, ale keď neskôr začala chodiť a spadla, vždy veľmi plakala, mala bolesti a časté zlomeniny. Absolvovali sme mnohé vyšetrenia, až sme sa napokon dostali na Ortopedickú kliniku,“ povedala dnes už spokojná mama malej pacientky.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/nudch.eu/posts/pfbid0spYbTt5c95fqFcLR1Zk6Ye1TYSmeFBt2waaPjU2zdrdzpYDhkBBfPYEp1nFS2nryl

Z odobratej vzorky poškodenej kosti sa napokon na klinike potvrdil benígny nádor, tzv. fibrózna dysplázia, pri ktorej sa postihnutá kosť postupne mení na väzivo, má v sebe dutinky, hrubne, je drobivejšia, čo spôsobuje časté zlomeniny a iné deformity. Keďže sa malá pacientka dostala do ambulancie k mladému ambicióznemu lekárovi Matúšovi Halasovi, ktorý kolegom, vrátane profesora Milana Kokavca, predostrel diagnózu s možnými riešeniami. „Ten povedal, že by to bolo možné, tak sme s kolegami zorganizovali operáciu,“ opísal mladý lekár.

Náročná operácia, počas ktorej vyňali ihlicu zo zdravej nožičky aby ňou nahradili poškodenú píšťalu, napokon trvala päť hodín a dopadla nad očakávania lekárov. „Operácia sa podarila ešte lepšie, ako sme očakávali. Technicky to bolo veľmi dobre pripravené, aj anatomické pomery boli také dobré, že sme dokázali zasunúť tenučkú kosť do hrubšej, takže máme fixáciu hore aj dole 2 centimetre. Tak je väčší predpoklad, že sa to správne vyhojí. Takisto sa podarili úspešne našiť cievy. To, čo sme my spravili ako sochári, sa podarilo oživiť doktorovi Pálenčárovi. Dôležité je povedať, že kosť bude rásť a postupne do 4 rokov zhrubne,“ opísal profesor. 

Hoci Dianka musí mať 6 až 8 týždňov sadru a chodiť o barlách bude môcť ešte o pár týždňov neskôr, nakoniec bude môcť stúpať na celú nohu, pretože okrem tenkej kostičky tam má ešte titánovú dlahu. „Tým, že to bude dosť zaťažovať a pôjdu tam aj živiny, kosť bude postupne hrubnúť. Operácia bola precízne spravená, teraz si Dianka bude musieť dávať pozor na infekcie, ale je krytá antibiotikami,“ dodáva profesor.

Napriek tomu, že Dianku čaká ešte dlhá cesta, už teraz nemôže dočkať kamarátov či spolužiakov, ale najmä vysnívaných korčúľ. Neviem sa dočkať, keď si kúpim ružové korčule a budem sa môcť korčuľovať,“ dodala Dianka, ktorá túži byť baletkou.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…