Dobré noviny
Nenechávajte v bazénoch hračky, nespustite deti z očí. Záchranár radí, ako predísť katastrofe pri vode
Simona Gálová
Simona Gálová

Nenechávajte v bazénoch hračky, nespustite deti z očí. Záchranár radí, ako predísť katastrofe pri vode

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia — Foto: Pexels

Človek, ktorý sa topí, nekričí. Nemáva rukami, nevolá o pomoc, jednoducho ticho zmizne pod hladinou, vysvetľuje záchranár.

Na sociálnych sieťach našich českých susedov sa šíri jedna silná fotografia, ktorá má jasný odkaz. Fotografiu mamy s dievčatkom v náručí zdieľal známy česky záchranár a urgentný lekár Marek Dvořák, ktorý apeluje na rodičov, aby dávali pozor na svoje deti pri vode a obzvlášť pri bazénoch. Nechce totiž, aby dopadli ako dievčatko na fotografii, ktoré nedokázali zachrániť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Dvořák (@dvorak155)

Majte deti stále na očiach

„Dievčatko sa topilo v bazéne. Resuscitácia bola síce úspešná, ale poškodenie mozgu tak veľké, že nastala smrť mozgu. A vy už viete, že smrť mozgu sa rovná smrť človeka,“ vysvetlil lekár Marek Dvořák. Podľa jeho slov sú vo vode a najmä v bazénoch najrizikovejšie deti medzi jedným až piatym rokom života. „Väčšinou sa netopia v dobe kúpania, ale práve vtedy, keď si rodič myslí, že dieťa robí niečo úplne iné,“ uviedol lekár, ktorý ponúkol rodičom jasné rady, ako sa vyhnúť katastrofám.

  • Učte deti dobre plávať, a to vrátane techník sebazáchrany.

  • Deti by si mali skúsiť plávanie aj oblečení - je to úplne iný pocit.

  • Zneprístupnite si bazény – plot, pevné zakrytie, čokoľvek funkčné a používajte to.

  • Nenechávajte v bazénoch hračky a nič, čo by deti lákalo do vody.

  • U povrchových bazénoch dávajte preč schody a bazény zakrývajte pevným krytom.

 

„Človek, ktorý sa topí, nekričí. Nemáva rukami, nevolá o pomoc, jednoducho ticho zmizne pod hladinou. Myslite na to, keď budete pri vode. Venujte pozornosť aj ľuďom okolo seba, môžete im zachrániť život,“ dodal na záver záchranár Marek Dvořák, ktorý radí nikdy nespúšťať deti z očí, keď sú vo vode alebo pri nej.

Ponúkame vám zopár tipov, ako reagovať pri náznakoch topenia vášho dieťaťa: 

  • Vyjdite z vody okamžite, ako zbadáte, že vaše dieťa vdýchlo veľké množstvo vody alebo zbadáte prvé náznaky topenia sa.
  • Topiaceho uložte nabok, aby mohol vykašliavať prebytočnú vodu. Nikdy topiaceho neukladajte do polohy rovno alebo na bruchu. 
  • Privolajte okamžitú pomoc. Či v podobe plavčíka, rýchlej služby alebo ľudí naokolo.
  • Ak je človek v bezvedomí, je potrebné uložiť ho do stabilizovanej polohy. POZOR! Do žiadnej inej. 
  • Pri zastavení dýchania je potrebné začať s okamžitou resuscitáciou.

Ako postupovať pri oživovaní dieťaťa?

Nezabudnite na jednu vec a síce, že je skutočne veľký rozdiel medzi oživovaním dieťaťa a dospelého človeka. Pri oživovaní dieťaťa vyzerá postup pri resuscitácii takto: začnete piatimi úvodnými vdychmi, následne 30-krát stlačíte hrudník, 2 vdychy a opakujete to až pokým sa dieťa neprebudí. Rozdiel je v tom, koľko dychu do dieťaťa vdýchnete. Pri vdychoch do dieťaťa máte vdýchnuť len obsah úst. 

 

Už ste čítali?