Čerstvým mamám v osadách budú po pôrode pomáhať babice: Chceme, aby sa najmenší dožili zajtrajška
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Čerstvým mamám v osadách budú po pôrode pomáhať babice: Chceme, aby sa najmenší dožili zajtrajška

Babice v regióne s marginalizovanými komunitami poskytujú mamičkám pocit bezpečia a istoty počas pobytu v pôrodnici aj po ich prepustení.
 

— Foto: acec.sk / MISIA 1000

Pomáhajú, vysvetľujú a sprevádzajú, pričom ich dopredu ženie spoločný cieľ - chcú, aby sa aj najmenší dožili zajtrajška. V Spišskej Novej Vsi v utorok odštartoval program Misia 1000, v rámci neho bude 11 rómskych žien pomáhať budúcim mamičkám v kľúčových prvých tisícich dňoch od počatia dieťaťa. V regióne totiž chýbajú potrebné financie na to, aby mamičky absolvovali kvalitnú predpôrodnú prípravu a poskytli v prvých dňoch svojim bábätkám to, čo potrebujú.

Prostredníctvom babíc, špecializovaných asistentiek osvety zdravia, budujeme komunitné kapacity v oblasti starostlivosti o tehotné ženy počas pobytu v pôrodnici a po ich prepustení. Vytvárame tak komunikačné mosty a rozvíjame vzájomné vzťahy medzi komunitami," ozrejmila Magdaléna Rothová, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorá projekt zastrešuje.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BABICE/posts/pfbid029QNFFTM7ogr4fU5zYBNvC814WpCLypc8ZHUKzbvvyaGgh6mFDr18WHXCJjbMHDATl

Babice však v regióne s marginalizovanými komunitami nie sú žiadnou novinkou. Darinka, Helenka, Blanka, Ivanka a Ivetka už pred niekoľkými rokmi pôsobili ako babice dobrovoľníčky a ich prítomnosť si mamičky veľmi pochvaľovali. Vďaka dotácii vo výške 199.000 eur z nórskych fondov a 30.000 eur od štátu, môžu dnes prvých 11 aj oficiálne zamestnať.

Podmienkou bolo, aby tieto ženy rozumeli jazyku mamičiek, ktoré pochádzajú z generačnej chudoby, ovládajú aj rómčinu a samé na sebe zažívajú každodennú diskrimináciu. Kládli sme dôraz aj na ich vzdelanie, majú za sebou viac ako 160 hodín vzdelávania a čaká ich ďalšie. My vyvíjame aj špeciálny vzdelávací systém zameraný na zamestnávanie ľudí presne na mieru ušité potrebám trhu a cieľovej skupiny," doplnila Rothová.

Pocit bezpečia a istoty

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BABICE/photos/a.153555613024105/426925449020452

Upozornila, že na Slovensku je veľký problém s predpôrodnou prípravou u žien, ktoré nemajú dostatok finančných prostriedkov. Babice budú pôsobiť vo viacerých obciach na Spiši. Aktivity realizujú s dievčatami, tehotnými ženami a matkami v domácnosti priamo v osadách, ale aj v nemocničnom prostredí. V rámci procesu spolupracujú aj s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, samosprávou, komunitnými centrami a sociálnymi pracovníkmi.

Riaditeľka spišskonovoveskej nemocnice Renáta Šuláková hodnotí projekt veľmi pozitívne. Sme spádová oblasť pre mladé ženy a detičky z marginalizovaných skupín a babice aktuálne pracujú na pediatrii a na gynekológii. Primárne je to benefit pre samotné ženy, ale aj pre ich deti, s ktorými hovoria po rómsky a vytvárajú tak u nich pocit bezpečia a istoty,zdôraznila riaditeľka.

Misia s cieľom pomáhať

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BABICE/videos/289240006359018/

Jednou z babíc zapojených do projektu je aj Marta Poláková zo Spišskej Novej Vsi, ktorá 20 rokov pôsobila ako učiteľka v materskej škôlke. Pozíciu babice berie ako svoju misiu a jej cieľom je hlavne pomôcť mamičkám. „Cítim sa v tejto práci veľmi dobre, napĺňa ma to, hoci práca s ľuďmi je náročná, a ak pracujete v osade, je to o to náročnejšie. O to viac ma však teší, keď vidím, že matky so mnou chcú spolupracovať a že sa detičky tešia, keď prídem," skonštatovala. Dodala, že každá žena inštinktívne vie, čo má robiť s dieťatkom, ženy zo segregovaných oblastí však často nemajú dostatok povedomia o zdravotnej starostlivosti.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…