Čerstvým mamám v osadách budú po pôrode pomáhať babice: Chceme, aby sa najmenší dožili zajtrajška
Babice v regióne s marginalizovanými komunitami poskytujú mamičkám pocit bezpečia a istoty počas pobytu v pôrodnici aj po ich prepustení.

Pomáhajú, vysvetľujú a sprevádzajú, pričom ich dopredu ženie spoločný cieľ - chcú, aby sa aj najmenší dožili zajtrajška. V Spišskej Novej Vsi v utorok odštartoval program Misia 1000, v rámci neho bude 11 rómskych žien pomáhať budúcim mamičkám v kľúčových prvých tisícich dňoch od počatia dieťaťa. V regióne totiž chýbajú potrebné financie na to, aby mamičky absolvovali kvalitnú predpôrodnú prípravu a poskytli v prvých dňoch svojim bábätkám to, čo potrebujú.
„Prostredníctvom babíc, špecializovaných asistentiek osvety zdravia, budujeme komunitné kapacity v oblasti starostlivosti o tehotné ženy počas pobytu v pôrodnici a po ich prepustení. Vytvárame tak komunikačné mosty a rozvíjame vzájomné vzťahy medzi komunitami," ozrejmila Magdaléna Rothová, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorá projekt zastrešuje.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BABICE/posts/pfbid029QNFFTM7ogr4fU5zYBNvC814WpCLypc8ZHUKzbvvyaGgh6mFDr18WHXCJjbMHDATl
Babice však v regióne s marginalizovanými komunitami nie sú žiadnou novinkou. Darinka, Helenka, Blanka, Ivanka a Ivetka už pred niekoľkými rokmi pôsobili ako babice dobrovoľníčky a ich prítomnosť si mamičky veľmi pochvaľovali. Vďaka dotácii vo výške 199.000 eur z nórskych fondov a 30.000 eur od štátu, môžu dnes prvých 11 aj oficiálne zamestnať.
„Podmienkou bolo, aby tieto ženy rozumeli jazyku mamičiek, ktoré pochádzajú z generačnej chudoby, ovládajú aj rómčinu a samé na sebe zažívajú každodennú diskrimináciu. Kládli sme dôraz aj na ich vzdelanie, majú za sebou viac ako 160 hodín vzdelávania a čaká ich ďalšie. My vyvíjame aj špeciálny vzdelávací systém zameraný na zamestnávanie ľudí presne na mieru ušité potrebám trhu a cieľovej skupiny," doplnila Rothová.
Pocit bezpečia a istoty
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BABICE/photos/a.153555613024105/426925449020452
Upozornila, že na Slovensku je veľký problém s predpôrodnou prípravou u žien, ktoré nemajú dostatok finančných prostriedkov. Babice budú pôsobiť vo viacerých obciach na Spiši. Aktivity realizujú s dievčatami, tehotnými ženami a matkami v domácnosti priamo v osadách, ale aj v nemocničnom prostredí. V rámci procesu spolupracujú aj s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, samosprávou, komunitnými centrami a sociálnymi pracovníkmi.
Riaditeľka spišskonovoveskej nemocnice Renáta Šuláková hodnotí projekt veľmi pozitívne. „Sme spádová oblasť pre mladé ženy a detičky z marginalizovaných skupín a babice aktuálne pracujú na pediatrii a na gynekológii. Primárne je to benefit pre samotné ženy, ale aj pre ich deti, s ktorými hovoria po rómsky a vytvárajú tak u nich pocit bezpečia a istoty," zdôraznila riaditeľka.
Misia s cieľom pomáhať
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BABICE/videos/289240006359018/
Jednou z babíc zapojených do projektu je aj Marta Poláková zo Spišskej Novej Vsi, ktorá 20 rokov pôsobila ako učiteľka v materskej škôlke. Pozíciu babice berie ako svoju misiu a jej cieľom je hlavne pomôcť mamičkám. „Cítim sa v tejto práci veľmi dobre, napĺňa ma to, hoci práca s ľuďmi je náročná, a ak pracujete v osade, je to o to náročnejšie. O to viac ma však teší, keď vidím, že matky so mnou chcú spolupracovať a že sa detičky tešia, keď prídem," skonštatovala. Dodala, že každá žena inštinktívne vie, čo má robiť s dieťatkom, ženy zo segregovaných oblastí však často nemajú dostatok povedomia o zdravotnej starostlivosti.