Dobré noviny
Zážitky ako lusk. Vydolovali sme pre vás tipy od turistov a folkloristov z našich regiónov.
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Zážitky ako lusk. Vydolovali sme pre vás tipy od turistov a folkloristov z našich regiónov.

„Myslím si, že je pred nami málo prázdninových dní, aby sme všetky krásy našej krajiny stihli prejsť,“ hovorí etnologička Stanka Tichá, ktorá za slovenskými unikátmi chodí s manželom Petrom a deťmi. Vrelo odporúčajú pozrieť si nostalgickú banícku obec Špania Dolina.
„Myslím si, že je pred nami málo prázdninových dní, aby sme všetky krásy našej krajiny stihli prejsť,“ hovorí etnologička Stanka Tichá, ktorá za slovenskými unikátmi chodí s manželom Petrom a deťmi. Vrelo odporúčajú pozrieť si nostalgickú banícku obec Špania Dolina. — Foto: S.Tichá, A. Lukáčová

Príprava chlebíka „starosvetským“ spôsobom, noc pod hviezdami v slovenskom pralese alebo objavovanie Zlej diery s najmenšími členmi rodiny. Na Slovensku sa dá každý deň prázdnin zažiť niečo nové a neobjavené miesta zostanú aj na ďalší rok.

Slovenský turistický ruch po dvoch pandemických rokoch ožíva. Pribudli náučné chodníky a ponuky na zážitkové pobyty. Vďaka internetu sa dajú objaviť ľahko. Veľakrát stačí do vyhľadávača zadať heslo „Kam na výlet“ a miesto, kde ste sa ocitli. Alebo sa plánujete ocitnúť. Notoricky známe a dobre propagované miesta Slovenska pripomínať nebudeme. V regiónoch sme pátrali po menej známych skvostoch.

V článku sa tiež dočítate:

  • prečo obce na východe zhasínajú nočné osvetlenie,

  • kde sa oplatí zájsť, ak sa chcete vrátiť v čase,

  • na ktorom unikátnom mieste deti nakŕmia sysle,

  • ako naplánovať zaujímavý výlet na poslednú chvíľu.

Pekná a nedotknutá príroda je v Národnom parku Poloniny, ktorého bukové pralesy sú európskym unikátom a Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Turistické trasy sú tu dlhé a dobre značené. Foto: E. Kocanová

Vítaný boom zážitkov

„Ak kamkoľvek na mape Slovenska zapichneme špendlík a vytvoríme si pomyselný cestovateľský rádius 50-70 km, je čo objavovať prinajmenšom týždeň,“ hovorí Stanka Tichá z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru SĽUK. Tá so svojimi deťmi už pochodila Slovensko krížom-krážom. Našťastie sa prístup k turistom mení a v regiónoch ich čoraz viac lákajú na zážitky späté s tradíciami či výnimočnými miestami. V pomerne neobjavených Poloninách sú to nielen denné túry, ale aj nočné pozorovanie hviezd. „Máme tu minimálne svetelné „znečistenie“, pretože väčšina obcí v Poloninách vypína v noci osvetlenie. Hviezdy nádherne vidieť voľným okom. A ak máte záujem o odborný výklad môžete s malými astronómami navštíviť Astronomické observatórium na Kolonickom sedle,“ hovorí Evka Kocanová z miestneho  združenia Také Naše. Toto leto v tretí augustový víkend pripravujú v regióne zážitkový víkend Objavte Poloniny. „Zabezpečujeme sprevádzanie po pralese. Pre deti od ôsmich rokov tu máme zaujímavé zážitky spojené s rusínskymi tradíciami a kultúrou alebo aj hry s témou dobových bojov. Poloninami kedysi prešli štyri vojnové fronty a nachádza sa tu aj veľa vojenských cintorínov z prvej a druhej svetovej vojny. Zážitkom je aj tunajšia gastronómia. Sme rázovitý kraj a trené či tatarčené prirohy vám neurobia nikde inde,“ dodáva Evka, ktorá je nadšenou propagátorkou Polonín.  

Zážitkový víkend Objavte Poloniny bude 19.-21. augusta 2022. Ľudia si počas neho môžu zakúpiť zážitky priamo u obyvateľov ôsmych rázovitých obcí. V ponuke je okrem iných aj kurz viachlasného spevu, maľovanie ikon, či nočná prechádzka s astronómom. Foto: E. Kocanová

Zábavu a nové skúsenosti pre všetkých členov rodiny sľubuje aj spoluorganizátor festivalu Rozhýbkosti vo Východnej, Vladimír Michalko: „Pripravené dielne tanca, spevu a remesiel sú pre začiatočníkov aj pokročilých. Zo zaujímavých aktivít spomeniem ranné kosenie trávy, lekcie zdravého dýchania a  burzu krojov. Pestrým programom myslíme aj na deti.“  Zaujímavý tip ako nadchnúť prázdninujúch škôlkarov dáva jaskyniar Rudko Košč. Pozýva do jedinej sprístupnenej jaskyne na severovýchode Slovenska. Jaskyňa Zlá diera, alebo v miestnom nárečí Zlá džura, je vhodná už pre deti od troch rokov. „Jej prehliadku ladíme dobrodružne a pútavo a kvôli detičkám aj rozprávkovo. Výklad naši sprievodcovia vždy prispôsobujú veku návštevníkov,“ vysvetľuje Rudko Košč.  V jaskyni sú kostry zvierat, jazierko s unikátnymi chrobákmi či archeologické nálezy. Na Slovensku máme stovky jaskýň, desiatky sú prístupné verejnosti, no do väčšiny z nich sa neodporúča ísť s úplne malými deťmi. Zväčša na to upozorňujú už na stránkach jednotlivých jaskýň s informáciami o otváracích hodinách a vstupnom . Zlá diera je výnimočná v tom, že je zážitková pre najmladších aj dospelých.

Jaskyňa Zlá diera je vyše 300 metrový okruh aj s užšími miestami, ktoré treba prekonávať ako praví jaskyniari. Atmosféru dedinských veselíc zasa môžete zažiť na festivale Rozhýbkosti, kde sa od vás neočakáva, že zostanete sedieť v hľadisku. Foto: R. Košč, OZ Dobrá Východná

Dobré tipy z nálepkovej knihy

Inšpirácií na výlety je plná aj nálepková kniha z Lidlu. Podobný projekt sa spoločnosti osvedčil minulý rok. „Deti a ich rodičia v knihe Slovenskô ako maľované nájdu veľa lákavých tipov na kratšie výlety aj dlhšie dovolenky,“ hovorí Martin Nagy, konateľ spoločnosti Lidl, ktorý zodpovedá za rezort nákupu a marketingu. Kniha približuje tiež zaujímavé fakty, nárečové slová, tradičné ornamenty a jedlá z regiónov. Obsah knihy, ktorá vďaka nálepkám a príbehu o Jankovi zaujme aj malé deti,  je rozšírený na webovej stránke malovaneslovensko.sk. „Veríme, že aj táto naša kampaň podporí pandémiou ťažko skúšaný domáci cestovný ruch,“ dodáva Martin Nagy. Pridanou hodnotou projektu je súťaž o vzdelávacie pomôcky pre základné a stredné školy. Lidl totiž plánuje slovenským školám tento rok rozdať IT techniku v hodnote 180 000 eur. V balíčkoch s nálepkami sú kartičky, prostredníctvom ktorých sa dá do 30. júna hlasovať za konkrétnu školu.

Ak si vaši drobci radi nalepujú do knihy Slovenskô ako maľované, po zaplnení im ju odložte. Poslúži im na hodinách vlastivedy a dospelých možno inšpiruje pri plánovaní výletov do zatiaľ neprebádaných kútov Slovenska. Foto: M. Sedláková, S. Mabena

Dobrodružstvá od západu na východ

Vychádzka na vrch Zobor (Nitra) je pomerne krátka (necelú hodinku), nenáročná a zároveň plná prekvapení. Začína sa náučným chodníkom o svätcoch, ktorí v týchto miestach žili ako pustovníci. Zaujímavosťou je Svoradova jaskyňa  a Zoborská lesostep.  

Pod Tatrami nájdeme aj nádhernú Hybickú tiesňavu, ktorú vytvorila riečka Hybica. Na bicykloch sa potom dá prísť až na prečerpávajúcu Hornú vodnú nádrž Čierny  Váh, ktorá je technickým divom Slovenska a je z nej nádherný výhľad.

Stále živé laznícke sídla sa dajú navštíviť na Krupinskej planine v okolí obce Hrušov. Domáci gazdovia sú prívetiví a veľmi zhovorčiví. Z vyhliadkovej veže na Prášnom vrchu sa v dobrom počasí dajú z tohto juhoslovenského chotára pozorovať vrcholky Vysokých Tatier.

V Novohrade je pýchou hrad Modrý Kameň, v ktorom sídli Múzeum bábkarských kultúr a hračiek.

Hontianska paráda na juhu Slovenska je príjemným zážitkovým podujatím. Anna Brlošová sa na jej organizovaní podieľa už niekoľko rokov: „Každý návštevník si môže vyskúšať prácu s kosou, cepmi, s drevom, slamou, s uhlím, vlnou, ale tiež ochutnať čerstvo upečený domáci chlieb z kamennej pece.“ Foto: Obec Hrušov

Stará banícka obec Špania Dolina je súčasťou chránených lokalít UNESCO a nájdeme tu obývané banícke domčeky, Klopačku zo 16. storočia, ranogotický kostol, historickú školu aj Múzeum medi.

Turistami je zatiaľ málo objavený Národný park Muránska planina. Aj deti zvládnu výlet na hrad Muráň a nebudú chcieť odísť z obľúbeného Sysľoviska. Krásnym interiérom a udržiavaným parkom prekvapí Kaštieľ Betliar a zaujme aj Múzeum zvoncov v Šumiaci.

Pri návšteve farebného historického centra mesta Bardejov s čarovnou architektúrou si vraj treba urobiť menšiu zachádzku do Hervartova, kde sa nachádza najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku.

Sysľovisko na Muránskej planine (vľavo), kde deti môžu nakŕmiť sysle a Múzeum ľudovej architektúry - Šariššské múzeum Bardejov. (vpravo). Foto: S. Tichá

Známe aj neznáme folklórne podujatia

DETVA – Folklórne slávnosti pod Poľanou Detva (55.ročník sa uskutoční 8.-10. júla 2022) – vystúpenia stoviek účinkujúcich a desiatky sprievodných programov spätými so slovenskými tradíciami.

KYSUCE – Folklórna sobota v Dolnom Vadičove (9. júla 2022) – okrem vystúpení ľudových súborov z regiónu večer aj ľudová veselica. Vstupenkou na ňu je odev v kroji, prípadne aspoň v jednom kúsku kroja.

LIPTOV – Rozhýbkosti (festival tanečných domov, na ktorom sa nesedí v hľadisku bude v amfiteátri Východná 14.-17. júla 2022) Bohatý program od rána až do večera, kde sa aktívne účastníci učia tancovať ľudové tance, spievať ľudové piesne a ušpinia sa v remeselných dielňach.

Ľudová hudba spod Ľadonhory (vľavo). Počas festivalu Rozhýbkosti nezostanete pasívnym divákov, sľubujú organizátori (vpravo). Foto: P. Vnuk, V. Michalko

TERCHOVÁ – Jánošíkove dni (60.ročník sa uskutoční 27.-31. júla 2022) jedno z najznámejších a najstarších slovenských ľudovoumeleckých podujatí sa tento rok koná v rovnaký víkend ako Bratislavské korunovačné dni v Bratislave.

ORAVA – Podroháčske folklórne slávnosti (konajú sa 5.-7. augusta 2022 v Zuberci) – vystúpenia asi tisícky účinkujúcich zo Slovenska aj zo zahraničia. V obci je tiež Múzeum oravskej dediny. Z nej sa po výborne označených chodníkoch dajú podnikať výlety na bicykloch a túry až k malebným Roháčskym plesám.

HONT – Hontianska paráda (25.ročník sa uskutoční v obci Hrušov 19.-20. augusta 2022) – mottom tohto podujatia je priblíženie života našich predkov v Honte. Počas víkendu otvoria miestni  dvory, ponúkajú tradičné dobrôtky a popri tom sa spieva a tancuje.

TRNAVA – Festival zabudnutých remesiel ( koná sa na Smolenickom zámku 27.-28. augusta 2022) – toto podujatie zavedie návštevníkov do stredoveku. Okrem ochutnávky starodávnych remesiel ponúka aj rytiersky turnaj a rozprávanie rozprávok, či bábkové divadlo. 

Hontianska paráda (vľavo) a Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe (vpravo). Foto: Obec Hrušov, A. Lukáčová

Výlety s najmenšími

Bohaté skúsenosti z výletov s malými deťmi po Slovensku pozbierala Stanka Tichá.  Má dokonca premyslenú stratégiu: Keď cestujeme, a väčšinou to býva dlhšia trasa, zvykneme si naplánovať výlety už po ceste tam aj naspäť. Rýchlejšie ubehne cesta samotná a spoznáme o to viac zaujímavých lokalít.“ Výborným celodenným výletom je návšteva Čachtického hradu so zastávkou v Múzeu miniatúr v Podolí. Tento výlet sa dá spojiť s dlhšou pešou prechádzkou na vrch Malých Karpát - Veľký Plešivec. „Kto nerád veľa chodí, vie turistiku vymeniť pri správnom načasovaní za návštevu Festivalu paličkovanej čipky v neďalekých Krakovanoch,“  dodáva Stanka.

Veronika Pleštinská pred románskym kostolíkom sv. Michala Archanjela v Dražovciach pri Nitre (vľavo) a Park miniatúr v Podolí (vpravo). Foto: V. Pleštinská, S. Tichá

Kulturologička Veronika Pleštinská, z neziskovej organizácie Castellum, zasa s deťmi pochodila blízke aj širšie okolie Nitry: „Už samotný Nitriansky hrad a mestský park sú veľmi príjemné pre trávenie víkendu s malými deťmi. Unaviť ich viete aj pri kúpaní v termálnej vode v Poľnom Kesove.“ Veronika tiež odporúča navštíviť s deťmi Arborétum v Mlyňanoch a výlet do Topoľčianok. Okrem kaštieľa, zámku a žrebčína sa tam dá poprechádzať okolo obory majestátnych zubrov.

Mohyla pod Bradlom (vľavo) a Nitriansky hrad, ktorý je doposiaľ obývaný, no veľká jeho časť je otvorená pre verenosť (vpravo). Foto: S. Tichá, Castellum n.o.

Kysucké cyklotrasy sú ideálne na aktívny oddych pre rodinu so staršími deťmi, tvrdí nadšený turista a muzikant Ľudovej hudby spod Ľadonhory, Peter Vnuk. „Pre menšie deti by som odporučil včelnicu Kašička nad Horným Vadičovom s náučným chodníkom o včielkach. Pri Žiline je zasa na Nezbudskej lúčke 1 kilometer dlhý Rozprávkový les s postavičkami,“ dodáva Peter Vnuk.

Drevený drak na hrade Beckov (vľavo) a náučný chodník o včelách pri Hornom Vadičove na Kysuciach (vpravo). Foto: S. Tichá, P. Vnuk

Bicyklovanie s deťmi má Alžbeta Lukáčová zo Štátnej opery v Banskej Bystrice osvedčené na rovinatej trase pozdĺž povodia Hronu: „Vyráža sa v Banskej Bystrici v časti Radvaň.  Cyklotrasa ide mimo ciest pre autá a dá sa po nej dostať až do obce Hronsek, ktorej drevený artikulárny kostolík je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.“

Chute zo slovenských regiónov

Okrem zákutí, ktoré je u nás hodné vidieť, spoločnosť Lidl propaguje tiež slovenské pochúťky a kvalitné produkty z našich regiónov. Vytvorila pre ne značku Slovenskô a balí ich do atraktívnych obalov. V predajni ich vďaka tomu spoznáme na prvý pohľad. „Vďaka tejto značke naši zákazníci spoľahlivo vedia, že tieto mliečne, mäsové, pekárenské výrobky, ale aj ovocie či zelenina pochádza priamo od slovenských dodávateľov,“ vysvetľuje Martin Nagy. Vďaka značke Slovenskô sa navyše tradičné slovenské výrobky dostávajú na pulty predajní Lidlu v zahraničí. Syr nivového typu zo Slovenska predávajú napríklad v Lotyšsku, slovenské údeniny v Anglicku a naše tofu poznajú aj zákazníci v Chorvátsku alebo Fínsku. Na Slovensku si zasa vieme kúpiť v Lidli tradičné šúľance či buchty.

Na východe Slovenska majú množstvo receptov na pirohy, na Myjave sa zasa pýšia slivkovými guľami a zabíjačkovými špecialitami. Ďalšie tradičné slovenské jedlá podľa regiónov nájdete v nálepkovej knihe Lidlu. Foto: E. Kocanová, S. Mabena

Hľadaj, nájdeš

Pri hľadaní nových miest na poslednú chvíľu môžu dobre poslúžiť stránky, kam dávajú nadšenci tipy na výlety po Slovensku aj s fotkami. Užitočnou a serióznou stránkou je napríklad www.kamnavylety.sk, ktorá vzišla z projektu Zoderme si nohy. Etnomuzikologička Alžbeta Lukáčová zasa pri plánovaní svojich potuliek inšpiruje stránkou Banskobystrického samosprávneho kraja www.zahoramizadolami.sk.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

 

Už ste čítali?