Dobré noviny
Všetko, čo musíte vedieť o granitových drezoch
Inzercia
Inzercia

Všetko, čo musíte vedieť o granitových drezoch

— Foto: Shutterstock

Prinášajú veľa praktických aj vzhľadových výhod. O kom je reč? Predsa o drezoch z granitu! Všetky informácie o tomto materiáli sme zhrnuli do tohto článku.

Plusy granitových drezov

Drezy do kuchyne je nutné starostlivo vyberať, pretože bývajú denne zaťažované. A práve vďaka výbornému zloženiu je granit skvelou voľbou – väčšinu tvorí kameň, potom spojivá a farbivá. Drez tak získava vlastnosti kameňa a radí sa medzi odolné materiály, čo sa v kuchyni veľmi hodí. Navyše je imúnny voči vysokým teplotám, takže na granit môžete odložiť horúci riad. A nesmieme zabudnúť na jeho prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Baktérie a plesne si na svoje neprídu, pretože sa im na tomto povrchu nebude dariť vyrastať.

Vzhľadové výhody

Nie sú na ňom vidieť zaschnuté kvapky vody. Navyše sú granitové drezy do kuchyne stálofarebné. Estetiku podporí tiež už zmienená odolnosť, takže vzhľad povrchu zostáva po niekoľkých rokoch rovnaký. Trh drezov z granitu je naozaj bohatý. K dispozícii máte rôzne tvary, veľkosti a farby. Nechýbajú ani drezy s odkvapávačom či dvojité drezy. Môžete tak nájsť originálneho a nevšedného pomocníka, ktorý vám bude po vzhľadovej stránke dokonale vyhovovať.

Foto: Shutterstock

Nevýhody alebo náchylnosť na usadeniny

Ak vám doma tečie tvrdá voda, potom sa jeho kúpa príliš neodporúča. Vodný kameň, ktorého tvorbu tvrdá voda značne urýchľuje, je najväčší nepriateľ granitových drezov.

Avšak aj v prípade mäkkej vody je potrebné kuchynský drez z granitu udržovať. Ideálne po každom použití by ste ho mali vytierať do sucha, aby na povrchu zo zaschnutej vody nevznikali usadeniny. Tie za prvé kazia estetický dojem a za druhé sa do nich dostávajú farbivá z potravín a nápojov, ktoré tu následne priľnú. Raz za čas je dobré naniesť prostriedok proti vodnému kameňu určený pre granitové povrchy.

Handričku, s ktorou budete vytierať drez do sucha, nenechávajte kvôli vlhkosti na ňom dlho ležať. To isté platí aj pre hubku. Na dlhšiu dobu na granitový materiál nepokladajte ani veci z ocele a liatiny. Granitový drez tiež znamená rozlúčenie sa s drôtenkami, kovovými hubkami a suchým pieskom.

Foto: Shutterstock

Ako si poradiť s už vzniknutým vodným kameňom?

Ak už sa na povrchu vodný kameň objavil, tak si obstarajte čistiaci prostriedok na jeho odstránenie. Ak dávate prednosť babským radám pred chemikáliami, potom si urobte osvedčenú octovú vodu. Tú si vytvoríte zmiešaním octu s vodou v pomere 1:3. Ďalším variantom je usadeniny potrieť citrónom. Ale nikdy sa ich nesnažte odstrániť silou pomocou drôtenky či iných drsných predmetov, mohlo by dôjsť k poškodeniu drezu. Rovnako tak sa pri jeho údržbe vyhnite čističom odpadov, agresívnym bielidlám a prostriedkom s obsahom chlóru.

Rada na záver

Ak ste sa pre granitový kuchynský drez rozhodli, tak si ho kúpte od spoľahlivého výrobcu. Veľa drezov má len vzhľad granitu alebo má slovo „granit“ v názve, ale je vyrobený z iného materiálu alebo sa jedná len o tenkú granitovú vrstvu.

Už ste čítali?