Adela a Fero podporili ľudí s mentálnym postihnutím: Pôjde to všetko ľahšie, ak nebudeme mať predsudky
Aj ľudia s mentálnym postihnutím, hoci sú iní, by od spoločnosti mali dostať šancu žiť plnohodnotný život.

S mottom „Sme iní, nie horší. Chceme žiť s vami, nie vedľa vás“ v pondelok predvádzali svoje talent, schopnosti, zručnosti a názory ľudia s mentálnym postihnutím. V rámci Dňa krivých zrkadiel sa v hlavnom meste Slovenska konali koncerty, predstavenia, tanečné vystúpenia či rozličné sprievodné podujatia. Ľudí s mentálnym postihnutím prišli podporiť aj dve známe tváre - Fero Joke a Adela Vinczeová.
Robia nás lepšími ľuďmi
Spoločne vystúpili na pódiu a jasne vyjadrili, že ľudí s mentálnym postihnutím by spoločnosť mala prijímať medzi seba. „Vedzte, že ľudia s mentálnym znevýhodnením dnes priniesli o sebe dôležitú správu. Spolu tvoríme jednu spoločnosť. Nemusíme sa obávať vzájomného kontaktu. Ľahšie to všetko pôjde, ak nebudeme mať predsudky,“ napísala na sociálne siete obľúbená moderátorka.
Vincezová na Dni krivých zrkadiel stretla aj svojho dlhoročného priateľa Roba, ktorý má mentálne znevýhodnenie. Poznajú sa už 16 rokov a ako prezradila, Robo pracuje v práčovni a jeho kamarát zase ako pomocná sila vo fastfoode. „Zamestnávanie ľudí ako je napríklad tento sympaťák scitlivuje pracovný kolektív. Robí nás empatickejšími,“ uviedla Adela.
Každý má svoju hodnotu
„Krivé zrkadlá sú akýsi symbol,“ priblížil ešte počas minulého ročníka pre TASR Marián Horanič zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR. „Ktokoľvek, kto sa pozrie do krivého zrkadla, sa vidí inak ako v skutočnosti. Chceme poukázať na to, že všetci sme iní, ale každý má svoju hodnotu,“ doplnil. Aj ľudia s mentálnym postihnutím, hoci sú iní, by podľa neho od spoločnosti mali dostať šancu žiť plnohodnotný život.
Cieľom podujatia je priblížiť verejnosti, že aj ľudia s mentálnym postihnutím môžu byť pre spoločnosť prínosom. V bratislavskom Sade Janka Kráľa sa program Dňa krivých zrkadiel začal bubnovým sprievodom a pokračuje Piknikom tvorivosti a zábavy. Jeho súčasťou sú tvorivé dielne pre deti, stolový futbal, program pre celú rodinu a tiež stánky s originálnymi výrobkami zamestnancov a klientov chránených dielní a domovov sociálnych služieb. „Tvorivé dielne vedú práve ľudia s mentálnym postihnutím,“ povedal Horanič. Deti si môžu vyrobiť záložky, maľované kamienky či tašky. Deň krivých zrkadiel vyvrcholí koncertom skupiny Funkiez.
Hoci situácia sa podľa Horaniča v posledných rokoch zmenila k lepšiemu, ľudia s mentálnym postihnutím sú v mnohých oblastiach svojho života diskriminovaní. Stretávajú sa s tým napríklad v škole či v práci. „Spoločnosť akoby ani nerátala s ľuďmi s mentálnym postihnutím ako s pracovnou silou. To veľmi limituje ich možnosť zamestnať sa a aj vďaka práci žiť plnohodnotný život,“ povedal. Mnohým je podľa neho odopierané tiež právo na partnerský a sexuálny život. ZPMP preto realizuje rôzne vzdelávacie aktivity pre ľudí s mentálnym postihnutím aj pre odborníkov, ktorí s nimi pracujú. Minulý rok založili tiež sociálny podnik Bivio, v ktorom pomáhajú ľuďom s mentálnym postihnutím získať pracovné zručnosti.