Tatranské štíty su po zime opäť pripravené na nápor ľudí. Začala sa letná turistická sezóna
TASR
TASR

Tatranské štíty su po zime opäť pripravené na nápor ľudí. Začala sa letná turistická sezóna

Od dnes, 14. júna, môžu návštevníci po sedem a pol mesačnej prestávke využívať všetky značkované turistické chodníky, vrátane priechodov cez vysokohorské sedlá a trás, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty.

— Foto: TASR

V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa v utorok končí sezónna uzávera. Po 7,5-mesačnej prestávke tak budú môcť návštevníci využívať všetky značkované turistické trasy, a to vrátane priechodov cez vysokohorské sedlá a chodníkov, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty.

Ešte pred začiatkom letnej sezóny sa snažíme prioritne riešiť najmä havarijné stavy. Keďže mnohé úseky turistických chodníkov vo vyšších polohách sú zatiaľ stále pod snehom, prípadné nedostatky sa spravidla ukážu až po jeho roztopení," uviedol Peter Spitzkopf zo Správy TANAP-u, ktorá je správcom turistickej a informačnej siete v najstaršom slovenskom národnom parku a zabezpečuje aj značenie chodníkov v oblasti Spišskej Magury.

Takmer bez obmedzení

Ochranári sa snažia robiť všetko pre to, aby návštevníci nepocítili nejaké výraznejšie obmedzenia, nie všade je však stav turistickej infraštruktúry ideálny. „Pokúšame sa nájsť spoločnú reč s vlastníkmi pozemkov, cez ktoré jednotlivé trasy vedú, pretože zákon o správe majetku štátu nám nedovoľuje investovať na neštátnom území," objasnil Spitzkopf.

Prvým znakom štartu letnej sezóny bol koniec sezónnej uzávery červeno značeného turistického chodníka v úseku od ústia Juráňovej doliny do sedla Umrlá v Západných Tatrách. Tá v tomto úseku platí od 1. novembra do 30. apríla. Teraz sa k nemu pridajú aj ostatné turistické trasy vo vysokohorskom prostredí, na ktoré sa vzťahuje platná vyhláška upravujúca sezónne uzávery. Od polovice júna tak budú mať turisti v TANAP-e k dispozícii viac ako 600 kilometrov značených trás.

Odstránenie nedostatkov

Pracovníci Strediska terénnych služieb i jednotlivých ochranných obvodov si po zime všetky turistické trasy postupne prechádzajú a nedostatky odstraňujú. Samozrejmosťou je výmena poškodených mostíkov, prístreškov, altánkov, odpočívadiel i smerovníkov, ktoré sa zlomili pod váhou snehu, alebo ich poškodili lavíny. Okrem toho zvyknú každoročne kompletne obnoviť aj jednu zo štyroch turistických značiek, tentokrát to bude červená.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/tatranskynarodnypark.official/posts/pfbid02bVh3Lb52P8zoqaWFGCdTjf5MzGYfurrYwbi7qcPzZqiBXkDdGvULEVcKfePoeEUFl

Ešte pred letom stihol nový správca TANAP-u potešiť vodákov, pre ktorých sprístupnil horný úsek rieky Belá. Meandre najdivokejšej rieky na Slovensku sú však určené výlučne členom turistických alebo športových organizácií so zameraním na vodnú turistiku či vodný slalom na jednomiestnom kajaku alebo kanoe. Presné pravidlá pre vodákov určuje Zoznam vyhradených miest v TANAP-e 2 z mája, ktorý vymedzuje aj čas, kedy majú dovolené byť na vode.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…