Vrchní prchni v Tatrách! Čašníci sa postavili na štart s táckami, fľašou prosecca a plným pohárom
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Vrchní prchni v Tatrách! Čašníci sa postavili na štart s táckami, fľašou prosecca a plným pohárom

Čašnícke remeslo je naozaj aj o kondícii.

Skúsení čašníci a čašníčky schmatli tácku, fľašu prosecca, naplnený pohár a strmhlav sa rozbehli okolo svojich prevádzok. Reč však nie je o legendárnej scéne z filmu Vrchní, prchni!, ale o súťaži, ktorá počas víkendu pobláznila Tatry.

Ako uviedol Nový Čas, začiatok turistickej sezóny sa v Starom Smokovci niesol v znamení súťaže, v ktorej si svoje sily zmerali najlepší čašníci z tatranských prevádzok. Rozhodujúcim faktorom tentokrát nebol servis pre zákazníkov, ale rýchlosť. Svoju šikovnosť si totiž otestovali na 1,5 kilometrovom okruhu s fľašou prosecca a naplneným pohárom. O tom, že to nebolo až také jednoduché, svedčí aj fakt, že veľká väčšina súťažiacich dobehla do cieľa s prázdnymi pohármi a dokonca niektorí aj s rozbitou fľašou.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/taxistrba/photos/pcb.131636776163533/131636682830209

Hoci organizátori podujatie poňali ako zábavu a stretnutie ľudí z brandže, účastníci súťaž zobrali úplne vážne. „Prihlásilo sa nám 30 čašníčok a čašníkov. Niektorí bežali priamo okolo svojich prevádzok a nechceli sa nechať zahanbiť," povedal pre Nový Čas Vlado Mikolaj, organizátor a riaditeľ pretekov.

Aj keď môže netradičná a najmä originálna súťaž pôsobiť ako novinka, nadviazala na dlhoročnú tatranskú tradíciu. „Priznám sa, že až dnes som sa dozvedel, že sme vlastne nadviazali na dlhoročnú tradíciu takejto súťaže, ktorá bola v Tatrách ešte za socializmu a mala veľkú popularitu. Zúčastňovala sa aj stovka čašníkov z celej republiky. Každý v čašníckej uniforme a lakových topánkach,“ dodal Mikolaj. Moderná verzia pretekov však počítala najmä s pohodlnosťou a tak rovnošatu a lakovky nahradili špeciálne tričká a tenisky.

Historická fotografia.
Historická fotografia. Foto: Taste of Tatry

Za zvuku povzbudzovania nadšených divákov napokon do cieľa ako prvý dobehol Ukrajinec Olexander Pecerytsia, ktorý pracuje ako čašník v hoteli Borovica na Štrbskom Plese. „Tu som vyštudoval Hotelovú školu a potom sa tu zamestnal. V Tatrách sa mi veľmi páči aj kvôli tomu, že to tu príjemne žije,“ povedal Olexander, ktorý na Slovensko prišiel pred piatimi rokmi.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/modralanovka/posts/pfbid02WXNmJJvuedUepeEGoVgZMnoyzjp77pUbAvk4hxiyNoeAF1UFHG4BvTqJBeuBYKNjl

Svoje víťazstvo pripisuje špeciálnej taktike, ktorá nebola len o rýchlosti. „Už na štarte som si namočil ruku, aby sa mi tácka nešmýkala, to mi umožnilo veľmi rýchlo vyraziť dopredu. Potom vždy, keď sa mi fľaška alebo pohár rozkývali, tak som radšej zastal. No asi v druhej tretine ma dobehli dvaja čašníci, ale mali poháre už len do polovice plné, tak som ich nechal ma predbehnúť, lebo za každý vyliaty centiliter sa pripisovali sekundy. Takže som behal nielen rýchlo, ale aj s rozumom, ako sa na dobrého čašníka patrí,“ opísal Olexander.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/taxistrba/videos/961597201176307

Ženskú kategóriu ovládla dvadsaťročná čašníčka Nikola Selveková, ktorárobí čašníčku už od útleho detstva. „Rodičia majú podnik a ja im už roky pomáham. Tiež rada športujem, venujem sa behu, takže kto iný by mal zvíťaziť?“ vtipkovala v cieli, no dodala, že to naozaj nebolo jednoduché. Sama totiž v práci končila v neskorých nočných hodinách a na štart sa postavila len s vidinou, že sa zabaví a stretne kolegov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…