Zodrali sedem párov topánok, no splnili si sen. Na počesť svojich zosnulých rodičov zabehli 106 po sebe idúcich maratónov
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Zodrali sedem párov topánok, no splnili si sen. Na počesť svojich zosnulých rodičov zabehli 106 po sebe idúcich maratónov

Emma a Fay dúfajú, že sa z ich nadšenia pre beh stane nový oficiálny rekord.

Mladé Škótky behali maratóny pre dobrú vec — Foto: Instagram @fay_pt

Hoci pre väčšinu ľudí je už len jeden zabehnutý maratón v živote obrovským úspechom, Fay Cunninghamová a Emma Petrieová posunuli beh na úplne inú úroveň. Ako uviedol portál Metro, na počesť svojich zosnulých rodičov sa totiž rozhodli prekonať ženský svetový rekord v počte zabehnutí po sebe idúcich maratónov. A tak túto bežeckú disciplínu absolvovali rovno 106 dní po sebe.

Prekonali samé seba

Tridsaťšesťročná Fay a jej o desať rokov mladšia bežecká partnerka Emma prekonali svojich prvých maratónskych 42 kilometrov 19. februára. O 106 dní, čiže presne 4.júna, mali v nohách svoj posledný maratón a tým pádom na konte aj 4469 kilometrov. Uvedený výkon pravdepodobne stanovil nový ženský najlepší výsledok vo svete, no ich pokus musí ešte potvrdiť Guinnessova kniha rekordov. Zdá sa však, že predchádzajúci rekord, a to 95 maratónov v rade za sebou spred dvoch rokov, s prehľadom prekonali.

„Som nadšená a taká hrdá,“ povedala Fay. „Uľavilo sa mi, že sme to dosiahli. Bol to smelý cieľ, no sme na seba nesmierne pyšné a šťastné, že sme to dokázali. Zároveň sa tešíme, že teraz nemusíme behať každý deň. Bola to zábava. Podpora, ktorú sme dostali od ostatných, je ohromujúca,“ dodala.

Tisíce eur na charitu

Osobné trénerky zo Škótska zodrali sedem párov topánok, pričom každý deň prebehli po asfaltových chodníkov v rodnom meste viac ako 42 kilometrov. Mali však jasný cieľ - vyzbierať peniaze pre charitatívne organizácie po tom, ako obe stratili rodičov. Fayin otec Alan zomrel vo februári vo veku 61 rokov po tom, ako trpel chorobou motorických neurónov. Zatiaľ čo Emmina mama Jan skonala na rakovinu v roku 2019. Mala 58 rokov.

„Chceli sme urobiť veľkú výzvu, aby sme posunuli svoje limity a inšpirovali ostatných. Musíte mať skutočný dôvod urobiť niečo také, aby ste mohli pokračovať. Som mladá na to, že som stratila rodiča. Ani jeden z nich nebol veľmi starý. Preto sme si povedali, „urob to, kým môžeš“, hovorí 26-ročná Emma. Obaja boli aktívni, chceli sme si ich uctiť. Mama by sa o nás chcela starať, živiť nás a Fayin otec by sa túžil zapojiť do plánovania trás atď. Obaja by boli veľmi hrdí," dodala športovkyňa, ktorej beh pomohol spracovať smútok.

Bolo dobré, že sme si navzájom pomohli a ani jedna z nás nechcela prestať. Vedeli sme, že sa musíme dostať na koniec," dodala Fay s tým, že sa im pre charitatívne organizácie Motor Neurone Disease Association a Macmillan Cancer Support podarilo vyzbierať viac ako 37 000 eur.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…