Dobré noviny
Ste si istí, že jete bezpečné potraviny? Päťsekundové pravidlo ani umývanie hydiny nemusí byť najlepší nápad
Simona Gálová
Simona Gálová

Ste si istí, že jete bezpečné potraviny? Päťsekundové pravidlo ani umývanie hydiny nemusí byť najlepší nápad

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia — Foto: Freepik; Pixabay

O tom, ako by sme mali manipulovať s potravinami, sa roky šíria nejrôznejšie mýty. Často však nemajú nič spoločné s odporúčaním hygienikov.

Aj vy dodržujete pravidlo piatich sekúnd, počas ktorých môžete spadnuté jedlo zodvihnúť a bezpečne zjesť? Možno by ste mali zbystriť svoju pozornosť. Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov sa v rámci medzinárodného dňa bezpečnosti potravín snaží búrať tie najväčšie mýty, ktoré panujú okolo tejto témy. Viaceré fakty vás možno prekvapia.

1. Pravidlo piatich sekúnd je nezmysel

Azda každému z nás niekedy spadlo jedlo na zem, rýchlo sme ho zodvihli, ofúkali a hodili do seba. Prečo by aj nie? Roky sa v spoločnosti šírilo pravidlo, že ak spadnutý pokrm zdvihneme zo zeme do piatich sekúnd, nič nám nehrozí. Svetová zdravotnícka organizácia WHO ale upozorňuje, že táto povera nie je založená na pravde. „Mikroorganizmus sa môžu preniesť na potraviny okamžite a môžu spôsobiť otravu,“ varujú odborníci.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/WHOCesko/photos/a.165404383540617/5189211271159878

2. Umývanie ovocia a zeleniny je základ

Beriete si z ovocnej misy kúsky, ktoré zjete, ale predtým ich zabúdate umyť? Aj v tomto prípade vám môže hroziť zdravotné riziko, a to nielen kvôli zvyškom pesticídov, ale potrápiť váš žalúdok môžu aj zvyšky hliny alebo iných mikroorganizmov. Tie sa na ovocie alebo zeleninu môžu dostať počas cesty z pôdy do obchodu, ale aj po ceste k vám domov. „Umytím čistou vodou sa odstráni väčšina nečistôt vrátane hliny a mikroorganizmov,“ odporúča WHO.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/WHOCesko/photos/a.165404383540617/5189211301159875

3. Surovú hydinu nikdy neumývajte

Zatiaľ čo pri zelenine a ovocí je umývanie viac ako nevyhnutné, pri hydinovom mäse na to zabudnite. Aby bola hydina bezpečnou potravinou, WHO odporúča mäso skladovať v chlade, prikryté na spodnej poličke chladničky – takto sa z neho voda nedostane na iné potraviny.

Pri manipulácii s mäsom je dôležité umyť si ruky, dôkladne umyť nôž aj dosku na krájanie čistiacim prostriedkom, no samotné mäso v žiadnom prípade neumývať. „Opláchnutie hydiny môže rozniesť škodlivé mikroorganizmy na ruky, kuchynské vybavenie aj linku a ďalšie potraviny,“ varuje WHO. Všetky nebezpečné baktérie sa v mäse zničia pri dobrom tepelnom spracovaní, teplota mäsa by mala dosahovať aspoň 74 stupňov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/WHOCesko/photos/a.165404383540617/5189211401159865

4. Ako je to s rozmrazovaním cez noc

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?