Sme svedkami zázraku! Prelomová liečba zničila rakovinu u každého pacienta, zabojovala ich vlastná imunita
Simona Gálová
Simona Gálová

Sme svedkami zázraku! Prelomová liečba zničila rakovinu u každého pacienta, zabojovala ich vlastná imunita

Som presvedčený, že toto je prvý podobný prípad v histórii liečby rakoviny, tvrdí autor prelomovej štúdie.

Autori štúdie a vyliečení pacienti / Ilustračná fotografia — Foto: Memorial Sloan Kettering Cancer Center; Freepik

Bola to len malá štúdia s 18 pacientami s rakovinou konečníka, z ktorých každý užíval jeden experimentálny liek. Výsledky teraz prekvapili celý svet. Ako informoval New York Times, rakovina zmizla u každého jedného pacienta, čo sa stalo vôbec prvýkrát v histórii liečby rakoviny.

Povzbudil imunitné bunky

Všetci pacienti pred experimentálnou liečbou podstúpili tradičnú náročnú liečbu, ako je chemoterapia a ožarovanie, ktoré mali v niektorých prípadoch za následok dysfunkciu čriev, močových ciest a dokonca aj sexuálnu dysfunkciu.

V experimentálnej imunoterapii účastníci štúdie dostávali nový liek dostarlimab, ktorý lekári podávali pacientom každé tri týždne počas šiestich mesiacov. Špeciálny liek dokáže demaskovať rakovinové bunky, vďaka čomu ich dokáže náš imunitný systém sám identifikovať a zničiť. Dostarlimab je inhibítor, ktorý uvoľňuje brzdu imunitnej bunke, čím ju jej dáva voľnú ruku v rozpoznávaní a útoku na rakovinové bunky.

Jedna dávka špeciálneho lieku stála približne 11-tisíc dolárov. Lekári pacientov varovali, že po experimentálnej liečbe budú musieť podstúpiť chemoterapiu alebo ožarovanie, pretože nie je isté, či nádory zmiznú. Všetci pacienti ale zažili to najlepšie prekvapenie.

Liek, ktorý môže prepísať históriu

Po imunoterapii nepotrebovali žiadnu ďalšiu liečbu, pretože nádory boli po pol roku liečby preč. „Bolo tam veľa šťastných sĺz,“ priznala doktorka Andrea Cerceková z Memorial Sloan Kettering Cancer Center, spoluautorka štúdie, ktorá pacientom ohlásila radostné správy.

Prvá pacientka sa dozvedela skvelú správu práve v čase, keď bola na ceste na ožarovanie. „Už to viac nie je nutné,“ vysvetlila jej doktorka Cerceková. Pre 38-ročnú pacientku Saschu Rothovú to bol najlepší deň v živote a radosť pokračuje, pretože ani po mesiacoch od ukončenia liečby sa rakovina nevrátila. „Keď som to povedala svojej rodine, neverili mi,“ priznala.

Ďalším prekvapením pre autorov štúdie bolo, že ani jeden z pacientov nemal na liek vedľajšie účinky, pričom na lieky podobné dostarlimabu je alergických až 20 percent ľudí a tri až päť percent má závažné reakcie, ktoré zahŕňajú problémy so žuvaním, prehĺtaním a celkovou slabosťou. „Som presvedčený, že toto je prvý podobný prípad v histórii liečby rakoviny,“ uviedol hlavný autor štúdie doktor Louis A. Diaz. Aj keď sú výsledky štúdie viac ako úžasné, vedci varujú, že teraz je najdôležitejšie, aby štúdiu zopakovali na oveľa vyššom počte pacientov. Autori štúdie sa chcú teraz sústrediť na to, či liečba imunoterapiou porazí aj iné typy rakovín. „V súčasnosti do štúdie zaraďujeme pacientov s rakovinou žalúdka, prostaty a pankreasu,“ dodali na záver.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…