Zisťovali, ako sú na tom žiaci v kľúčových predmetoch. Kde študujú najlepší a ktoré okresy najviac zaostali?
TASR
TASR

Zisťovali, ako sú na tom žiaci v kľúčových predmetoch. Kde študujú najlepší a ktoré okresy najviac zaostali?

V teste zo slovenčiny mali žiaci priemerne 59,1-percentnú úspešnosť. V matematike vyplnili žiaci testy v priemere na 53,2 percenta.

— Foto: TASR

Deviataci a žiaci štvrtého ročníka gymnázií a stredných športových škôl s osemročným vzdelávacím programom, ktorí 6. a 7. apríla absolvovali celoslovenské Testovanie 9, dosiahli v teste zo slovenského jazyka a literatúry priemerne 59,1-percentnú úspešnosť. V matematike vyplnili žiaci testy v priemere na 53,2 percenta. Vyplýva to z výsledkov Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania, ktoré zverejnilo na svojom webe ministerstvo školstva.

Testy robili desaťtisíce žiakov

V riadnom a náhradnom termíne sa testovanie uskutočnilo spolu na 1597 školách. Testy písalo v riadnom termíne spolu 41.096 žiakov.

Test z matematiky riešilo 41.006 žiakov. Testovaní žiaci dosiahli celkovú priemernú úspešnosť 53,2 percenta. Na základných školách písalo test 38.115 žiakov s priemernou úspešnosťou 51,7 percenta. Na gymnáziách s osemročným vzdelávacím programom to bolo 2760 žiakov s priemernou úspešnosťou 74,3 percenta.

"Najúspešnejší v matematike sú žiaci z okresov Bratislava I s úspešnosťou 73,3 percenta a Bratislava IV, ktorého žiaci dosiahli úspešnosť 67,7 percenta. Výsledky silne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer sú v okresoch Gelnica, Rožňava, Medzilaborce, Rimavská Sobota a Revúca," vyplýva zo zverejnených výsledkov. Test z matematiky písalo na stredných športových školách s osemročným vzdelávacím programom 131 žiakov s priemernou úspešnosťou 53,9 percenta.

Centrum Bratislavy s najlepšími výsledkami

Zo slovenského jazyka a literatúry písalo test 38.583 žiakov s priemernou úspešnosťou 59,1 percenta. Na základných školách išlo o 35.758 žiakov s priemernou úspešnosťou 58 percent. Na gymnáziách s osemročným vzdelávacím programom písalo test zo slovenského jazyka a literatúry 2693 žiakov s priemernou úspešnosťou 74,2 percenta.

"Najúspešnejší zo slovenského jazyka a literatúry sú žiaci z okresu Bratislava I, ktorí dosiahli priemernú úspešnosť 74,4 percenta, ich výsledky sú silne vecne významne lepšie ako celoslovenský priemer. Výsledky silne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer dosiahli žiaci v okresoch Gelnica a Revúca," uvádza NÚCEM. Test na stredných športových školách s osemročným vzdelávacím programom absolvovalo 132 žiakov s priemerom 54,9 percenta.

Test z maďarského jazyka a literatúry písalo 2509 žiakov, dosiahli priemernú úspešnosť 70,7 percenta. Najlepšie výsledky dosiahli žiaci Bratislavského kraja (78,6 percenta), najslabšie žiaci Košického kraja (61,3 percenta).

Test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry písalo 2499 žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Testovaní žiaci dosiahli priemernú úspešnosť 59,5 percenta. Výsledky silne vecne významne lepšie ako celoslovenský priemer dosiahli žiaci Bratislavského kraja (80,3 percenta), najslabšie výsledky dosiahli žiaci Banskobystrického kraja (56,7 percenta). Test z ukrajinského jazyka a literatúry písalo desať žiakov s priemernou úspešnosťou 62,5 percenta.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…