Tridsiatnik si k sebe nasťahoval starenku od susedov, aby počas posledných chvíľ svojho života nebola sama
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Tridsiatnik si k sebe nasťahoval starenku od susedov, aby počas posledných chvíľ svojho života nebola sama

Norma posledné chvíle života prežila šťastná.

— Foto: Instagram: Chris Salvatore

Chris Salvatore mal 31 rokov, keď si k sebe nasťahoval svoju 89-ročnú susedu Normu. Norma sa dlhé roky liečila na leukémiu, vždy bola veľmi milá a dobrosrdečná. Chris si však niekoľko rokov všímal, že býva sama a nikto ju nenavštevuje. Starenka bývala v bytovke presne oproti nemu a pravidelne si mávali z okna.

Odmietla ísť do ústavu

Raz ho k sebe pozvala na pohárik šampanského a tak vzniklo aj ich nerozlučné priateľstvo. „Mám ju veľmi rád. Je to moja najlepšia priateľka, urobil by som pre ňu čokoľvek,“ vravel pred piatimi rokmi pre magazín People Chris Salvatore. Norma s ním riešila aj problémy v láske a dokázala ho počúvať aj celé hodiny.

V liečbe leukémie sa napokon dostala do štádia, keď jej ostávalo len pár mesiacov života. Pri poslednej návšteve nemocnice lekár povedal, že ju nemôže prepustiť domov, pretože potrebuje 24-hodinovú starostlivosť. Ústav starenka odmietla. V tej chvíli sa ponúkol Chris, ako jej najbližší priateľ a vzal si ju k sebe domov. „Mojou úlohou je to, aby sa cítila pohodlne, pokojne a nie osamelo,“ vysvetľoval. Norma nemala žiadne deti. Rozviedla sa ako 43-ročná a nikoho iného nemala.

Chris založil zbierku, aby sa počas celej doby mohol venovať iba starostlivosti o susedku a pokryl aj starostlivosť, ktorú poisťovňa neuhrádzala. Ich príbeh roztápal srdcia. Norma posledné chvíle života prežila šťastná a po dlhej dobe sa necítila osamelá.

Spájajte sa s úplne odlišnými ľuďmi

Netradičné puto, ktoré sa medzi nimi vytvorilo, však navždy ovplyvnilo aj Chrisa. Ten aj po piatich rokoch s láskou spomína na svoju susedku a nabáda ľudí, aby sa nebáli vykročiť zo svojej bubliny. Práve tie najnetradičnejšie spojenia vás dokážu ovplyvniť na celý život.

„Keď raz otvoríte prapodivné brány, už nikdy sa nezatvoria. Norma žila autenticky, nezáležalo jej na tom, čo si ľudia myslia. Išlo jej o spojenie. Všetci máme schopnosť spájať sa a to je to, čo mi na Norme chýba najviac. Spojiť sa s kýmkoľvek a so všetkými. To je lekcia do môjho života. Choďte von a skúste niečo nové. Spojte sa so všetkými, ale najmä s tými, ktorí sa od vás výrazne líšia, pretože len vtedy rastiete, len vtedy napredujete. Prestaňte dvakrát premýšľať o tom, čo si o vás môže myslieť niekto iný,“ hovorí Chris.

Norma z neho urobila súcitnejšieho a lepšieho človeka. Dúfa, že toto puto povzbudí iných, aby sa nebáli nadviazať priateľstvá aj s úplne odlišnými ľuďmi.      

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…