Dobré noviny
Ako to bude s očkovaním proti opičím kiahňam: Vakcína by mala byť pre tieto dve skupiny obyvateľstva
TASR
TASR

Ako to bude s očkovaním proti opičím kiahňam: Vakcína by mala byť pre tieto dve skupiny obyvateľstva

— Foto: Profimedia

Na Slovensku zatiaľ opičie kiahne oficiálne nie sú.

Vakcínou účinnou proti opičím kiahňam by sa na Slovensku mali očkovať iba úzke kontakty s vysokým rizikom nákazy na ich vlastnú žiadosť a zdravotníci v profesionálnom riziku. Vyplýva to zo stanoviska Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré poskytla jeho hovorkyňa Daša Račková.

Ide o vakcínu proti pravým kiahňam

"Je reálny predpoklad, že vakcína sa u nás bežne v ohniskách nebude používať alebo sa bude používať zriedkavo," ozrejmila. Špecifická vakcína proti opičím kiahňam nie je podľa nej dostupná, no efektívnu ochranu (do 85 percent) poskytuje vakcína proti pravým kiahňam. Tá je registrovaná aj v Európskej liekovej agentúre.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/uvzsr.sk/posts/pfbid0QaVExPctjbThGwjpTw6d5FVg2B2nTPwjyAmPdPdtdV9s3bv4JyamAKBVriJbwnu7l

Slovensko chce kúpiť 2000 dávok, čím sa zapojí do spoločného obstarávania Európskej komisie. "Predpokladáme, že na základe vývoja epidemiologickej situácie a postupne získaných informácií sa bude meniť potreba a záujem o zabezpečenie tejto očkovacej látky pre Slovensko i členské krajiny," doplnila Račková.

Presný termín nie je známy

Vakcína bude podľa Ministerstva zdravotníctva SR na Slovensku dostupná po úspešnom ukončení procesu obstarávania. "Presný termín doručenia, ako aj výška finančných nákladov budú známe po finalizácii zmluvného procesu," spresnil rezort.

Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky, na Slovensku sa podľa ÚVZ doposiaľ žiaden prípad nepotvrdil.

Opičie kiahne

Ide o ochorenie spôsobené vírusom rodu Orthopoxvirus z čeľade Poxviridae. Ako uvádza slovenské ministerstvo zdravotníctva, prvýkrát bolo u človeka ochorenie hlásené v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. Vírus opičích kiahní je podobný vírusu varioly/pravých kiahní - pôvodcovi dodnes jediného úspešne celosvetovo vyhubeného infekčného ochorenia (podarilo sa to ešte v roku 1980). Symptómy opičích kiahní sú podobné, avšak miernejšie ako v prípade pravých kiahní.

V krajinách, kde sa tento vírus vyskytuje endemicky, sa predpokladá šírenie na ľudí najmä z infikovaných divo žijúcich zvierat, ktoré sú lovené a spracúvané na mäso. Dosiaľ sa však nepodarilo jednoznačne stanoviť, čo presne je rezervoárom vírusu, objavil sa však u hlodavcov a primátov na území Afriky.

Zdroj: MZ

Už ste čítali?