Hrala kráľovné aj ženy z fabriky. Najväčšia legenda slovenského herectva oslavuje krásne jubileum
TASR
TASR

Hrala kráľovné aj ženy z fabriky. Najväčšia legenda slovenského herectva oslavuje krásne jubileum

Rodina a divadlo sú moje najväčšie lásky, hovorí pani Mária Kráľovičová.

— Foto: TASR

Patrí k žijúcim legendám slovenskej divadelnej a filmovej scény. Mária Kráľovičová, ktorá prešla obdivuhodnú hereckú cestu, očaruje nielen ľudskou krásou, ale aj nevyčerpateľnou láskou k svojmu povolaniu. Jej herecký život predstavuje vlastne pútavú prechádzku dejinami slovenského profesionálneho divadla. Stvárnila desiatky významných postáv v klasickej i v súčasnej slovenskej a svetovej dráme. "Môj život bol život v rolách. Bolo to krásne," vyznala sa v jednom z rozhovorov.

V národnom divadle hrala 74 rokov

Herecká legenda Mária Kráľovičová hviezdila na našej prvej divadelnej scéne, na doskách Slovenského národného divadla, nepretržite 74 rokov. Nekonečnou láskou veľkej dámy slovenského herectva je poézia.

Dnes sa dožíva 95 rokov divadelná a filmová herečka a recitátorka, dlhoročná popredná členka Činohry SND a prvá slovenská herečka v televíznej inscenácii, ktorú veľký slovenský básnik Štefan Krčméry nazval Marínou. Tou zostala pre celé Slovensko dodnes.

Mária Kráľovičová sa narodila 7. júna 1927 v obci Čáry na Záhorí. Bola najstaršou z piatich detí. Keď mala 15 rokov odišla za prácou do Bratislavy. "Bolo nás doma v jednej izbe veľa, spávali sme tam ôsmi - päť detí, stará mama a rodičia," poodkryla zo svojho neľahkého detstva budúca vynikajúca herečka. Najskôr začínala ako holičská učnica, potom ako predavačka v obchode s odevmi a napokon pracovala v sklade na výdaj balov papiera.

Po vojne čítala inzerát

Po skončení druhej svetovej vojny čítala inzerát, že hľadajú hercov a herečky do slovenských divadiel. Konkurz sa konal v historickej budove SND. Mladá dievčina sa prihlásila a očarila aj jedného zo zakladateľov slovenského profesionálneho divadelníctva, herca, režiséra a pedagóga Andreja Bagara.

Hereckú kariéru začínala Mária Kráľovičová v auguste 1945 v Slovenskom komornom divadle v Martine, kde účinkovala dve sezóny, počas ktorých odohrala štrnásť titulov. Kritika ju prijala veľmi dobre. Hneď v prvej sezóne získala v roku 1946 na Divadelnej žatve v Prahe ocenenie Talent roka za postavu Aničky v Tajovského Ženskom zákone.

V rokoch 1947-1950 študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, ale už od 1. januára 1948 sa stala členkou SND, kde pôsobila nepretržite 74 rokov až do 1. januára 2022. Po absolvovaní konzervatória hrala takmer všetky hlavné roly. Patrila medzi hercov "slnečnej generácie", lebo ako vravievala "dostali sa k slovu hneď po vojne. Vyleteli sme do sveta, plní nadšenia, elánu a radosti".

Slnečná generácia hercov

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…