FOTO: Na Luníku IX si stavajú vlastné komunitné centrum: Rómovia si budú vážiť to, čo si sami postavili
TASR
TASR

FOTO: Na Luníku IX si stavajú vlastné komunitné centrum: Rómovia si budú vážiť to, čo si sami postavili

Komunitný dom by mali dokončiť v septembri a v budúcnosti má slúžiť na realizáciu aktivít s mládežou, ako aj na aktivity pracovnej integrácie obyvateľov.

— Foto: TASR

Na košickom rómskom sídlisku Luník IX napreduje výstavba objektu komunitného centra. Tento rok vybudovali dve podlažia a stavbu zastrešili, nasledovať bude zateplenie objektu a príprava vnútorných priestorov ku kolaudácii.

Miestnu komunitu zapojili do práce

Po pondelkovom kontrolnom dni o tom informoval Košický samosprávny kraj, ktorý projekt výstavby spolu s občianskym združením ETP Slovensko a mestom Košice odštartoval vlani v septembri.

Foto: TASR

Na stavbe aktuálne pracujú štyria robotníci z Luníka IX a štyria zamestnanci Sociálneho podniku KSK. Nad prácami vykonávajú dozor majstri. "Považujeme za dôležité, aby sme komunitu, ktorá býva na Luníku IX, zapájali do pracovného procesu. Vďaka tomuto projektu si môžu sami postaviť to, čo budú neskôr aj užívať. Je to jeden z najefektívnejších spôsobov, ako integrovať marginalizovanú rómsku komunitu, aby sa starali o svoj majetok a vážili si ho," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Foto: TASR

Na čo bude slúžiť po dokončení

Komunitný dom by mali dokončiť v septembri a v budúcnosti má slúžiť na realizáciu aktivít s mládežou, ako aj na aktivity pracovnej integrácie obyvateľov z marginalizovanej rómskej komunity.

Výstavba komunitného domu je prvou časťou projektu, ktorý KSK realizuje v spolupráci s ETP Slovensko. Nasledovať bude výstavba šiestich rodinných domov, na ktoré si obyvatelia z tohto sídliska zoberú pôžičku a budú si ich sami stavať. "Prvá rodina so šikovnými stavebníkmi už aktuálne čaká na stavebné povolenie pre výstavbu rodinného domu. Projekt v Košiciach realizujeme podľa skúseností z Rankoviec, zatiaľ pre šesť až sedem rodín. Svojpomocná výstavba domov v kombinácii so sporiacim a mikropôžičkovým programom môže byť jedným z riešení osobitne pre skupinu väčších rodín s deťmi," priblížila Veronika Poklembová z ETP Slovensko.

Nové šance, nové príležitosti

Nezisková organizácia iniciovala a koordinuje projekt, ktorý má priniesť nové šance a príležitosti rôznym komunitám, či už ide o ťažšie zamestnateľných ľudí alebo o vylúčené komunity.

Vďaka svojpomocnej výstavbe si majú obyvatelia sídliska osvojiť pracovné návyky a naučiť sa hospodáriť s financiami. Jednou z podmienok bývania v novopostavených domoch je totiž pravidelné sporenie. ETP Slovensko realizuje aj práce na obnove verejného priestoru na Hrebendovej ulici. Vznikla tam už oddychová zóna, s ktorou pomohli aj miestni ľudia.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…