Dobrá správa v zlých časoch. Nezamestnanosť sa medziročne významne znížila, klesala vo všetkých krajoch
TASR
TASR

Dobrá správa v zlých časoch. Nezamestnanosť sa medziročne významne znížila, klesala vo všetkých krajoch

Počet ľudí bez práce dosiahol 174.900 osôb.

Ilustračné foto — Foto: TASR

Miera nezamestnanosti v 1. štvrťroku oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesla o 0,7 percentuálneho bodu na úroveň 6,4 %. Počet ľudí bez práce podľa výberového zisťovania pracovných síl dosiahol 174.900 osôb, pričom klesal vo všetkých krajoch. Naďalej však rástol počet dlhodobo nezamestnaných. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad SR.

Najsilnejší rast v ubytovacích a stravovacích službách

Z celkovo 18 odvetví ekonomiky sledovaných pri zamestnanosti v 1. štvrťroku 2022 počet pracujúcich medziročne vzrástol v 12. Počet pracujúcich stúpol ako vo výrobných odvetviach, tak v službách, v ktorých však situácia zostala rozkolísaná. V podielovo najvýznamnejšom priemysle bol nárast 2,4 % na 696.000 pracujúcich. Pracujúci pribudli začiatkom roka 2022 aj v stavebníctve, ich počet vzrástol o 4,4 % na 247.000 osôb.

V odvetviach služieb, ktoré najviac ovplyvnili dôsledky pandémie, pracovalo o 2,1 % ľudí medziročne viac ľudí (1,559 milióna osôb). Celkovo služby dávali prácu viac ako 60 % pracujúcich, ale odvetvia služieb mali značne rozkolísaný vývoj počtu pracujúcich. Absolútne najvýraznejší rast - o štvrtinu počtu pracujúcich - sa prejavil v ubytovaní a stravovacích službách. Toto odvetvie však pred rokom trpelo najsilnejšími dosahmi pandémie s viac ako 30-percentným prepadom počtu pracujúcich. Z ďalších odvetví služieb, ktoré zamestnávajú nad 150.000 ľudí, sa dynamickejší rast o 9,9 % prejavil vo vzdelávaní a nižší rast v doprave a skladovaní o 1,7 %.

Počet pracujúcich najvýznamnejšie stúpol v Bratislavskom kraji

Celkovo vyššiemu tempu rastu počtu pracujúcich zabránil pokračujúci pokles vo veľkoobchode a maloobchode aktuálne o 3,2 %. Pracujúcich strácali aj ďalšie počtom pracujúcich významnejšie odvetvia služieb ako zdravotníctvo a sociálna pomoc (o 7 %) či verejná správa (o 1,1 %).

Počet pracujúcich, ako aj miera zamestnanosti medziročne vzrástli vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Počet pracujúcich najvýznamnejšie stúpol v Bratislavskom kraji o 8,3 %, ďalej v Žilinskom kraji o 4,3 % a v Nitrianskom kraji o 3,8 %. Najnižšiu mieru zamestnanosti pod 70 % mal už len Prešovský kraj, naopak, v Bratislavskom kraji sa miera zamestnanosti priblížila k úrovni takmer 83 %. Najvýraznejšia zmena nastala v Žilinskom kraji, miera zamestnanosti sa zvýšila o 4,2 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu 78 %, významné zvýšenie zaznamenal aj Košický kraj, o 3,8 p. b., pričom počet pracujúcich bol nad hranicou 70 % obyvateľov kraja.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…