Je len jedna Zem. Myšlienku Svetového dňa životného prostredia si pripomíname už 50 rokov
TASR
TASR

Je len jedna Zem. Myšlienku Svetového dňa životného prostredia si pripomíname už 50 rokov

Slovákov čaká pri tejto príležitosti bohatý program, vrátane bezplatného vstupného na vybrané miesta.

— Foto: TASR

Pred 50 rokmi sa vo Švédsku prvý raz zišli zástupcovia krajín na medzinárodnom stretnutí o životnom prostredí. Spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí je Svetový deň životného prostredia (World Environment Day), ktorý si pripomíname dnes, v nedeľu 5. júna.

Medzinárodná konferencia, ktorá sa konala v Štokholme v dňoch 5. až 16. júna 1972 pod heslom Je len jedna Zem, upriamila pozornosť svetovej verejnosti na potrebu riešiť problémy životného prostredia v záujme zachovania existencie ľudstva na planéte Zem. Účastníci konferencie zo 112 štátov schválili Deklaráciu o životnom prostredí človeka, čím po prvýkrát deklarovali právo človeka na priaznivé životné prostredie a zároveň navrhli globálny systém pozorovania Zeme. Konferencia viedla aj k založeniu Programu OSN pre životné prostredie (UNEP).

Rôznorodosť tém

Svetový deň životného prostredia sa oslavuje 5. júna a to už od roku 1973, pričom každoročne ho organizuje iná krajina, v ktorej sa konajú oficiálne oslavy. Každý rok sa zároveň zameriava na konkrétnu tému, ktorá sa dotýka napríklad otázok znečisťovania morí, globálneho otepľovania, udržateľnej spotreby či kriminality v oblasti voľne žijúcich živočíchov.

Prvý Svetový deň životného prostredia sa v roku 1973 niesol v duchu hesla Iba jedna Zem. V roku 1977 sa zase poukázalo na zdôraznenie obáv o ozónovú vrstvu. Prelomový Montrealský protokol o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu, bol však prijatý až o desať rokov neskôr, v septembri 1987.

Hostiteľskou krajinou tohtoročného Svetového dňa životného prostredia je symbolicky Švédsko so zameraním na prezentáciu niektorých priekopníckych prác v oblasti životného prostredia, ktoré dosiahlo za uplynulé polstoročie. V spolupráci s Programom OSN pre životné prostredie predstaví táto severská krajina inovácie prostredníctvom série príbehov a krátkych videí, ktoré budú zdieľané on-line.

Výročie si pripomenieme aj na Slovensku

Výročie prvej konferencie si pripomenie aj Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a jeho rezortné organizácie. Pre verejnosť pripravili viacero podujatí.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/mzpsr/posts/pfbid0gBQEZzS9giHgZQbKgSgk8RQZY5RV1CNQD5Esbe8QMktMQrFFNgmASDqPCxEMF8T2l


Počas nedele (5. 6.) bude bezplatné vstupné pre všetkých návštevníkov Národnej zoo v Bojniciach, Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici," priblížilo MŽP SR.

Okrem samotného Svetového dňa životného prostredia si MŽP 5. júna pripomína aj založenie Zelenej linky MŽP. Ide o linku prvého kontaktu, kde mladí odborníci, právnici a prírodovedci prijímajú a preverujú podnety občanov v oblasti envirokriminality, znečisťovania životného prostredia, ale aj týrania zvierat či poskytovania informácií o životnom prostredí.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…