Dobré noviny
Záhradkári sa uživia aj na Mesiaci. Z tamojšej pôdy sa podarilo vypestovať prvé rastliny, v niečom sa však líšili
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Záhradkári sa uživia aj na Mesiaci. Z tamojšej pôdy sa podarilo vypestovať prvé rastliny, v niečom sa však líšili

— Foto: Twitter @NASASpaceSci

Sme o krok bližšie k pestovaniu rastlín na Mesiaci.

Astronauti pred desaťročiami pristáli na Mesiaci a vzali odtiaľ aj  vzorky mesačnej pôdy. Takzvaný regolit priviezli na Zem, kde ho mohli vedci študovať prostredníctvom najmodernejšieho vybavenia. Technológie však vtedy neboli dokonalé a preto vzorky po preskúmaní zapečatili a nechali nasledujúcim generáciám. Ich čas prišiel teraz. Jedno ovocie to už prinieslo - tri zo vzoriek využili na úspešné pestovanie rastlín.

Mesačná žerucha

Výskumníci z Floridskej univerzity využili mesačnú pôdu zozbieranú počas legendárnych misií Apollo 11, 12 a 17, do ktorej zasadili semená rastliny Arabidopsis, známejšej ako žerucha. Hoci v laboratóriu použili na každé semienko iba gram regolitu, dočkali sa obrovských úspechov.

Po dvoch dňoch začali pučať," povedala nadšene Anna-Lisa Paulová, profesorka záhradníckych vied na Floridskej univerzite. „Všetko vyklíčilo. Nedá sa ani opísať, akí sme boli ohromení! Každá rastlina, či už v lunárnej vzorke alebo v kontrole, vyzerala rovnako až do šiesteho dňa.“

Problémy po šiestom dni

Po šiestom dni však bolo jasné, že rastliny nie sú také robustné ako rastliny zasadené v tzv. kontrolnej pôde. Okrem lunárnej pôdy výskumníci zasadili semená Arabidopsis aj do JSC-1A, sopečného popola, ktorý napodobňuje mesačnú pôdu, simulovanú marťanskú pôdu a zemskú pôdu z extrémnych prostredí ako kontrolu.

"Mesačné" rastlinky rástli o niečo pomalšie, pričom zostali zakrpatené a mali mierne červenkastú pigmentáciu„Pôdy zozbierané z misií Apollo 11, 12 a 17 majú rôzne stupne zrelosti. Mesačnému povrchu a kozmickým vetrom, ktoré môžu zmeniť fyzikálne a chemické vlastnosti pôdy, boli vystavené rôznu dobu“ dodala výskumníčka Anna-Lisa Paul.

Hoci experiment trval roky, úspešný rast rastliny predstavuje významný míľnik v prieskume Mesiaca a vesmíru. Vedcov privádza opäť bližšie k potenciálnemu pestovaniu rastlín pre astronautov priamo na Mesiaci, kam sa v rámci misie chystajú do roku 2025. Práve nová misia celý experiment urýchlila, keďže Anna-Lisa Paulová a Robert Ferl, dvaja hlavní výskumníci, žiadali o použitie mesačnej pôdy za uplynulých 11 rokov až štyrikrát, no neúspešne.

Už ste čítali?