Je lepšie cvičiť ráno alebo večer? Ten najlepší čas na cvičenie sa môže u mužov a žien líšiť
Simona Gálová
Simona Gálová

Je lepšie cvičiť ráno alebo večer? Ten najlepší čas na cvičenie sa môže u mužov a žien líšiť

Najlepšia doba na cvičenie je tá, keď jednoducho máte čas, tvrdia vedci. Upozorňujú však, že na dosiahnutie výsledkov môže pomôcť konkrétna časť dňa.

Ilustračná fotografia — Foto: Freepik

Cvičenie je prospešné kedykoľvek, ale denná doba na dosiahnutie najlepších výsledkov sa u mužov a žien zrejme líši. Informoval o tom server BBC News s odkazom na novú štúdiu amerických vedcov. Tí zistili, že ženy spaľujú viac telesného tuku pri rannom cvičení, zatiaľ čo u mužov sú o niečo viac účinnejšie cvičenia večer. Svoju úlohu môžu hrať rozdiely v hormónoch, biologických hodinách a spánkových cykloch u oboch pohlaví.

Cvičenie pomohlo všetkým, ale inak

Štúdie sa zúčastnilo 30 mužov a 26 žien. Jednalo sa o zdravých a aktívnych jedincov vo veku 25 až 55 rokov. Vedci ich sledovali 12 týždňov a merali účinky rôznorodého fitness programu, ktorý zahŕňal strečingový, šprintérsky, odporový a vytrvalostný tréning. Jedna skupina cvičila 7:30 ráno, zatiaľ čo druhá skupina večer medzi 18:00 a 20:00. Všetci účastníci dodržiavali špeciálne zostavený stravovací plán.

Vedci v priebehu štúdie merali krvný tlak a telesný tuk všetkých účastníkov, rovnako ako ich flexibilitu, silu a aeróbny výkon na začiatku aj na konci štúdie. Svoj celkový zdravotný stav zlepšili počas 12 týždňov všetci účastníci výskumu bez ohľadu na to, kedy cvičili. „Najlepšia doba na cvičenie je tá, keď na to máte čas vo svojom rozvrhu,“ vysvetlil autor štúdie Paul Arcerio s tým, že podľa určitých ukazovateľov je ideálny čas na dosiahnutie najlepších výsledkov iný pre mužov a pre ženy.

Podľa Arceria by sa ženy, ktoré majú záujem o redukciu viscelárneho tuku a zníženie krvného tlaku, mali zamerať na cvičenie v ranných hodinách. Viscerálny tuk v bezpečnej miere chráni všetky vnútorné orgány a má na organizmus pozitívny vplyv, no pokiaľ sú jeho hodnoty vyššie, zvyšuje sa riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, diabetu aj mŕtvice.

Večerné cvičenie? Znížený cholesterol

Naopak ženy, ktoré chcú posilniť svaly v hornej časti tela, zlepšiť náladu a príjem potravy, by si mali dopriať cvičenie večer. Muži boli počas testovania menej citliví na dennú dobu, kedy cvičili, zlepšovali svoju silu ráno aj večer. Večerná skupina však mala výrazne zníženú hladinu cholesterolu. Večerný tréning je podľa štúdie nakoniec ideálny pre tých mužov, ktorí majú záujem o zlepšenie srdcového zdravia a metabolizmu aj o väčšiu emočnú pohodu. Lepší metabolizmus môže znižovať riziká ochorení, ako je obezita, cukrovka 2. typu, srdcové choroby a mŕtvica.

Vedcom zatiaľ nie je jasné, prečo sa reakcie mužov a žien na načasovanie tréningu líšili. Ďalším detailom sa budú venovať v nasledujúcom výskume, ktorý pomôže odhaliť túto záhadu. Nateraz vedci tvrdia, že ženy môžu spaľovať viac telesného tuku ráno, pretože je u nich väčšia pravdepodobnosť nadbytku viscelárneho tuku, ktorý obaľuje vnútorné orgány. Svoju úlohu môžu hrať aj biologické rytmy alebo hormóny.

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Frontiers in Physiology sledovala ľudí so zdravou hmotnosťou, ale podľa vedcov by program mohol fungovať aj u ľudí s nadváhou alebo obezitou. „Tí majú väčšiu šancu z neho ťažiť,“ dodal Arcerio.

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…