Život Toma Cruisea poznačil vzťah s otcom, ktorý sa na neho vykašlal. Napriek tomu sa prebil až na vrchol
Simona Gálová
Simona Gálová

Život Toma Cruisea poznačil vzťah s otcom, ktorý sa na neho vykašlal. Napriek tomu sa prebil až na vrchol

Povedali mi, že som dyslektik. Zrazu som dostal akési označenie a pre mňa to vtedy bola absolútna urážka, spomínal na svoje detstvo Cruise.

Tom Cruise — Foto: Profimedia

Sláva a bohatstvo so sebou prinášajú nespočetne veľa výhod – slobodu, moc aj obdiv miliónov ľudí. Tom Cruise si ako 18-ročný zaumienil, že urobí všetko preto, aby sa stal slávnym. Sláva a bohatstvo však nie sú liekom na všetko. Nedokážu vymazať spomienky na tyranského otca, skromné začiatky ani zlomené srdce. Thomas Cruise Mapother IV, známy pod umeleckým menom Tom Cruise, zažil všetko z toho.

Život s otcom-tyranom

S tmavými vlasmi, rovným nosom, modrými očami a jamkami na lícach bolo jasné, že Thomas Cruise Mapother IV je synom svojej mamy Mary. Títo dvaja si vytvorili intenzívne puto lásky, obdivu a verného zbožňovania. „Moja matka je veľmi srdečná, charizmatická žena, veľmi milá, veľmi štedrá,“ povedal Tom s odstupom času moderátorovi Jamesovi Liptonovi. Aj keď bola jeho mama v rodine bezpečným prístavom, nestačilo to. Thomasov otec zničil život celej rodiny.

Nedokázal si udržať si prácu elektrotechnika a matka Mary Lee sa stala primárnou živiteľkou rodiny. Pracovala v troch zamestnaniach naraz, len aby udržala rodinu pohromade. „Bol to tyran a zbabelec,“ povedal v roku 2006 Cruise o otcovi, ktorý ho bil. „Bol to ten typ človeka, ktorý do vás kopne, hneď, ako sa niečo pokazí. Dal mi veľkú lekciu do života. Vždy ma ukolísal, aby som sa cítil bezpečne a potom prásk,“ vysvetlil Cruise, ktorý vždy chodil okolo otca po špičkách, pretože vedel, že kedykoľvek môže vybuchnúť. Keď život nešiel podľa jeho predstáv, odniesla si to celá rodina.

Šikanovaný chlapec, ktorý sa vedel brániť

Malý Tom Cruise z krutej reality unikal do detskej predstavivosti a hier. Napodobňoval pri nich svoju akčnú plastovú figúrku, ktorá mala na sebe padák. Keď mal len štyri roky, vytiahol plachtu z postele, vyliezol na strechu garáže a potom zoskočil. Nezranil sa. „Ležal som tam a hľadel na hviezdy,“ spomínal neskôr na moment, keď sa túžil stať hrdinom.

V niektorých ohľadoch boli ale jeho ďalšie životné skúsenosti bolestivejším dobrodružstvom ako skok zo strechy. Násilníci sa môžu chytiť čohokoľvek, čo môžu využiť na útok, a mladý Tom Cruise im podľa vlastných slov dal priveľa munície.

V školách býval častokrát cudzím dieťaťom, pretože sa kvôli otcovi neustále sťahovali. Za 12 rokov vystriedal 15 škôl. Okrem toho pochádzal z chudobnej rodiny, bol jediným chlapcom a oblečenie dedil po svojich sestrách. Keď mal sedem rokov, diagnostikovali mu poruchu čítania. „Povedali mi, že som dyslektik. Zrazu som dostal akési označenie a pre mňa to vtedy bola absolútna urážka mojej dôstojnosti,“ priznal po rokoch. Všetky tieto veci robili z mladého Toma vďačný terč šikany.

Tom sa však násilníkom dokázal vzoprieť. „Nikdy sa mi nepáčilo niekoho udrieť, ale vedel som, že ak toho chlapca neudriem, bude si ma doberať celý rok,“ vysvetľoval.

Posledné stretnutie s otcom

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…