VIDEO: Zoznámte sa so Stellou, prvým psom, ktorý sa naučil rozprávať. Vyskúšať to môžete doma aj vy
Romana Mináriková
Romana Mináriková

VIDEO: Zoznámte sa so Stellou, prvým psom, ktorý sa naučil rozprávať. Vyskúšať to môžete doma aj vy

Trojročná fenka ide príkladom, metódu už skúšajú využívať psíčkari na celom svete.

— Foto: Instagram @hunger4words

Ako logopedička roky pomáha ľuďom zlepšovať komunikačné schopnosti, no taktiež patrí k veľkým milovníkom psov. Keď si jedného dňa domov priniesla vytúžené šteniatko, fenku Stellu, zamyslela sa nad jednoduchou otázkou„Keď psy rozumejú slovám, mohla by Stella použiť zariadenie na augmentatívnu a alternatívnu komunikáciu na vyjadrenie sa rovnakým spôsobom ako moji klienti?" To však ešte netušila, že drobná úvaha povedie k experimentu, vďaka ktorému bude mať doma prvého psa, ktorý sa naučil rozprávať.

Pomalé začiatky

Keď mala Stella dva mesiace, Christina Hungerová sa pustila do poctivej výchovy svojej štvornohej kamarátky. Okrem tradičných povelov ju však začala učiť formulovať svoje požiadavky prostredníctvo jednoduchého stláčania veľkých farebných tlačidiel ku ktorým pripojila slová a príkazy, vrátane možností chcem alebo musím.

„Svoj experiment som začala len s niekoľkými tlačidlami, ktoré Stella mohla stlačiť, aby povedala „von“, „hrať sa“ a „voda“ a to rovnakými jazykovými stratégiami, ktoré používam s deťmi," spomína si na začiatky experimentu Christina. Hoci šteňa spočiatku iba sledovalo počínanie majiteľky, zrazu prišlo a labkou stlačilo povel „Poďme na prechádzku,“ čo bola Stellina prvá vyjadrená žiadosť

„Každý má čo povedať“

Jedno ráno sa Christine zdalo, že je Stella rozrušená, a tak sa jej spýtala, čo sa deje. Stella podišla k svojmu zariadeniu a zvolila tlačidlo „nahnevaná“, ktoré doplnila drobným zaskučaním. Keď sa majiteľka dodatočne opýtala prečo, odpovedala: Stella jedz jedz jedz." Keďže Christina v ten deň neodišla ako zvyčajne, Stella nedostala svoju rannú pochúťku. Dala som Stelle pochúťku, akú by som jej dala normálne, ona si ľahla a zaspala. Som taká vďačná, že Stella mohla vyjadriť svoje potreby týmto spôsobom," dodala Christina.

Dnes komunikatívna fenka pozná až 29 slov, ktoré podľa potreby aktívne kombinuje a spája. „Ak Stelle poskytnete dlhší čas, kým rozpráva, umožní jej to kombinovať slová a vytvárať komplexnejšie správy," dodáva Christina, ktorá zastáva názor, že každý má svoj hlas a potenciál ho zdieľať. Svoju metódu opísala aj vo svojej knihe, ktorá si rýchlo našla svojich fanúšikov. Dnes už trojročná fenka tak ide príkladom a metódu úspešne využívajú psíčkari na celom svete. Po tom, čo sa Stelline komunikačné schopnosti dostali v roku 2019 do médií, naučili sa rozprávať aj tisíce ďalších psov na celom svete. Naozaj verím, že každý si zaslúži zdieľať svoj hlas," dodáva na záver Christina.

Vďaka úspechu, ktorý táto dvojica vo svete zožala nejde o žiadne sci-fi. Súprava farebných tlačidiel na tréning špeciálneho psieho rozprávania je voľne predajná a tak si môžete po vzore rozprávajúcej Stelly svojho štvornohého parťáka vycvičiť aj vy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…