Dobré noviny
Dobrá správa pre Slovensko, tvrdí premiér po dohode o ruskej rope. Čierne zlato k nám bude naďalej tiecť
TASR
TASR

Dobrá správa pre Slovensko, tvrdí premiér po dohode o ruskej rope. Čierne zlato k nám bude naďalej tiecť

— Foto: TASR a Facebook E. Hegera

Pozrite si, čo pre nás znamená dohoda EÚ, po ktorej prestane do Európy prúdiť väčšina ruskej ropy.

Výsledky prvej časti dvojdňového mimoriadneho samit EÚ v Bruseli sú dobrou správou pre Slovensko. Tak opísal predseda vlády Eduard Heger pondelňajšie rokovania lídrov EÚ, ktorým sa podarilo dohodnúť sa na zavedení čiastočného ropného embarga voči Rusku. 

Ruskú ropu budeme môcť naďalej využívať

Podľa jeho slov je výsledok rokovaní dobrou správou pre Slovensko. "Rokovali sme o sankciách na ruskú ropu a požiadavky Slovenska boli akceptované. To znamená, že Slovensko bude môcť využívať ruskú ropu až do momentu, keď bude mať za ňu plnohodnotnú alternatívu," uviedol.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/watch/?v=1977375892462986

Embargo, ktoré odsúhlasili šéfovia vlád a štátov EÚ, sa vzťahuje len na ruskú ropu dovezenú tankermi po mori. Povoľuje dočasné výnimky pre dodávky prostredníctvom potrubia, v prípade Slovenska je to dovoz ropy cez ropovod Družba.

Na palubu dostali aj Viktora Orbána

Heger v tejto súvislosti ocenil, že sa podarilo "dostať na palubu" aj maďarského premiéra Viktora Orbána, s ktorým mal osobitné bilaterálne stretnutie k tejto otázke v pondelok tesne pred začatím bruselského samitu. Orbán pritom po príchode do Bruselu naznačil, že ku kompromisu o embargu na ruskú ropu je ešte ďaleko.

"Európska únia ostala jednotná, čo je v tomto čase nesmierne dôležité," odkázal Heger v závere svojho príhovoru pre médiá.

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov sa diskusie lídrov počas pracovnej večere točili aj okolo výnimiek pre reexport rafinovaných výrobkov z momentálne lacnej ruskej ropy do iných krajín, kde Slovensko súhlasilo s výnimkou na vývoz takýchto výrobkov po dobu ôsmich mesiacov od zavedenia šiesteho sankčného balíka Európskej únie voči Rusku. Avšak Česká republika, ktorá nemá vlastnú rafinériu, počas rokovaní požadovala dovoz takýchto ropných výrobkov po dobu 18 mesiacov od zavedenia ropného embarga.

Utorkové diskusie premiérov a prezidentov budú pokračovať v téme zaistenia potravinovej bezpečnosti pre Európu a svet podporou vývozu ukrajinskej pšenice a na programe dňa sú aj otázky spojené s budovaním spoločnej európskej bezpečnosti.

Účinný nástroj, ktorý zastaví vojnu?

 Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil embargo Európskej únie na ruskú ropu za víťazstvo solidarity a jednoty v Európskej rade a v Európskej únii. Predseda Európskej rady Charles Michel oznámil, že vrcholní predstavitelia Únie dosiahli dohodu o embargu na dovoz ruskej ropy.

Morawiecki po rokovaniach povedal: "Podarilo sa nám dostať zo slepej uličky. Po niekoľkých hodinách diskusie sme stanovili, že šiesty balík sankcií proti Ruskej federácii bude zahŕňať aj sankcie proti rope. To je veľmi dôležité, lebo ropa je dnes jedným z hlavných zdrojov príjmov, ktoré Kremeľ potom využíva na vojnu na Ukrajine." A dodal: "Bez vyriešenia tejto záležitosti by bolo ťažké rozprávať o účinnom boji proti vojnovej mašinérii (ruského prezidenta Vladimira) Putina."

Poľský premiér uviedol, že napriek pesimizmu a pochybnostiam zafungovalo diplomatické úsilie Európskej komisie, Poľska a niekoľkých ďalších členských štátov EÚ.

"Mali sme osobitnú povinnosť presvedčiť našich partnerov z Vyšehradskej skupiny: Českú republiku, Slovenskú republiku a Maďarsko," vysvetľoval Morawiecki. "A môžem povedať, že sa nám to podarilo. Navrhli sme určitý mechanizmus, ako sa dostať z tejto pre mnohých ťažkej situácie, z tejto slepej uličky, v ktorej sme uviazli, ale môžem povedať, že dnes v Európskej rade a v Európskej únii znova zvíťazila solidarita a jednota," doplnil poľský premiér.

Už ste čítali?