Známy záchranár hovorí o dopravných nehodách: Každý si svoj príbeh režíruje tým, či sa pripúta alebo nie
Simona Gálová
Simona Gálová

Známy záchranár hovorí o dopravných nehodách: Každý si svoj príbeh režíruje tým, či sa pripúta alebo nie

Predstavte si ten stres, keď sa o tretej ráno pokúšate nadvihnúť auto, ktoré leží na hlave vášho kamaráta, popisuje svoje skúsenosti záchranár Marek Dvořák.

Český záchranár a urgentný lekár Marek Dvořák — Foto: Instagram - @dvorak155

Polícia a záchranári opätovne apelujú na vodičov, aby jazdili bezpečne a pripútaní bezpečnostnými pásmi, venovali sa plne riadeniu vozidla, rýchlosť jazdy prispôsobili svojim schopnostiam a vlastnostiam auta a aby nesadali za volant pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok. Aj týmto apelom môžu totiž zabrániť dopravným nehodám, no nie každý cestujúci si ich slová vezme k srdcu.

Jedno rozhodnutie dokáže zmeniť všetko

Český záchranár a urgentný lekár Marek Dvořák patrí k najsledovanejším lekárom na Instagrame a niet sa čomu čudovať. Vo svojich príspevkoch rozpráva o svojich reálnych skúsenostiach z praxe a mnohé z nich sa týkajú práve autonehôd, ktoré by nemuseli mať tragický koniec, ak by cestujúci boli pripútaní.

„Dnes v noci sme boli pri ťažkej nehode, kde partia mladých ľudí nabúrala do stromu. Ten vzlet mi pripomenul iný z minulých rokov – vtedy išlo o auto plné mladíkov cestou z diskotéky. V aute dobrá zábava, nahlas muzika. Zrazu vodič vidí, ako na ceste stojí srnka a pozerá rovnako hlúpo ako ja, keď mi príde na pohotovosť o štvrtej ráno niekto ukázať kliešťa,“ uviedol Dvořák, ktorý pracuje pre pozemnú aj leteckú záchrannú službu. „Vodič sa zľakol, strhol riadenie, auto zišlo do priekopy a prevrátilo sa na strechu. Všetci vystúpili. ,Ste celí? Čo to bolo? To bolo tesné. Ale kde je Mirek“ "Mirku?!!?‘ Mirek sa neozýva. Nebol totiž pripútaný a leží teraz polovicou tela pod autom,“ opisoval jeden z výjazdov Dvořák.

Každý si píše svoj scenár

„Predstavte si ten stres, keď sa o tretej ráno pokúšate nadvihnúť auto, ktoré leží na hlave vášho kamaráta. Predstavte si, ako vám o piatej ráno zvoní doma polícia a ide vám povedať, že Mirek sa už domov nikdy nevráti,“ uzavrel nešťastnú nehodu, ktorá mohla dopadnúť inak, ak by bol Mirke pripútaný bezpečnostným pásom.

Záchranár Marek Dvořák na sociálnych sieťach vyzval všetkých svojich fanúšikov, aby nikdy nepodceňovali pripútanie, ani vtedy, ak sa chystáte len na krátku jazdu do obchodu. „Nedávno letel náš vrtuľník pre 20-ročné dievča, ktoré za bieleho dňa zišlo do priekopy. Zišli ste niekedy do priekopy? Normálne vyleziete, poprosíte hasičov nech vás postavia na kolesá a idete ďalej. Pokiaľ ale nie ste pripútaní, vypadnete z okna, a to auto zostane ležať na vás. Áno, to auto čo váži 1880 kíl. Unesiete to na hlave? Ako sa vám pod tým dýcha? Každý si nejako píšeme ten svoj životný scenár,“ dodal na záver záchranár so slovami, že každý si svoj príbeh režíruje tým, či sa pripúta alebo nie.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…