Chcel utiecť z komunistického Berlína. Požičal si kabriolet, svokru schoval do kufra a prefrčal popod rampu
Simona Gálová
Simona Gálová

Chcel utiecť z komunistického Berlína. Požičal si kabriolet, svokru schoval do kufra a prefrčal popod rampu

Myslel som si, že vojaci budú potrebovať tri sekundy, kým na nás budú môcť strieľať, spomínal odvážny Heinz.

Checkpoint Charlie — Foto: Profimedia

Plazili sa kanálmi, lietali v balónoch, kopali tunely. Odvaha ľudí, ktorí sa dostali z východného Berlína na západ, sa zapísala do histórie a niet sa čomu čudovať. Dostať sa cez najstráženejšie miesta v Európe nebolo vôbec jednoduché. Boli neustále pod drobnohľadom ozbrojených vojakov a zúrivých psov, napriek tomu sa pár šťastlivcom podarilo prekabátiť ich.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/HistoricPhotographs/photos/basw.AbrpRFF7GraHuSaqvxgxJucfuvY6KpT30zvs9vlQ1Udih5ulztp-rs6RvdGcVCDjZgWMN1NApbjVixBXns4PDqYQ59MwNqM4UjeDTXoQfnengnMHL5pbOnkDomF6hM8DTn6UlJjD8aqnbJR0tEXlzWI73GywDzD2xihh3_EmeeQtYA/1459066804267065/?opaqueCursor=AbqXY-tcWGXFl5WOdn6BpisXEX-wzmXxml20vdUJQnfdui6caCpf1xYHGkBL49ea-MWhysNz_IT__hViDgxRnJbRrKmr0iWMzC2JNaHUMzwXYbZ4jjQJMcOFvASgart0gtXYC4Axij1k4mtA4j9p9mQmU1SgfuJ0_ngpZj_KtRA7EXRTG-E-8Bfaaj_Wifj1tHQBpM7i4qzCrD8OjeRtzf6ouG88FwtgA8xtCzL548Lbqw8qG52tW-c-Clr8DluE4HeN1L_parT7hxbG_HvXuRb9xVUuJNi_d84XL_q4N0KYOmRCh9OhFPsWDs9pA4_cHpAeiMVuzEjCNqldpBSk0C4Kwjj7Rfbj0IPPmewl8mxmXi-3b-DYJbNOc4rjTJB42prCzGZRreJcxAPV5J8wYjV5FVTknybyg6nKrz0ui68ZNgaKLY8X4djVmH3BaiWT7Z7nrtzn1Q6DScgHsE07fsTtO0-_4aMPjFRpw9tVkVoEAaVVpyb2WlJgJl-RJ_dm6LyfKXetzThxrQxSYiE4iRxGJvFz5SztysQR8s7mIMrEbU118pB2rfnh7V2ybi6Q6AG86XeruaF8DCmJ909whE9QLo1qV0-Y9i9_X03SUuuux-bACAKy25foPpIsmEWp5FW7N0jkpaqOJIF-tw9-abBiFiCaopP4TS4cZHuQc03EIFYLnZeN0Dvsp_DZkqwIglhNY84Ni90ef-cPnGRJdV0F68tLHezuRcHqWVnICmSlLGZ3KfPS7PhUEHOlDymtKVKjcGSkvmKZtS_78NoaiIocCfOdl8dEOq1cWb1JtwqrdFlqV0Gl5jN-RtHCufuLkMeYTZW59FHUjyyZIHet9tmXtWa2HO8OtiUO_mXB5Ei2SjotncvMG9qi0H4Rh7-pncY

Jedným z nich bol Heinz Meixner, mladý rakúsky robotník, ktorý síce žil v západnej časti nemeckej metropoly, ale pracoval v tej východnej. A práve za Železnou oponou našiel v roku 1963 svoju životnú lásku, pre ktorú bol ochotný spraviť čokoľvek. Žiaden betónový múr nemohol zničiť ich silné puto. V čase, keď vrcholila studená vojna, Heinz naplánoval odvážny útek z východného do západného Berlína, a to všetko v mene lásky.

Láska hranice prenáša

Meixner pracoval ako elektroinžinier vo východnom Nemecku, kde na tanečnej zábave stretol svoju životnú lásku – Východoberlínčanku Margit Thurauovú. Ako Rakúšan mohol Mexiner cestovať tam a späť, no jeho priateľka musela zostať vo východnom Berlíne. Dvojica napriek tomu začala spolu plánovať budúcnosť, zasnúbili sa a Heinz požiadal Margit, aby spolu emigrovali do jeho rodného Rakúska. Východonemecké úrady ale jej žiadosť rázne odmietli. Hrozilo tak, že komunistická politika a betónový múr ukončia vzťah skôr, než začne skutočne prekvitať. Heinz sa ale nenechal odradiť a veci zobral do vlastných rúk.

Začal plánovať nebezpečný útek cez kontrolné stanovište s názvom Charlie, ktoré patrilo medzi tie najstráženejšie v Berlíne. „Opúšťate americký priestor,“ písalo sa na slávnej značke, ktorá kedysi stála neďaleko checkpointu. Heinz sa rozhodol prejsť autom pod oceľovou rampou, ktorá rozdeľovala dve časti Berlína.

Svokru v kufri zamuroval

Jedného dňa pri návrate z práce na západ predstieral, že mu nefunguje motor na skútri a pri opakovanom štartovaní nenápadne zmeral výšku závory. „Najskôr som išiel na motorovom skútri blízko hraničnej závory a zaznamenal som jej výšku na riadidlách,“ povedal neskôr reportérovi západoberlínskeho rozhlasu.

Rampa bola 95 centimetrov nad cestou. Po návrate do západného Berlína začal obiehať všetky miestne auto požičovne a hľadal auto, ktoré by dokázalo prejsť popod rampu. Jedinou možnosťou sa nakoniec ukázal byť červený britský športiak Austin-Healey Sprite, ktorý bez čelného skla meral 90 centimetrov. Automobil tak vybral, stačilo už iba utiecť.

Meixner sa rozhodol pre nedeľu, krátko po polnoci. Pred útekom ešte z auta demontoval čelné sklo a vypustil vzduch z pneumatík, aby bolo auto čo najnižšie. V sychravé nedeľné ráno ukryl svoju snúbenicu na zadnom sedadle pod plachtu. Margit ale odmietala odísť bez svojej mamy. Meixner tak svoju svokru vtisol do kufra a položil na ňu 30 tehál, ktoré ju mali uchrániť pred prípadnou streľbou pohraničníkov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/kabinetnikuriozity/photos/p.143547208252134/143547208252134/?type=3

Zohol hlavu a dupol na plyn

V nedeľu 5. mája 1963 sa tak červený Austin-Healey Sprite s upustenými pneumatikami objavil na východnej strane berlínskeho checkpointu Charlie. Prvý pohraničník NDR sa ho spýtal, prečo napriek chladnému počasiu jazdí bez strechy. „Som športovec, takže som odolný,“ odpovedal Heinz bezstarostne. Pas mal v poriadku, a tak mu colník kývol, aby sa presunul k colnej kontrole. Tej sa ale Heinz už nehodlal zúčastniť.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…