12-ročné dievča našli plávať medzi troskami lietadla. Jediná preživšia leteckej katastrofy po rokoch prehovorila
Romana Mináriková
Romana Mináriková

12-ročné dievča našli plávať medzi troskami lietadla. Jediná preživšia leteckej katastrofy po rokoch prehovorila

Bahiu spoznal 2. júla 2009 celý svet. Akoby zázrakom totiž prežila haváriu dopravného lietadla  Yemenia pri Komorských ostrovoch, pri ktorej zahynulo 152 ľudí.

— Foto: Instagram @bahia.bk / Profimedia

Keď Bahia Bakariová spolu so svojou mamou 29. júna 2009 nastúpila na let Yemenia Airways 626, tešila sa, že sa čoskoro zúčastní na svadbe svojho starého otca. Na Komorské ostrovy v Indickom oceáne, kde sa svadba mala konať, však 153 ľudí nikdy nedorazilo. Lietadlo sa z doteraz neobjasnených príčin náhle zrútilo do oceánu. 12-ročná Bahia však akoby zázrakom prežila a po rokoch vyrozprávala, čo sa v osudovú noc stalo.

Zapáchajúce lietadlo s muchami

„Bolo to menšie lietadlo, vnútri boli muchy a silno to tam páchlo,“ spomína si dnes už 25-ročná Bahia, pričom uvádza, že okrem toho nič nezvyčajné nezažila. Znepokojovať sa začala až v momente, kedy pocítila turbulencie a lietadlo začalo klesať, ale keďže nikto v okolí nereagoval, považovala to za niečo normálne.

30. júna, krátko pred druhou hodinou rannou, však jej telom prešlo niečo, čo opísala ako elektrický prúd. V ústach zacítila chuť leteckého paliva a o chvíľu sa jej telo ocitlo pod vodou. V tom momente bola presvedčená, že bola jediným pasažierom letu, ktorý spadol do oceánu a ostatní bezpečne pristáli v cieľovej destinácii.

Vysilená sa držala vraku

„Uvedomila som si, že počujem hlasy, ktoré volajú o pomoc a trochu som vykríkla, ale bez veľkej nádeje, pretože okolo mňa nebolo nič iné ako voda a nikoho som nevidela," spomenula si Bahia, ktorú o 13 hodín neskôr akoby zázrakom objavili v rozbúrenej studenej vode, ako sa držala vraku lietadla a vysilene plávala. Vôľu prežiť vraj objavila len vďaka tomu, že po celú dobu myslela na svoju matku, ktorá vždy pôsobila až neuveriteľne ochranársky.

„Vedela som, že moji súrodenci potrebujú našu matku, ale nemohla som ju nahradiť," dodala Bahia, ktorá sa s tragickou nehodou nevyrovnala ani po trinástich rokoch, no cíti, že rozprávať o tom je veľmi potrebné. Postavila sa preto pred súd, kde chce konečne nastoliť spravodlivosť pre všetkých, ktorý v tú osudovú noc prišli o milovaných ľudí. „Chcela by som, aby nás letecká spoločnosť počúvala, aby som sa cítila rešpektovaná."

Let Yemenia Airways 626

Išlo o let Airbusu A310-324 jemenskej národnej spoločnosti z medzinárodného letiska v San'á na letisko v Moroni na Komorských ostrovoch, ktorý sa v lete 2009 zrútil do mora. Na palube bolo celkovo 154 ľudí, tragédiu prežilo len mladé dievča.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…