Chcete, aby sa vašim deťom v živote darilo? Štúdia ukázala, v akom rodinnom prostredí by mali vyrastať
Simona Gálová
Simona Gálová

Chcete, aby sa vašim deťom v živote darilo? Štúdia ukázala, v akom rodinnom prostredí by mali vyrastať

Ak ste z dobrého rodinného prostredia, vaše šance na dobrý život sú až o polovicu väčšie.

Ilustračná fotografia — Foto: Freepik

Vedci už v minulosti zistili, čo dokážu silné rodinné putá. Znižujú šance dieťaťa na zlé študijné výsledky, ale aj rizikové správanie ako napríklad užívanie drog. Najnovšia medzinárodná štúdia dokázala, že silné rodinné vzťahy sú spojené aj s vysokou pravdepodobnosťou, že dieťa bude v živote prosperovať.

Vedúci výskumu Robert Whitaker definoval prosperitu ako pohodu meranú sebaprijatím a pozitívnymi vzťahmi s ostatnými, autonómiou, osobným rastom a zmyslom života. „Naša štúdia dokázala, že kvalitné rodinné vzťahy sú spojené nielen s tým, že sa deti vyhýbajú chybám, ale že doslova prosperujú,“ vysvetlil.

Ako sa štúdia uskutočňovala?

Výskumníci skúmali viac ako 37-tisíc detí v 26 krajinách a zistili, že dospievajúci, ktorí uviedli, že majú skvelé puto so svojou rodinou, taktiež uviedli, že v živote uspeli. Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Pediatrics, zahŕňala deti vo veku 11 až 13 rokov, ktoré skúmali v rokoch 2016 až 2019.

Rodinné puto vedci určili priemerným skóre piatich kategórií – starostlivosť, podpora, bezpečnosť, rešpekt a prítomnosť či účasť. Pri každom bode mali deti vyhlásiť či daný prvok vo svojej rodine pociťujú alebo nie. Napríklad na meranie starostlivosti sa deti pýtali, do akej miery súhlasia s výrokom: „Doma sa cítim bezpečne“.

Nájdu zmysel svojho života

„Podstatou rodinného puta je, že deti cítia, že sú doma akceptované a vychovávané, čo im umožňuje naučiť sa, aké sú ich silné a slabé stránky v bezpečnom prostredí, kde si budujú svoju identitu,“ vysvetlil ďalej Whitaker. Pokiaľ deti prosperujú, akceptujú svoje silné a slabé stránky a nasledovne sú schopné využiť tie silné na to, aby našli zmysel svojho života. U detí s najvyššou úrovňou rodinného puta bola podľa štúdie o viac ako 49 percent vyššia pravdepodobnosť, že budú prekvitať v porovnaní s deťmi s najnižšou úrovňou rodinného puta.

Najvyššie skóre v rodinných vzťahoch a prosperite mali deti, ktoré uviedli, že žijú s oboma rodičmi, majú dostatok jedla alebo sa ich rodina nikdy nebojí o financie. Výskumníci potom kontrolovali údaje o úrovni chudoby a bohatstva rodín, vrátane finančnej situácie a potravinovej neistoty, aby odstránili vplyv, ktorý mohli mať na výsledky. Po kontrole týchto faktorov mala sila rodinných väzieb stále vplyv na to, ako sa deťom darí.

Kde začať? Napríklad pri obede

„Dospelí majú veľmi silný vplyv na emocionálnu klímu v domácnosti, takže je dôležité vytvoriť priestor, kde sa deti cítia videné a vypočuté,“ vravel Whitaker s tým, že skvelá príležitosť na posilnenie rodinných väzieb je pri jedálenskom stole.

„Dospelí by mali vytvárať prostredie, v ktorom sa deti cítia pohodlne a v ktorom môžu slobodne rozprávať. Kým sa rozprávajú, dospelí by mali ukázať, že majú skutočný záujem o to, čo hovoria ich deti, a pokúsiť sa nesúdiť ich,“ pokračoval vo vysvetľovaní. Dospelí podľa neho nemusia robiť veľké gestá, na vytvorenie silného puta stačí len záujem.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…