Životnú lásku našla už na škole. Herecká legenda Božidara Turzonovová prezradila, čo jej prináša radosť
TASR
TASR

Životnú lásku našla už na škole. Herecká legenda Božidara Turzonovová prezradila, čo jej prináša radosť

Božidara Turzonovová sa dožíva krásnych 80 rokov. Gratulujeme!

— Foto: TASR

Už počas vysokoškolských štúdií dostala prvú filmovú úlohu v snímke Most na tú stranu (1961) v réžii Vladislava Pavloviča, v ktorom si zahrala po boku Jozefa Adamoviča. Nasledovali desiatky postáv v mnohých snímkach ako Senzi mama (1964), Akce Bororo (1972), Příběh lásky a cti (1977), Anděl s ďáblem v těle (1983), Suzanne (1996), Orbis Pictus (1997), Pramen života (2000) alebo Vratné lahve (2007). Sama si však najviac cení film Božská Ema (1979), v ktorom vynikajúco stvárnila českú opernú speváčku Emu Destinnovú v réžii Jiřího Krejčíka.

Božidara Turzonovová si zahrala aj v mnohých televíznych filmoch a inscenáciách ako napríklad Hájnikova žena (1971), Adam Šangala (1974), Vivat Beňovský (1975), Buddenbrookovci (1976) či v seriáli Panelák (2008).

Rovnako známa je aj jej rozsiahla práca v rozhlase i v dabingu a tiež pri výchove novej hereckej generácie. Od roku 1984 vyučovala na bratislavskej VŠMU, od roku 1999 pôsobila ako dekanka na Akadémii umení v Banskej Bystrici a v súčasnosti vedie ako externistka interpretačný seminár na Fakulte masmédií na bratislavskej Paneurópskej vysokej škole.

Čo hovorí na adresu nastupujúcej hereckej generácie? "Takisto sa tam nájdu nadaní ľudia, talentovaní ľudia. Sú už dnes jazykovo zdatní, sú scestovaní, sú technicky zdatní a hlavne sa veľmi spriatelili s kamerou. Ale ono by to chcelo, aby boli v divadle alebo, aby hrali dobré obsahy a to im z duše prajem. Lebo to ich bude otvárať, získajú inteligenciu, získajú hereckú inteligenciu a budú vnútorne bohatší."

Aj dnes možno Božidaru Turzonovovú vidieť na doskách Činohry SND vo viacerých inscenáciách ako napríklad Ruské denníky, Čaj a apokalypsa, Sova, Divadelný román, Ilúzie alebo Antigona.

Čo jej prináša najväčšiu radosť

Je nositeľkou mnohých cien a ocenení. V roku 1997 sa stala prvou laureátkou Krištáľového krídla v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie, v roku 2007 získala cenu Literárneho fondu za celoživotnú tvorbu. V roku 2008 si prevzala štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy, o rok neskôr získala Cenu Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu a v roku 2012 to bolo ocenenie DOSKY a Cena Pavla Straussa. Do Siene slávy OTO bola uvedená v marci 2017 a od júna 2018 zdobí bratislavský Filmový chodník slávy pamätná dlaždica s jej menom.

Viac ako 60 rokov stojí táto výnimočná herečka na divadelných doskách či pred filmovou kamerou. Čo jej prináša najväčšiu radosť? "Tlieskajúce hľadisko alebo reagujúce hľadisko alebo aj hľadisko, ktoré nedýcha - sú aj také chvíle," povedala jubilantka, zaslúžilá umelkyňa Božidara Turzonovová.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…