Do kín prichádza film o Slovákovi, ktorého Beatlesáci volali priateľom. Paul McCartney mu zaplatil aj pohreb
Simona Gálová
Simona Gálová

Do kín prichádza film o Slovákovi, ktorého Beatlesáci volali priateľom. Paul McCartney mu zaplatil aj pohreb

Aj vo svete šoubiznisu, ktorý býva občas veľmi krutý, existujú hodnoty a vzťahy založené na ľudskosti a slušnosti.

Dežo Hoffman s Beatles — Foto: Archív Dezider Hoffman

Poznáte fotografie Deža Hoffmanna? Ak máte radi Beatles či iné známe tváre druhej polovice 20. storočia, je viac ako pravdepodobné, že poznáte jeho prácu. Mnohé fotografie slávneho rodáka z Banskej Štiavnice sa totiž stali doslova ikonickými. Jeho výnimočný životný príbeh zaujal aj tvorcov celovečerného dokumentárneho filmu, ktorý koncom júna vstúpi do slovenských kín.

Dežo z Banskej Štiavnice

Dežo Hoffmann, rodák z Banskej Štiavnice, vstúpil do sveta fotografie so skúsenosťami kameramana filmových žurnálov a neskôr vojnového korešpondenta. Byť v správnej chvíli na správnom mieste, predvídať a rýchlo sa zorientovať v spletitých situáciách bolo nesmierne náročné, no zároveň to najcennejšie, čo si Hoffmann preniesol po vojne do svojho jedinečného fotografického rukopisu.

Z jeho snímok slávnych hviezd šoubiznisu sa stali ikonické obrazy plné života, spontánnosti a pohybu. Fotografie vyskakujúcich hudobníkov sa stali nielen značkou Beatles, ale predovšetkým značkou ich autora – Deža Hoffmanna.

Intenzívnu spoluprácu mal i s mnohými ďalšími umelcami: The Animals a Eric Burdon, s Cliffom Richardom a Shadows, Scottom Walkerom, s Rolling Stones. Pre objektívom jeho fotoaparátu stáli aj Eric Clapton, Dusty Springfield, Jimi Hendrix, The Faces, Walker Brothers, Beach Boys, Pink Floyd, David Bowie, Elton John, Stevie Wonder, Louis Armstrong, Easybeats, Frank Sinatra, Sandie Shaw, Rod Stewart a mnoho ďalších. Hoffmann urobil vo fotografickej estetike pop-music doslova revolúciu.

Dvorný fotograf Beatles

Jeho životný príbeh nadchol tvorcov dokumentu natoľko, že sa mu rozhodli venovať kus svojho života. Celovečerný dokumentárny film pod príznačným názvom Dežo Hoffmann  –  fotograf Beatles sa rodil takmer 12 rokov a nakrúcal sa sedem rokov.

„Dokument o Dežovi je filmom, na realizácii ktorého sme museli prekonať pravdepodobne najväčšie množstvo prekážok. Keď sme však poodhalili peripetie života Deža Hoffmanna, zistili sme, že jeho životný príbeh bohato „nasýti“ aj hraný film. Lebo v príbehu Deža Hoffmanna sa odrazilo celé 20. storočie so všetkými civilizačnými vzostupmi a pádmi,“ hovorí producent Patrik Pašš. Film obsahuje obrovské množstvo unikátnych dobových archívov z celého sveta. Od záberov na prvorepublikovú Banskú Štiavnicu a Žilinu, cez Etiópiu, Španielsku občiansku vojnu, francúzske tábory, 2. svetovú vojnu, Londýn 60. a 70. rokov, zábery z koncertov či zákulisia hudobného a filmového sveta.

„Mňa osobne na príbehu Deža Hoffmanna zaujal jeden nesmierne silný ľudský moment. Keď už ležal v nemocnici a neostávalo mu veľa času, prišiel za ním Paul McCartney a ako prejav osobnej vďaky za roky spolupráce mu zaplatil všetky náklady na jeho pobyt v nemocnici. Bol to silný moment, ktorý ma utvrdil v tom, že príbeh má humánnu pointu. A že aj vo svete šoubiznisu, ktorý býva občas veľmi krutý, existujú hodnoty a vzťahy založené na ľudskosti a slušnosti. A tak sa začala niekoľkoročná tŕnistá cesta plná problémov, ktoré sme museli za pochodu riešiť. Verím, že výsledok stojí za to,“ povedal producent Patrik Pašš.

Okrem spracovávania veľkého množstva archívnych materiálov bolo potrebné nakrútiť výpovede ľudí, ktorí osobne poznali Deža Hoffmanna, pohybovali sa v jeho blízkosti, či už pred alebo za objektívom fotoaparátu. Nakrúcanie teda prebiehalo prevažne v Londýne, kde Dežo Hoffmann žil a pracoval väčšinu života, no tiež v USA, vo Švajčiarsku, Maďarsku, v Prahe i v Bratislave. Vo filme znie preto najmä angličtina.

Okrem detí Deža Hoffmanna – dcéry Dolores Prevos a syna Davida Hoffmanna vo filme účinkuje celý rad osobností – jeho priateľov, spolupracovníkov, kolegov i spevákov, ktorých fotografoval. Líniu Beatles sugestívne sprítomňuje Tony Bramwell, ktorý je v kontexte Beatles považovaný v Anglicku za významnú autoritu. Režisér Patrik Lančarič, ktorý má v dokumente zároveň úlohu sprievodcu príbehom Deža Hoffmanna, spomína na nakrúcanie rozhovorov s uznávanými respondentmi: „Každý, kto o Dežovi hovoril, mal pri spomienke na neho iskru v oku. A v niektorých prípadoch boli i slzy dojatia. Na tých ľuďoch bolo vidno, ako ich stretnutie s Dežom zasiahlo.“

Vo filme sa objavia mnohé hviezdy šoubiznisu, vrátane slávnych Beatles, a to formou reportáží, záberov z koncertov i zákulisia a tiež prostredníctvom unikátnych fotografií Deža Hoffmanna. Film vznikol v koprodukcii TRIGON PRODUCTION a oboch verejnoprávnych televízií - RTVS a Českej televízie. Realizáciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond a do kín ho koncom júna uvedie distribučná spoločnosť Continental Film

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…