Dobré noviny
Otázky a odpovede o opičích kiahňach. Ako sa šíria, liečia a ako sa pred nimi čo najúčinnejšie chrániť?
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Otázky a odpovede o opičích kiahňach. Ako sa šíria, liečia a ako sa pred nimi čo najúčinnejšie chrániť?

Opičie kiahne
Opičie kiahne — Foto: TASR / CDC via AP

Hoci je podľa vedcov nárast počtu nových prípadov znepokojujúci, je nepravdepodobné, že by v Európe vznikli veľké ohniská opičích kiahní.

Počet potvrdených prípadov vírusu opičích kiahní každý deň narastá, no zatiaľ čo pandémia Covid-19 postavila do pozoru celý svet, zdravotníci tentokrát tvrdia, že opičie kiahne nepredstavujú hrozbu pre verejné zdravie. Kde sa ale vôbec opičie kiahne vzali a ako sa proti ním môžeme čo najefektívnejšie brániť? Dobré noviny vám prinášajú odpovede na tie najdôležitejšie otázky.

1. Čo sú opičie kiahne a odkiaľ sa vzali?

Opičie kiahne (po anglicky monkeypox) sú vzácne vírusové ochorenie, ktorého prejavy sú podobné ľudským kiahňam, avšak obvykle s miernejšími prejavmi. Názov dostali podľa opíc makakov, u ktorých bol vírus po prvýkrát objavený koncom 50. rokov 20. storočia. Hostiteľom tohto ochorenia sú však aj hlodavce a ďalšie malé cicavce. Žiaľ, nielen oni.

Vírus opičích kiahní bol u človeka prvýkrát zistený v roku 1970. Išlo o deväťročného chlapca v Konžskej demokratickej republike (KDR). Práve v tejto oblasti sa len dva roky predtým podarilo úplne eliminovať omnoho smrteľnejší vírus pravých kiahní. Väčšina prípadov opičích kiahní bola odvtedy zaznamenaná v oblasti dažďových pralesov, okrem Konga (KDR) aj v 11 ďalších afrických krajinách.

Hoci nárast prípadov aktuálne zažíva aj Európa, Severná Amerika aj Austrália, nie je to prvýkrát, čo sa opičie kiahne objavili aj na týchto kontinentoch. Prvý prípad opičích kiahní mimo Afriky sa objavil v roku 2003 v Spojených štátoch, pôvodcom nákazy bol prériový pes. V Európe zaznamenali opičie kiahne v Británii v roku 2018, nakazená osoba vtedy pricestovala z Nigérie.

Súčasné šírenie opičích kiahní v západných krajinách sa začalo na prelome apríla a mája 2022, keď bol zaznamenaný prvý prípad nákazy u Brita, ktorý sa taktiež vrátil z Nigérie.

2. Aké sú príznaky?

Symptómy opičích kiahní zvyčajne začínajú asi týždeň alebo dva po infekcii. Medzi typické príznaky nákazy patria vyrážky, ktoré začínajú na tvári a neskôr sa rozširujú na oblasť končatín a genitálií, no objaviť sa môžu i na očných rohovkách či spojivkách. Po určitom čase sa na vyrážkach vytvorí chrasta, ktorá neskôr odpadne.

Nakazení môžu mať teplotu a pociťovať bolesť hlavy, chrbta a únavu. Inkubačná doba ochorenia je zvyčajne 6 – 13 dní, no v ojedinelých prípadoch môže byť aj dlhšia.

Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, symptómy choroby obvykle pretrvávajú dva až štyri týždne. U menších detí a osôb s oslabenou imunitou môže byť priebeh choroby vážnejší.

Ďalšie príznaky opičích kiahní:

  • Horúčka
  • Bolesť hlavy
  • Bolesť svalov
  • Bolesť chrbta
  • Zdurené lymfatické uzliny
  • Zimnica
  • Vyčerpanie

3. Ako sa šíria?

K prenosu na ľudí dochádza podľa vedúcej odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR Júlie Adamčíkovej kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom, obsahujúcim vírus opičích kiahní. Vírus sa medzi ľuďmi šíri náročne, no môže sa prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého. Pre rozvoj ochorenia u človeka je podľa Adamčíkovej potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným.

4. Ako sa liečia?

Neexistujú žiadne špecifické lieky na liečbu opičích kiahní. Choroba sa lieči iba podporne, pri ťažkých priebehoch sa experimentálne používajú antivirotiká. Medzi preventívne opatrenia patrí obmedzenie kontaktu so zvieratami a očkovanie vakcínou proti pravým kiahňam. Pri podozrení na túto chorobu musí byť pacient izolovaný a chodia k nemu zdravotníci v ochranných oblekoch, ako v prípade Covidu-19.

5. Aká je úmrtnosť?

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?