Českým hokejovým fanúšikom zobrali organizátori majstrovstiev ukrajinskú vlajku. Takto pohotovo zareagovali
Simona Gálová
Simona Gálová

Českým hokejovým fanúšikom zobrali organizátori majstrovstiev ukrajinskú vlajku. Takto pohotovo zareagovali

Chceli sme u usporiadateľov prebudiť predstavivosť, hovoria ironicky ostravskí fanúšikovia.

Českí fanúšikovia na majstrovstvách sveta v hokeji — Foto: Twitter - @PetrNitsche

Bola to chvíľková udalosť, ktorú si mnohí hokejoví diváci v Tampere ani nevšimli, dnes o tom píšu aj svetové média. Fínski usporiadatelia majstrovstiev sveta v hokeji pri sobotňajšom zápase českého národného tímu proti Nórsku odstránili českým fanúšikom ukrajinskú vlajku, ktorú zavesili medzi české zástavy. „Päť minút tam vydržala. Potom nám ju bez vysvetlenia dali dole,“ povedal jeden zo skupinky českých fanúšikov, ktorí sa napriek incidentu rozhodli prekabátiť fínskych organizátorov.

Litva nevadila, Ukrajina áno

Na sobotný zápas českých hokejistov v rohu štadióna vyvesili českí fanúšikovia tri vlajky, dve české a medzi nimi ukrajinskú, ktorou chceli vyjadriť podporu vojnou sužovanej Ukrajine. Všetko dopĺňali nápisy „Bež domov Ivane, 1968“ a „Čaká ťa Nataša, 2022“. Ide o heslá spojené so sovietskou okupáciou Československa v roku 1968. Lenže to sa nepáčilo usporiadateľom, ktorí po chvíli zakročili a modrožltá zástava musela zo zábradlia zmiznúť. „Na turnaji sú povolené iba vlajky zúčastnených krajín,“ zdôvodnila odstránenie ukrajinskej vlajky vedúca tlačového strediska Janina Haapaniemiová pre iDNES.cz. Pritom ako na Twitteri podotkol slovenský novinár Martin Toth-Vaňo, litovská vlajka pri zápase druhej skupiny v Helsinkách usporiadateľom nevadila. Hoci ani Litva na majstrovstvách sveta elitnej divízie neštartuje.

V oficiálnom sprievodcovi pre fanúšikov taktiež žiadny zákaz týkajúci sa toho, aké vlajky sa smú a nesmú v hľadisku vešať, nie je. Na transparentoch sa nesmú objavovať znevažujúce poznámky či slová, ktoré propagujú nenávisť alebo násilie. „Fanúšikovia si môžu doniesť vlajky a bubny, nepovolené sú píšťalky, megafóny alebo fotoaparáty s teleobjektívom,“ informovali v manuáli.

Českí fanúšikovia sa ale nenechali odradiť a na ďalšom zápase proti USA si na organizátorov vymysleli poriadny husársky kúsok. Partička z Ostravy vyvesila bielu vlajku s textovým prevedením: „Predstavte si žltú a modrú farbu.“ „Prišlo nám to ako najlepšie riešenie a chceli sme u usporiadateľov prebudiť predstavivosť,“ priznal  jeden z členov skupinky Lumír Bednář.

IIHF našľapuje okolo Ruska opatrne

Český deník.cz upozorňuje, že medzinárodná hokejová federácia síce vylúčila Rusko a Bielorusko z účasti na turnaji vo Fínsku, ale inak sa stavia k vojne na Ukrajine veľmi vlažne. Keď Medzinárodná hokejová federácia IIHF pred nedávnom Rusku odobrala usporiadateľstvo šampionátu 2023, o vojne v zdôvodnení neuviedla ani slovo. Použila formuláciu „udalosti posledných dní“ a napísala, že Rusku usporiadateľstvo odobrala z „obáv o bezpečnosť účastníkov“.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…