Diera ako do pekla. Obrovský kráter mal byť zdrojom bohatstva, miesto toho pohltil takmer celý majetok
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Diera ako do pekla. Obrovský kráter mal byť zdrojom bohatstva, miesto toho pohltil takmer celý majetok

Kráter je stále v súkromnom vlastníctve.

— Foto: Profimedia

Je široký 1200 metrov, 180 metrov hlboký a jeho vek sa odhaduje na 5000 až 50 000 rokov. Obrovský kráter sa nachádza v štáte Arizona v Spojených štátoch a svet ho pozná pod menom Barringer Meteor Crater. Už prvý pohľad na neho spolu s prírodnou scenériou vyráža dych a presne tak sa na neho pozerali ľudia aj v dobe jeho objavenia. Od roku 1891 vznikali teda rôzne teórie toho, ako vznikol a čo sa vlastne pod ním nachádza.

Najzachovalejší na svete

Kráter vznikol v dobe, keď sa na mieste nachádzala trávnatá plocha plná lesov a mamutov. Vytvoril ho dopad meteoritu vo veľkosti asi 50 metrov. Predpokladá sa, že mimozemský objekt dopadol na Zem rýchlosťou asi 13 kilometrov za sekundu. Jeho väčšia časť sa vyparila počas pádu na zem a v samotnom kráteri sa našlo len časť jeho pozostatkov.

To sa však hneď nevedelo. Prvým z vedcov, ktorý predpokladal, že dieru spôsobil práve meteorit, bol Daniel Barringer. Dovtedy panoval názor, že kráter je výsledkom výbuchu sopky. Rodina Barringerovcov preto predpokladala, že sa v okolí krátera bude nachádzať veľa nerastných surovín a tak rýchlo odkúpila celý pozemok aj v blízkom okolí krátera a podala žiadosť o ťažbu.

27 rokov hľadania

Vedcova spoločnosť uskutočnila v oblasti výskum v období 1903 až 1905 a jeho teóriu naozaj potvrdila. Barringer spoločne s partnerom zdokumentovali niekoľko dôkazov, ktoré potvrdzovali vytvorenie kráteru nárazom. V tom čase sa v okolí krátera nachádzalo asi 30 ton veľkých oxidovaných úlomkov z meteoritu, čo ho viedlo k myšlienke, že jeho veľká časť sa stále nachádza pod kráterom. V tom čase ešte nevedel, že väčšina meteoritu sa v skutočnosti vyparila a Barringer strávil 27 rokov svojho života hľadaním obrovského meteorického železa. Prekopal sa až do hĺbky 419 metrov a po ložisku nebolo ani stopy. Barringer totiž tesne pred objavom krátera zbohatol na striebornej bani a rovnaký plán mal aj so železnou rudou.

Odhadoval, že meteorit mohol mať asi 100 miliónov ton, čo by z neho urobilo miliardára. V realite ho však hľadanie neexistujúceho ložiska pripravilo takmer o celý majetok. Barringer zomrel len desať dní po zverejnení novej štúdie astronóma Moultona, ktorý v nej popísal, čo sa presne s meteoritom v skutočnosti stalo a že bol v praxi omnoho menší, než si Barringer myslel. Kráter stále patrí do vlastníctva rodiny Barringerovcov, ktorá z neho urobili múzeum a využívajú ho ako vyhľadávanú turistickú atrakciu.      

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…