Dobré noviny
VIDEO: V myšlienkach dupne na plyn a jeho športiak vyrazí vpred. Ochrnutý mladík dokáže šoférovať auto
Simona Gálová
Simona Gálová

VIDEO: V myšlienkach dupne na plyn a jeho športiak vyrazí vpred. Ochrnutý mladík dokáže šoférovať auto

Aldan Zuniga v špeciálnom aute, ktoré ovládal myšlienkami
Aldan Zuniga v špeciálnom aute, ktoré ovládal myšlienkami — Foto: Instagram - @furniturerowracing

Cieľom nie je urobiť z pacientov s poranenou miechou pretekárov, ale pomôcť im v reálnom svete, hovoria tvorcovia prelomového nápadu.

Študent z amerického Miami Aldan Zuniga neveril, že si po tragickej nehode, po ktorej zostal ochrnutý, niekedy sadne za volant. Zdá sa však, že nič nie je nemožné - v stredu sa prehnal po pretekárskej trati v špeciálnom pretekárskom aute. Rodák z Hondurasu na ovládanie auta s výkonom 850 koní nepoužíval ruky ani nohy, ale vlastné myšlienky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Falci Adaptive Motorsports (@furniturerowracing)

Myšlienkami dupne na plyn

„Cítil som neuveriteľné vzrušenie, cítil som nával adrenalínu,“ priznal Zuniga, ktorý utrpel poranenie miechy v roku 2013, keď mal len 16 rokov. V tom čase ešte nevedel šoférovať a kvôli nehode sa to neskôr nikdy nenaučil. Po desiatich rokoch od nehody si sadol za volant, a to práve vďaka mikročipu implantovaného do jeho mozgu.

Za unikátnym vynálezom stojí spoločnosť Falci Adaptive Motorsports, ktorá chce priniesť ľuďom s poruchami pohyblivosti možnosť opäť šoférovať. Využiť ľudské myšlienky na ovládanie pohybu chôdze je kolosálny výkon, ale zmeniť technológiu tak, aby ľudia mohli myšlienkami ovládať auto, nebolo podľa výskumníkov vôbec ľahké. Prostredníctvom simulácií a takmer ročnej práce sa Kevinovi Davisovi, študentovi biomedicínskeho inžinierstva, a ďalším inžinierom podarilo splniť úlohu, aby Aldan Zuniga dokázal myšlienkami ovplyvňovať plyn v aute.

Čip v mozgu prepojený s autom

„Funguje to tak, že Aldan si pomyslí, že zovrie ruku a aj keď to nedokáže, elektródový senzor pošle tento signál do počítačového procesora,“ vysvetlil neurochirurg Scott Falci. „Keď počítač rozpozná konkrétny signál, vie, že má poslať signál do počítača v našom pretekárskom aute a ten vie, že ho má poslať na plyn, a tak Aldan myšlienkami pridá na plyn,“ vysvetlil ďalej s tým, že za volantom pri Aldanovi sedel pre istotu pomocník, ktorý by zakročil v kritickej situácii. Žiadna však nakoniec nenastala.

Táto technológia zatiaľ umožňuje ochrnutému použiť jeho myšlienky na spustenie plynu a jeho udržanie v stabilnom tempe. Dokáže riadiť smer pomocou špecializovanej prilby, ktorá registruje pohyb jeho hlavy, ako aj spomaliť pomocou trubice pripevnenej k prilbe. Technológia ešte nie je dokonalá, ale podľa neurochirurga Falciho je budúcnosť tejto technológie ohromná. „Naším cieľom nie je urobiť z pacientov s poranenou miechou pretekárov, ale pomôcť im v reálnom svete,“ uzavrel neurochirurg s nádejou.

Pozrite sa na neuveriteľnú jazdu ochrnutého šoféra:

Už ste čítali?