FOTO: Ukrajinci sa obliekli do tradičných vyšívaných košieľ. Kus oblečenia sa stal symbolom ich jednoty
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

FOTO: Ukrajinci sa obliekli do tradičných vyšívaných košieľ. Kus oblečenia sa stal symbolom ich jednoty

Vo vyšyvanke sa na verejnosti objavila ukrajinská hlava štátu aj európske političky.

Olená Zelenská / Bábätko ukrajinských utečencov v Texase — Foto: Instagram - @olenazelenska_official; @austin_tx_ukrainians

Pre Ukrajincov, ktorí vo štvrtok slávili Deň "vyšyvanky", sa táto tradičná vyšívaná košeľa s ľudovým motívom vo svetle ruskej ofenzívy stala symbolom národnej jednoty proti invázii ruských síl.

Nie je to len kus oblečenia

Prezident Volodymyr Zelenskyj ju na sociálnych sieťach nazval naším posvätným amuletom v tejto vojne. Zelenskyj mal oblečenú nezvyčajnú zelenú "vyšyvanku" pripomínajúcu jeho oblečenie vo vojenských farbách, aké nosí od začiatku ruskej invázie.

Vo "vyšyvanke" sa objavila aj prvá dáma Ukrajiny, Olena Zelenská, ktorá ku Dňu "vyšyvanky" zverejnila dojemný odkaz. „Niekto vyšyvanku vytiahne, zo skrine v zničenom dome, kde ako zázrakom prežila. A niekto tú svoju stratil spolu s domom. Niekto ju hľadá v inej krajine, kam ho zahnala vojna. Niekto si ju oblečie vo svojom rodnom meste, kde konečne nedochádza k ostreľovaniu. Niekto ju nosí v boji a riskuje svoje životy. A niekto si ju oblečie vôbec prvýkrát, pretože to bolo prvýkrát, čo pocítil takúto potrebu,“ vysvetlila Zelenská s tým, že Deň "vyšyvanky" vojna naplnila horko trpkou príchuťou.

Podpora aj zo zahraničia

Firma Etnodim, ktorá predáva košele, akú mal na sebe ukrajinský líder, na Facebooku uviedla, že úmyslom bolo vytvoriť odev symbolizujúci odolnosť a silu ukrajinských ľudí. Ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko povedal, že "vyšyvanka" je symbolom slobody a lásky voči Ukrajine a kultúrnou zbraňou, ktorá zjednocuje Ukrajincov. Jej nosenie je podľa jeho slov pripomienkou, že Ukrajinci sú jednotní ako nikdy predtým.

Ukrajinu podporili viaceré európske politické osobnosti, všíma si stanica CNN. „Dnes som si obliekla vyšyvanku, aby som oslávila živú a bohatú ukrajinskú kultúru,“ napísala na sociálnej sieti Twitter predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „V týchto ťažkých časoch stojíme pre našich ukrajinských priateľoch,“ uviedla. Svoju fotografiu vo "vyšyvanke" zverejnila na Twitteri aj šéfka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová. „Boj Ukrajincov za slobodu je aj naším bojom,“ vyhlásila.

Na sociálnych sieťach sa objavili aj fotografie kyjevského starostu Vitalija Klička a jeho brata Vladimira takisto vo "vyšyvankách". Vladimir "vyšyvanku" označil za jeden z prejavov hrdinského boja za slobodu a tiež za prvok uznania Ukrajincov vo svete. „Som hrdý na to, že som Ukrajinec! A najmä dnes. Sláva Ukrajine! Sláva jej hrdinom!“ napísal.

Ukrajinci slávia Deň "vyšyvanky" vždy tretí májový štvrtok od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krymský polostrov a na východe Ukrajiny sa začali boje medzi ukrajinskými silami a Moskvou podporovanými separatistami.

Denys Tymošenko z ukrajinského hlavného mesta Kyjev poznamenal, že nosenie vyšívanej košele či blúzky je tento rok oproti predošlým úplne iné, pretože symbolizuje solidaritu medzi všetkými Ukrajincami - vojakmi, dobrovoľníkmi a utečencami na celom svete.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…