Dobré noviny
Na mesiac sa zavreli do jaskyne a testovali 28 hodinový deň. Nezvyčajný experiment vedcov vyriešil záhadu
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Na mesiac sa zavreli do jaskyne a testovali 28 hodinový deň. Nezvyčajný experiment vedcov vyriešil záhadu

— Foto: Chicago University

Vedcov zaujímalo, či 24-hodinový deň vychádza iba zo zvyku.

Tretinu dňa v posteli, tretinu v práci a zvyšok času venovať vlastným aktivitám. Dvadsaťštyrihodinový deň dnes považujeme za samozrejmosť, ale nebolo tomu vždy tak. Vedcov na začiatku minulého storočia trápila otázka, či 24-hodinový rytmus, v ktorom sa strieda spánok a bdenie, vychádza zo zvyku alebo máme skutočne takto nastavené telesné hodiny.

32 dní v jaskyni

Odpoveď na túto otázku sa rozhodol v roku 1938 priniesť výskumník spánku Nathaniel Kleitman, ktorý sa podujal otestovať, ako by si telo zvyklo na deň s 28 hodinami. Do výskumu zapojil aj svojho študenta Brucea Richardsona. Na výskum potrebovali ideálne podmienky, ktoré by úplne popierali tie, na ktoré sme si na zemi zvykli a nabádajú nás k spánku. Hľadali miesto, kde by sa teplota vzduchu nemenila a zároveň bolo schované pred denným svetlom. Len tak by si ľudia neuvedomovali, kedy je deň a kedy noc. Nuž a práve také ideálne miesto našli.

V Mamutej jaskyni, ktorá bola 20 metrov široká, 8 metrov vysoká a nachádzala sa 42 metrov pod zemou. V jaskyni bolo konštantných 12 stupňov Celzia. Dvadsaťosemhodinový deň si starostlivo rozčlenili na 9 hodín spánku, 10 hodín práce a 9 hodín voľnočasových aktivít. Do jaskyne si priniesli zásobu jedla, ale aj lampáše, aby sa vedeli vystaviť svetlu. Mali tam stôl aj poschodovú posteľ. V jaskyni strávili dokopy 32 dní, počas ktorých si pravidelne monitorovali rytmus telesnej teploty. Výsledok pochoval akékoľvek ďalšie myšlienky na 28-hodinový deň.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?