Prezradili, ako sa má Európa zbaviť ruského plynu a ropy. Bude to stáť neuveriteľných 210 miliárd eur
TASR
TASR

Prezradili, ako sa má Európa zbaviť ruského plynu a ropy. Bude to stáť neuveriteľných 210 miliárd eur

Slovenská vláda v rovnakej chvíli schválila zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy.

— Foto: Unsplash

Európska komisia predstavila plán REPowerEU ako reakciu na narušenie globálneho trhu s energiou spôsobené ruskou inváziou na Ukrajine. Plán za vyše 210 miliárd eur do roku 2027 má znížiť závislosť EÚ od ruských fosílnych palív a podporiť riešenia v boji proti klimatickej kríze.

Plyn a ropa ako ruská zbraň

Komisia pripomenula, že EÚ sa potrebuje zbaviť závislosti od ruských fosílnych palív, ktoré sa používajú ako ekonomická a politická zbraň a stoja európskych daňových poplatníkov takmer 100 miliárd eur ročne. Dosiahnutie cieľov REPowerEU si vyžaduje dodatočné investície vo výške 210 miliárd eur do roku 2027.

Zníženie dovozu ruských fosílnych palív môže EÚ ušetriť takmer 100 miliárd eur ročne. Investície musí pokryť súkromný a verejný sektor, a to na vnútroštátnej, cezhraničnej a celoeurópskej úrovni. Na podporu plánu REPowerEU je už k dispozícii 225 miliárd eur vo forme pôžičiek v rámci Nástroja na obnovu a odolnosť.

Opatrenia uvedené v pláne REPowerEU majú podobu úspor energie, diverzifikácie dodávok energie a zrýchleného zavádzania obnoviteľnej energie s cieľom nahradiť fosílne palivá v domácnostiach, priemysle, doprave a pri výrobe elektriny. Eurokomisia navrhuje vykonať cielené zmeny a doplnenia nariadenia o RRF s cieľom začleniť do existujúcich národných plánov obnovy a odolnosti aj osobitné kapitoly REPowerEU.

Šetrenie energie ako najlepší spôsob

Komisia upozornila, že úspory energie sú najrýchlejším a najlacnejším spôsobom riešenia súčasnej energetickej krízy, a preto navrhuje posilniť dlhodobé opatrenia v oblasti energetickej účinnosti vrátane zvýšenia záväzného cieľa z 9 % na 13 % v rámci legislatívneho balíka "Fit for 55". Už krátkodobé zmeny správania by mohli znížiť dopyt po plyne a rope o 5 %, preto EK vyzvala členské štáty, aby začali konkrétne komunikačné kampane zamerané na domácnosti a priemysel.

Členské štáty by okrem toho mali využívať fiškálne opatrenia na podporu úspor energie, ako sú znížené sadzby DPH na energeticky účinné vykurovacie systémy, izoláciu budov a spotrebiče a výrobky.

Masívne rozšírenie obnoviteľnej energie

Pre zaistenie diverzifikácie dodávok energie EÚ už niekoľko mesiacov spolupracuje s medzinárodnými partnermi. Zaistila rekordné úrovne dovozu skvapalneného plynu (LNG) a vyššie dodávky cez plynovody. Novovytvorená energetická platforma EÚ umožní dobrovoľné spoločné nákupy plynu, LNG a vodíka združovaním dopytu a optimalizáciou využívania infraštruktúry.

Plán REPowerEU predpokladá aj masívne rozšírenie a zrýchlenie používania obnoviteľnej energie pri výrobe elektriny pre priemysel, budovy a dopravu. Komisia navrhla zvýšiť hlavný cieľ pre obnoviteľné zdroje energie do roku 2030 zo 40 % na 45 %.

Nahradením uhlia, ropy a zemného plynu v priemyselných procesoch sa podľa EK znížia emisie skleníkových plynov a posilní sa bezpečnosť a konkurencieschopnosť. Úspora energie, efektívnosť, náhrada fosílnych palív, elektrifikácia a zvýšený odber zeleného vodíka, bioplynu a biometánu v priemysle by mohli do roku 2030 ušetriť až 35 miliárd kubických metrov zemného plynu nad rámec toho, čo sa predpokladá v návrhoch legislatívneho balíka Fit for 55.

Náš Slovnaft si priplatí

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…