Dobré noviny
Vegánsky raj plný milovníkov životného prostredia. Toto mestečko zavádza zelené zmeny ako na bežiacom páse
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Vegánsky raj plný milovníkov životného prostredia. Toto mestečko zavádza zelené zmeny ako na bežiacom páse

— Foto: Instagram: visittuebingen

Vitajte v meste budúcnosti. Zaviedli tu mnoho zelených noviniek, problémy s nimi mala len jediná firma.

O ochrane životného prostredia a o snahe zachrániť planétu sa posledné roky hovorí veľa. Mnohé z riešení však narážajú na strach predstaviteľov miest, ktorí sa boja, že príliš veľkými zmenami si pohnevajú svojich voličov. To však nie je prípad nemeckého mestečka Tübingen, ktorého obyvatelia sa správajú úplne inak. Nasrdili by sa, ak by ich starosta neprichádzal s ďalšími a ďalšími krokmi vedúcim k lepšiemu mestu. Mesto leží na juhozápade Nemecka a tretinu z jeho 90-tisícov obyvateľov tvoria študenti. Práve ich životný štýl a pohľad na ekológiu sa zrkadlí na každom kroku.

Vegánske jedlá sú základom

Tübingen bol už v šesťdesiatych rokoch centrom študentských protestov, ktoré sa odrazili aj na ekologicky naladenom vedení mesta. Toto naladenie pretrvalo dodnes. Ľudia, ktorí sa pohybujú v okolí miestnych univerzít, sú politicky aktívni, zaujímajú sa o environmentálne otázky a organizujú množstvo podujatí, na ktorých nájdete prevažne vegánske jedlo. 

Percento vegánov prípadne vegetariánov je tak výrazné, že otázka jedenia mäsa je rovnako bežná ako opýtať sa na potravinovú alergiu. „Vegetariánska ponuka sa vypredá oveľa rýchlejšie ako tá z mäsa,“ hovorí Alok Damodaran pre BBC, ktorý má indický food truck. Ponuka neživočíšnych jedál je výrazná naprieč všetkými pohostinstvami.

Z auta nepriateľ

Domáci dokážu oceniť akýkoľvek nápad, ktorý podporuje udržateľnosť. Tübingen neustále buduje cyklistické pruhy a vysokými poplatkami za parkovanie takmer vyhnalo automobily z centra.

Vo februári navyše prijali nariadenie, ktoré úplne zakáže vjazd osobným automobilom do centrálnej ulice. Tá bude prístupná už len autobusom a cyklistom. Cestovanie autobusom je inak pre študentov zadarmo po 19 hodine večer a v sobotu je bezplatné pre všetkých. Na cyklistickú infraštruktúru mesto vynakladá trikrát viac prostriedkov na obyvateľa než Kodaň.

Daň z obalu úplne na všetko

Začiatkom tohto roka navyše pribudla nová daň – daň z obalov. Mesto zaviedlo povinnosť odviezť za každý použitý jednorazový obal poplatok 50 centov. To, čo by v iných častiach sveta smrdelo protestami, v tomto meste prijali s nadšením. Množstvo odpadu už v prvých týždňoch kleslo o 15 percent.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Universitätsstadt Tübingen (@visittuebingen)

Daň sa týka úplne všetkých obalov – od príborov, misiek na zmrzlinu či kelímkov na kávu až po krabice od pizze. Zdaneniu podlieha dokonca aj fólia na kebab. Nezáleží ani na tom, či je obal vyrobený z ekologických materiálov. Základom bolo naučiť ľudí nosiť si vlastné obaly. A tak sa aj stalo. Domáci sú už vopred vyzbrojení svojim príborom a aj reštaurácie sa vybavili riadom. Niektoré reštaurácie úplne upustili od zásoby akýchkoľvek jednorazových obalov. Mesto si však vopred dalo záležať na tom, aby každý podnik mal umývačku riadu aj dostatok príborov na opakované použitie.

Veľký pokrok v malom

Problém s novou daňou mala len jediná reštaurácia – McDonald. Ten sa sťažoval na to, že sa nedokáže prispôsobiť rôznych podmienkam v rôznych mestách. „Ak dokáže každá malá firma prejsť na opakovane použiteľné materiály, prečo by to nemala dokázať veľká medzinárodná spoločnosť?“ pýta sa starosta mesta Palmer, ktorý mesto vedie už 15 rokov.

Práve on stojí za povinnými solárnymi systémami na strechách budov aj bezplatnými autobusmi. „Za posledných 15 rokov klesli emisie oxidu uhličitého na obyvateľa o 40 percent, ale za to ekonomika mesta o 40 percent vzrástla,“ povedal. Tübingen má šťastie v tom, že sa na jednom mieste stretli rovnako naladení obyvatelia aj politici. Je ukážkovým príkladom toho, že veľký pokrok sa dá urobiť aj v malom a aj tak môže byť silným a inšpiratívnym.  

 

Už ste čítali?