Žena z mariupolskej nemocnice po mesiacoch prehovorila: Tie klamstvá ma urážajú, všetko som skutočne prežila
Simona Gálová
Simona Gálová

Žena z mariupolskej nemocnice po mesiacoch prehovorila: Tie klamstvá ma urážajú, všetko som skutočne prežila

Nerobím si žiadne nádeje ani plány. Neviem, čo prinesie zajtrajšok, hovorí žena, ktorá sa stala terčom informačnej vojny.

Marianna — Foto: TASR/AP; Instagram - @gixie_beauty

Fotografia tehotnej ženy na úteku z bombardovanej pôrodnice sa stala jedným z najikonickejších obrázkov vojny na Ukrajine. Fotku zranenej Marianny Vyšemirskej videl celý svet a stala sa predmetom mimoriadne silnej dezinformačnej kampane. Aj keď Marianna prežila bombardovanie mariupolskej nemocnice, musela čeliť ďalšiemu boju – nenávistným komentárom proti nej a jej rodine.

Tehotná žena predmetom informačnej vojny

Ruskí diplomati po zverejnení fotografií tvrdili, že 29-ročná Marianna bola len herečkou, ktorá „hrala“ nie jednu, ale dve rôzne ženy. „Dostávala som vyhrážky, že si ma nájdu, že ma zabijú, že moje dieťa rozsekajú na kúsky,“ priznala Marianna prvýkrát v otvorenom rozhovore pre BBC.

Pred vojnou žila Marianna v Mariupole, bola influencerkou na sociálnych sieťach a propagovala kozmetické výroby, zatiaľ čo jej manžel Yuri pracoval v oceliarni Azovstal. „Mali sme pokojný a jednoduchý život a potom sa veci obrátili hore nohami,“ spomínala Marianna, ktorá bola na začiatku vojny v pokročilom štádiu tehotenstva. V čase, keď ju prijali do nemocnice, Mariupol sa stal najbombardovanejším mestom na Ukrajine. Keď Rusi zaútočili na nemocnicu, v ktorej čakala na pôrod, natiahla si cez hlavu prikrývku a modlila sa. „Okolo mňa začali lietať črepiny. Ten zvuk výbuchu mi zvonil v ušiach ešte veľmi dlho,“ priznala.

Marianna utrpela rezné rany na čele a úlomky skla sa jej zaryli do kože. Záchranárom sa podarilo vyslobodiť ju z ruín, no zrazu si spomenula, že nemá žiadne veci pre bábätko. „Všetko, čo som pre bábätko mala, bolo v tej pôrodnici,“ potvrdila. Kým stála pred nemocnicou a čakala, odfotili ju novinári z agentúry Associated Press (AP), a keď schádzala po schodoch s vecami pre bábätko, odfotili ju znova. Dve fotografie sa začali šíriť po internete, netrvalo dlho a ozvali sa prvé hlasy, ktoré tvrdili, že fotografie boli zinscenované. O Marianne hovorili ako o herečke, ktorá si rany na tvári vyrobila pomocou make-upu.

Zažila to na vlastnej koži

Marianna, ktorá prežila útok nemocnice, sa k záberom dostala až po niekoľkých dňoch. V tom čase už bol jej Instagram zaplnený obviňujúcimi a výhražnými správami. „Tie klamstvá ma urážajú, pretože som to všetko skutočne prežila,“ povedala o situácii, ktorá nebola žiadnym divadlom. Niekoľko dní po útoku priviedla na svet dcéru Veroniku a ako tisíce iných, aj Marianna a Jurij sa zúfalo snažili uniknúť z Mariupolu.

Začiatkom apríla sa im podarilo uniknúť na Donbas. Tam nahrala rozhovor s Denisom Seleznevom, blogerom, ktorý je hlasným zástancom Ruskom podporovaných separatistov. „V skutočnosti nemôžem viniť nikoho. Na vlastné oči som nevidela, od koho útok prišiel,“ tvrdila v rozhovore, pri ktorom je otázne, do akej miery mala vo svojich vyjadreniach slobodu. Jej vyjadrenie začalo nahrávať ruským predstaviteľom, ktorí tvrdili, že výbuchy v nemocnici spôsobilo ostreľovanie zo strany Ukrajincov. Novinári agentúry AP ale následne zdokumentovali dôkazy, že išlo o letecký útok, vrátane videa, na ktorom je počuť lietadlo.

„Niektorí hovorili, že som herečka, iní, že klamem o tom, že neboli žiadne nálety,“ povedala Marianna, ktorá po mesiacoch špekulácii uviedla veci na pravú mieru. Teraz je mamou dvojmesačnej dcéry Veroniky, ktorej venuje všetku svoju pozornosť. Na Instagrame zverejnila fotku, na ktorej drží dcéru za ruku s komentárom, že voči nikomu neprechováva zášť a že v jej duši nie je už viac miesto na urážky. A to isté si želá aj pre ostatných, no napriek tomu ostáva po tom, čo sa stala predmetom informačnej vojny, skeptická. „Viete, nerobím si žiadne nádeje ani plány. Neviem, čo prinesie zajtrajšok,“ dodala na záver.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…