Dobré noviny
Keď nemáte na Diora, je tu Burda. Módny časopis vznikol vďaka nevere a geniálnym nápadom dobyl svet
Simona Gálová
Simona Gálová

Keď nemáte na Diora, je tu Burda. Módny časopis vznikol vďaka nevere a geniálnym nápadom dobyl svet

Aenne Burdová / Časopis Burda 1982
Aenne Burdová / Časopis Burda 1982 — Foto: Wiki commons - Hubert Burda Media; Ebay - giacomellisport

Z obyčajného vydavateľstva, ktoré zdedila po manželovej milenke, urobila svetovú legendu.

Po druhej svetovej vojne bol svet v ruinách. Aenne Burdová ale snívala o tom, že ženám opäť prinesie stratenú eleganciu a ženskosť, ktorú si budú môcť dovoliť všetky. Podľa jej časopisu Burda nakoniec šijú ženy už celé desaťročia. Len málokto však vie, že za jeho zrodom stojí nekompromisná žena, ktorá vytvorila známy časopis vďaka nevere svojho manžela.

Túžila po bohatstve, nie skromnosti

Ikona podomácky šitej módy sa narodila 28. júla 1909 v nemeckom Offenburgu. So starším bratom a mladšou sestrou vyrastala v chudobných pomeroch. Jej matka bola ženou v domácnosti a otec rušňovodičom. Otca milovala, mala k nemu veľmi silný vzťah, za to matkou opovrhovala. Tá sa jej totiž snažila vštepiť zásady poslušnosti a zbožnosti, nad čím mladá Aenne tvrdohlavo krútila hlavou.

Otec bol jej hrdina, najmä preto, že bola v detstve presvedčená, že celá Offenburgská stanica patrí rušňovodičovi. Niekedy sa išli prejsť a potom mu povedala: „Poď, kúpime si novú mamu.“ Aenne netúžila po skromnosti ako jej mama, ba naopak. Odmalička túžila po lepšom živote než aký poznala z domova. „Už ako malá som chcela mať krajšie šaty než iné dievčatá,“ spomínala po rokoch. Zatiaľ čo ostatné chudobné dievčatá chodili do obyčajnej školy, ona si vydobyla miesto v kláštornej škole, kde chodili žiačky z „lepších“ rodín.

Vymáhačka dlhov

Z kláštora sa vďaka skvelému prospechu dostala na obchodnú školu, kde vynikala v jazykoch, matematike aj v účtovníctve. Netrvalo však dlho a idylickú cestu za úspechom prerušila prvá svetová vojna. Jej otec padol v boji tesne pred jej koncom a rodina tak padla ešte na hlbšie dno.

Mladá Aenne začala pracovať v miestnej elektrárni, kde bolo jej úlohou vymáhať dlhy od tých, ktorí firme dlžili peniaze. „Bola zo mňa vymáhačka dlhov. A vzhľadom k mojej rodenej výrečnosti sa mi veľmi dobre darilo,“ priznala po rokoch vo svojich pamätiach. Medzi problematickými zákazníkmi elektrárne bola aj tlačiareň istého pána Burdu.

Sen nesplnil žene, ale milenke

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?