Katka Koščová o popôrodnej depresii: Myslela som si, že bábätko zomrie. Nehanbím sa, že som vyhľadala pomoc
Dobré noviny
Dobré noviny

Katka Koščová o popôrodnej depresii: Myslela som si, že bábätko zomrie. Nehanbím sa, že som vyhľadala pomoc

Som si istá, že veľa ľudí zažíva rovnaké stavy a majú pocit, že je to niečo čo si musia držať v sebe a za čo sa majú hanbiť. Ale podľa mňa sa nie je za čo hanbiť, hovorí otvorene obľúbená slovenská speváčka.

Katarína Koščová — Foto: Instagram - @katarina.koscova; TASR

Známa slovenská redaktorka Dagmar Mozolová v nedeľu vo svojou rádiovej šou Opri sa o mňa privítala prvú výherkyňu slovenskej Superstar Katarínu Koščovú. Pre Rádio Slovensko známa prešovská speváčka otvorene prehovorila o tom, ako sa jej podarilo zhodiť nielen kilogramy, ale aj nájsť seba samú a uzdraviť sa.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/1209487535772292/photos/a.1420610714659972/5193047750749564/

Roky v tichosti trpela

V úprimnom rozhovore Koščová porozprávala o tom, aké to bolo žiť s kilami na vyše. „Sú ľudia, ktorí zo stresu chudnú, ja som zo stresu priberala,“ priznala speváčka, keď spomínala na náročné obdobie, kedy ju po Superstar čakali štátnice a kedy prvýkrát výrazne pribrala. Stres kompenzovala jedlom. Nedarilo sa jej chudnúť a prvýkrát sa stala aj terčom bulvárnych médií, ktoré si doslova zgustli na jej horšom životnom období.

„Dovtedy som nevedela, čo je to bulvár. Domov sme to nikdy nekupovali. Ja som študovala estetiku a filozofiu v Prešove, mala som svoj okruh priateľov, svoju krásnu komunitu, s ktorou som riešila úplne iné veci a zrazu som sa dostala k informáciám o tom, že nie nie je v poriadku ako vyzerám,“ opísala prvé nepríjemné skúsenosti s bulvárom, ktorý neriešil len jej váhu, ale aj to, že sa napríklad nemaľuje. „Roky som sa tvárila, že mi bodyshaming nevadí, lebo sú predsa dôležitejšie veci, ale pravdou je, že som tým veľmi trpela,“ priznala po rokoch aj na svojom Instagrame.

Známa Prešovčanka porozprávala aj o veľmi dôležitej téme, v ktorej sa mohli spoznať viaceré matky. Otvorene priznala, že po každom pôrode jej zostalo desať kilogramov navyše. „Bola som v takých psychických stavoch, že som nedokázala nič so sebou robiť. Mala som ťažké obdobia, prežívala som úzkostné stavy. Ťahalo sa to pár rokov,“ povedala mama dvoch detí, ktorej priateľka psychologička priznala, že môže trpieť popôrodnou depresiou. Tá istá priateľka jej odporučila vyhľadať odbornú pomoc.

Vyhľadať pomoc? To nie je žiadna hanba

„Po Adamkovi som mala úzkostné stavy, o všetko som sa bála. To som vyhľadala odbornú pomoc prvýkrát a vôbec sa za to nehanbím. Bol to permanentný strach o Adama, o nás. Neviem, či to bola popôrodná depresia. Boli to také predstavy, že sa niečo stane, bábätko zomrie, boli to veľmi ťaživé veci,“ zverila sa Koščová, ktorá si spočiatku myslela, že má infarkt alebo iné ochorenie. Nakoniec zistila, že prežívala panické ataky, a tak vyhľadala psychiatrickú pomoc. „Nehanbím sa za to. Som si istá, že veľa ľudí zažíva rovnaké stavy a majú pocit, že je to niečo čo si musia držať v sebe a za čo sa majú hanbiť. Ale podľa mňa sa nie je za čo hanbiť,“ uviedla Koščová, ktorá svojou osobnou spoveďou môže motivovať ďalších ľudí na cestu k uzdraveniu.

Ako sama priznala, keď si začala liečiť dušu, mala dostatok síl na to, aby sa začala starať aj o telo. „Nechcela som skúšať diéty, veď som ich už počas života toľko vyskúšala a výsledkom bolo jojo efekty. Vôbec mi ale nenapadlo, že som to robila nesprávne, že som o tom nemala žiadne informácie,“ uviedla Katka, ktorá sa nakoniec začala vzdelávať v téme stravy a zdravia. Začala využívať kalorické tabuľky, zapisovala si svoj príjem a výdaj a kilá začali ubúdať. Najdôležitejšie však bolo, že vďaka lepšiemu psychickému zdraviu už svet nevidela čierno-bielo. 

„Veľmi by som si priala, keby sme mohli všetci svorne tuční, chudí, dlhí, krátki, bieli, hnedí, takí, onakí žiť na tejto planéte bez toho, aby sme si robili zle, aby sme boli súdení podľa vonkajších znakov. Možno by sme sa bez pocitov viny, zlyhávania a hanby mali omnoho radšej a keď sa máme radi, chceme a robíme pre seba to najlepšie,“ dodala na záver.

Vyhľadať pomoc je prejavom sily

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…