Aký vplyv má hranie videohier na inteligenciu detí? Výsledky novej štúdie mnohých rodičov šokovali
Simona Gálová
Simona Gálová

Aký vplyv má hranie videohier na inteligenciu detí? Výsledky novej štúdie mnohých rodičov šokovali

Znamená výsledok tejto štúdie, že by ste mali začať povzbudzovať svoje deti, aby trávili viac času hraním videohier? Vedci sú opatrní.

Článkov o tom, aký majú videohry vplyv na deti, ktoré kvôli nim neustále pozerajú do počítačov a telefónov, je veľa. Niektorí odborníci si myslia, že hranie videohier je pre deti škodlivé. Existuje však aj mnoho štúdií, ktoré tvrdia, že videohry môžu pôsobiť na inteligenciu detí pozitívne. Môžu ich učiť a dodať im vlastnosti, ktoré sa im budú hodiť v budúcom živote. Najnovší výskum vysvetlil, aký vplyv má hranie hier na IQ dieťaťa.

Inteligencia nie je fixná

Výskum vznikol v Spojených štátoch amerických, ale ako uvádzajú jeho autori, výsledky sa dajú aplikovať na deti z celého sveta. Do výskumu zapojili 10-tisíc detí vo veku od deviatich do desiatich rokov. Vedci sa zamerali na to, koľko hodín denne trávia online aktivitami. Po dvoch rokoch vyšlo najavo, že deti v priemere každý deň pozerali 2,5 hodiny na televíziu alebo online videá, hodinu hrali videohry a pol hodiny trávili na sociálnych sieťach.

Vedci neskôr porovnali deti, ktoré hrali videohry nadpriemerne a tie, ktoré boli v priemere. Tieto dve skupiny testovali po dvoch rokoch v úlohách, ktoré zahŕňali čítanie s porozumením, vizuálno-priestorové myslenie a úlohy zamerané na pamäť, flexibilné myslenie a sebakontrolu.

Výsledky ukázali, že deti, ktoré strávili hraním videohier viac času ako ostatné, zaznamenali za dva roky nárast IQ až o 2,5 bodu. Aj keď nárast IQ nebol vysoký, vedci hovoria, že ide o zaujímavé zistenie. Ich výskumom vraj potvrdzujú teóriu, že inteligencia nie je fixná hodnota, s ktorou sa rodíme, ale dokážeme ju počas života vďaka rôznym vplyvom zvyšovať.

Nie je všetko čierno-biele

„Naše výsledky podporujú tvrdenie, že čas strávený na obrazovke všeobecne nenarušuje kognitívne schopnosti detí a že hranie videohier môže skutočne pomôcť zvýšiť inteligenciu,” vysvetlil neurológ Torkel Klingberg, ktorý zároveň priznal, že nič nie je čierno-biele. V štúdii totiž pracovali s relatívne malou vzorkou a nebrali do úvahy ani genetické či sociálno-ekonomické pozadie detí.

Znamená výsledok tejto štúdie, že by ste mali začať povzbudzovať svoje deti, aby trávili viac času hraním videohier? Vedci hovoria jasné nie. Akýkoľvek čas strávený pred obrazovkou môže byť zlý pre fyzické a emocionálne zdravie detí, pretože im uberá čas, ktorý by mohli stráviť pohybom, skúmaním sveta alebo interakciou s ostatnými. Táto štúdia však ponúka ďalší dôkaz do skladačky, že nie všetok čas strávený pred obrazovkou musí byť zlý, a že videohry môžu byť pre deti jedným z pozitívnejších spôsobov, ako tráviť čas v online svete.

 

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…