Dobré noviny
Čierne diery kúpili schátraný dom v zabudnutom slovenskom regióne. Chcú, aby v ňom opäť žili ľudia
Simona Gálová
Simona Gálová

Čierne diery kúpili schátraný dom v zabudnutom slovenskom regióne. Chcú, aby v ňom opäť žili ľudia

Historický bytový dom je pozostatkom zaniknutej železiarne v časti obce Nižná Maša
Historický bytový dom je pozostatkom zaniknutej železiarne v časti obce Nižná Maša — Foto: Facebook - Čierne diery - Vlado Eliáš

Byty neponúknu za komerčný nájom, ale za dostupnú cenu pre tých, ktorým to pomôže, alebo naopak ktorí pomôžu regiónu.

Bytový dom z 19. storočia nachádzajúci sa v obci Betliar v okrese Rožňava, ktorý je i národnou kultúrnou pamiatkou (NKP), by po rokoch mohol slúžiť opäť na bývanie. Občianske združenie (OZ) Čierne diery kúpilo v historickom dome väčšinu bytov a plánuje ich rekonštrukciu.

Čaká ich dlhá cesta

Historický bytový dom je pozostatkom zaniknutej železiarne v časti obce Nižná Maša. Zo závodu sa do dnešného dňa zachovali len dve bytovky z 19. storočia, ktoré sú chránené ako NKP. OZ Čierne diery v jednom z domov kúpilo spoločne s partnermi od individuálnych vlastníkov päť bytov. Tie budú po rokoch bez dostatočnej údržby potrebovať rekonštrukciu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/cierne.diery/photos/pcb.2081115912096254/2081107438763768

„Čaká nás ešte veľa práce. Náš bytový dom má vzadu nádhernú drevenú pavlač na kovových nosníkoch. Pod ňou sa nachádza záhrada, o ktorú sa predošlí majitelia v dôchodkovom veku starali, kým vládali. Radi nadviažeme na ich úsilie. Väčšina bytov je vybývaných, strecha už potrebuje opravu, ale spoločne to zvládneme,“ uviedol za OZ Čierne diery Martin Lipták s tým, že v regiónoch Slovenska je množstvo takýchto domov, ktoré sú zbytočne prázdne a potrebovali by nový impulz.

Ošarpané byty s výnimočným genius loci

„V Betliari pri Rožňave je hádam jediný kaštieľ na Slovensku, ktorého zbierky uchránili správcovia pred rozkradnutím. Stal sa múzeom a pokladnicou Andrássyovcov. Človeku kráčajúcemu honosnými chodbami nenapadne spájať si exponáty s ťažkým priemyslom. No šľachtickému rodu patrili banské ložiská a železiarne. Pred obcou je nenápadná odbočka do Nižnej Maše – k železiarni, ktorá už neexistuje,“ opísali nový projekt členovia OZ Čierne diery.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/cierne.diery/photos/pcb.2081115912096254/2081110255430153

„Zachovali sa z nej dva bytové domy z 19. storočia. Ošarpané, ale stále majú svoje čaro. Sú chránené ako národné kultúrne pamiatky. Sme radi, že do jedného z nich môžeme chodiť na návštevy k našim priateľom – na čaj pod historickým maľovaným stropom. Po novom budeme susedia s našim projektom,“ dodali.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/cierne.diery/photos/pcb.2081115912096254/2081107538763758
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/cierne.diery/photos/pcb.2081115912096254/2081107512097094

Niektorí ľudia si podľa jeho slov kupujú domy v pôvodnom stave len preto, aby ich zbúrali alebo nákladne prerobili. OZ Čierne diery si cení pamäť domu, jeho materiály a myšlienky. Nový pohľad architektov, ktorých oslovia, môže tieto kvality ešte podporiť. „Väčšina z týchto bytov je prázdna, niektoré nemajú okná ani dvere. Dva z bytov kúpilo občianske združenie Čierne diery z vlastných zdrojov z tvorby grafických diel a kníh. Zvyšné byty kúpili naši partneri, manželia architekti Boris a Katarína Hrbáňovci a architektka Lenka Weinzettlová,“ priblížil Lipták.

Nebude to miesto pre turistov

Myšlienkou OZ je historickú stavbu zrekonštruovať tak, aby si zachovala svoju pôvodnú funkciu bývania a nezostala chátrať. „Po rekonštrukcii byty poskytneme na nájomné bývanie za dostupnú cenu pre ľudí, ktorým to pomôže alebo, naopak, ktorí pomôžu regiónu,“ dodal Lipták. Projekt je podľa jeho slov len v začiatkoch, po kúpe bytov nasleduje príprava zámeru a dokumentácie v komunikácii s pamiatkovým úradom.

OZ Čierne diery sa od roku 2014 venuje príbehom, popularizácii a záchrane historických a architektonických pamiatok na Slovensku. V regióne Gemer pracuje aj na projekte zážitkového ubytovania v coburgovskom kaštieli v Jelšave.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/cierne.diery/posts/2081115912096254

Už ste čítali?