Podarilo sa! Z poslednej bašty pod Mariupolom evakuovali stovky ľudí, ťažko ranení sú už v nemocniciach
TASR
TASR

Podarilo sa! Z poslednej bašty pod Mariupolom evakuovali stovky ľudí, ťažko ranení sú už v nemocniciach

Záchranu obrancov oceliarní nazvali najdôležitejšou úlohou Ukrajiny.

— Foto: TASR/AP

Z obliehaného oceliarskeho závodu Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol evakuovali viac ako 260 ukrajinských vojakov, uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová.

Najprv k Rusom, potom ich zrejme vymenia

Vo vyhlásení zverejnenom na sieti Facebook Maľarová spresnila, že operáciu na záchranu obrancov Mariupola zablokovaných na území oceliarní spoločne začali ukrajinské ministerstvo obrany, ozbrojené sily Ukrajiny, Národná garda a pohraničná služba.

Uviedla, že do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré sa sa nachádza na území proruskej separatistickej Doneckej ľudovej republiky, bolo evakuovaných 53 ťažko zranených.

Ďalších 211 osôb bolo vyvezených cez humanitárny koridor do mesta Olenivka, dodala Maľarová. Ich návrat domov sa uskutoční prostredníctvom ich výmeny s ruskou stranou, spresnila.

Symbol odporu proti ruskej okupácii

Olenivka je mesto neďaleko Donecka na frontovej línii súčasných bojov, ale na území okupovanom Ruskom. Oceliarne Azovstaľ sa stali symbolom odporu ukrajinských vojakov proti ruským okupačným jednotkám. Stovky vojakov v areáli oceliarní pokračovali v boji aj po tom, ako zvyšok mesta padol do rúk ruských síl.

Pokiaľ ide o tých ukrajinských ozbrojencov, ktorí stále zostávajú na území Azovstaľu, spomínané rezorty pokračujú v úsilí o ich záchranu, povedala Maľarová. Uviedla, že vďaka obrancom mesta Mariupol získala Ukrajina čas na vytvorenie si rezerv, preskupenie síl a prijímanie pomoci od partnerov.

Vyzdvihla, že obrancovia prístavného mesta splnili zadané úlohy v plnom rozsahu. Súčasne vyjadrila ľútosť, že Ukrajina nemá možnosť odblokovať Azovstaľ vojensky. Záchranu životov obrancov Mariupola označila Maľarová "za najdôležitejšiu spoločnú úlohu celej Ukrajiny a celého sveta".

Zelenskyj: Budeme v tom pokračovať

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval, že záchranná akcia bude pokračovať. Cieľom je dostať posledných obrancov Mariupola domov. Zelenskyj naznačil, že časť obrancov stále zostáva vnútri rozsiahleho komplexu oceliarní Azovstaľ - poslednej bašte ukrajinských obrancov Mariupolu.

"Vďaka činnosti ukrajinskej armády, ozbrojených síl Ukrajiny, rozviedky, vyjednávacieho tímu, Medzinárodného výboru Červeného kríža a OSN svitla nádej, že sa nám podarí zachrániť životy našich chlapcov," zdôraznil Zelenskyj podľa CNN. Potvrdil, že sú medzi nimi aj ťažko zranení, pričom ubezpečil, že sa im poskytuje zdravotná pomoc. Dodal: "Chcem zdôrazniť, že Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov živých. To je naša zásada." Informoval tiež, že "sa pracuje na tom, aby sa chlapci vrátili domov". Poznamenal, že "táto práca si vyžaduje delikátnosť. A čas."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…